Herec a politik Ronald Reagan s přezdívkou Great Communicator

Bel Air (Kalifornie) - Ronald Reagan, americký herec, politik a jeden z nejoblíbenějších prezidentů nejen na domácí scéně. V pořadí 40. prezident Spojených států amerických zemřel 5. června 2004 na následky Alzheimerovy choroby ve věku 93 let. V červnu 1989 byl jako první americký prezident povýšen britskou královnou Alžbětou II. do rytířského stavu. Titul sir však nesměl používat, jelikož toto právo je vyhrazeno pouze Britům. V politickém životě dokázal využít své herecké zkušenosti. "Prokázal charizma a velkou schopnost komunikovat s lidmi. Býval proto označován termínem Great Communicator (velký komunikátor). Dokázal přesvědčit Američany o tom, že kroky, které prosazuje, mají smysl a je dobré je akceptovat," uvedl ve vysílání ČT24 politolog Petr Suchý.

Ronald Wilson Reagan se narodil 6. února 1911 v Tampiku ve státě Illinois. V roce 1932 absolvoval na Eureka College obor ekonomie a sociologie. Poté pracoval v rádiích WOC v Davenportu v Iowě a ve WHO v Des Moines jako komentátor baseballových zápasů Chicago Cubs.

V roce 1937 odjel Reagan pracovně do Kalifornie. Zde však díky kamerovým zkouškám, které absolvoval, a následnému kontraktu od Warner Brothers zůstal. Stejného roku natočil svůj první film Love is on the Air. Později ztvárnil na padesát filmových rolí romantických hrdinů, kovbojů či drsných mužů, většinou však ve filmech druhé kategorie.

Rozhovor s Petrem suchým (zdroj: ČT24)


Do politiky Reagan vstoupil  v polovině šedesátých let. Od roku 1966 do roku 1974 byl kalifornským guvernérem a v roce 1981 se stal poprvé prezidentem. V této funkci významně přispěl k pádu komunistických režimů ve střední a východní Evropě.


V roce 1985 byl Reagan zvolen do prezidentské funkce podruhé. V této době zahájil obnovu sovětsko-amerického dialogu. Reaganova jednání s Michailem Gorbačovem znamenala uvolnění v americko-sovětských vztazích. „Reaganovým cílem nebylo ponížit sovětské představitele. Snažil se je jen přimět k tomu, aby plnili přísliby, k nimž se zavázali,“ vysvětlil Suchý.

Po ukončení mandátu se Reagan vrátil do Kalifornie a napsal zde svou biografii.  

Dne 5. listopadu 1994 Reagan oznámil, že mu byla diagnostikována Alzheimerova choroba. V roce 1995 pak založil spolu s manželkou Nancy a americkým Sdružením pro výzkum Alzheimerovy choroby Výzkumný ústav Ronalda a Nancy Reaganových.

  • Bývalý americký prezident autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/908/90709.jpg
  • Bývalý americký prezident autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/908/90710.jpg