Írán plní dohodu. Odstranil vnitřní část jaderného reaktoru v Aráku

Írán v rámci dohody o omezení svého jaderného programu odstranil vnitřní část těžkovodního reaktoru v Aráku. Místo by měli v dohledné době navštívit inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Dohoda byla uzavřena loni v červenci se šesti velmocemi (USA, Rusko, Čína, Británie, Francie a Německo). Írán se zavázal k omezení části svých jaderných provozů, k nimž patří také Arák s těžkovodním reaktorem.

Zařízení v Aráku má být přestavěno tak, aby nemohlo sloužit k výrobě plutonia využitelného pro atomovou bombu. Jádro reaktoru musí být podle dohody odstraněno a zabetonováno, aby nemohlo být v budoucnu použito znovu.

Dále má podle dohody Írán odstavit část centrifug na obohacování uranu v Natanzu a podzemní pracoviště ve Fordo přestavět na výzkumné středisko. Musí také vyvézt 12 tun svých zásob obohaceného uranu, což již zčásti udělal, a nainstalovat monitorovací systémy v uranových dolech. Výměnou budou zrušeny mezinárodní sankce, které byly na Írán uvaleny za jeho předchozí neochotu vyjasnit sporné body jaderných aktivit.

Vydáno pod