Fingerland: Názory na jadernou dohodu nejsou jednotné ani ve Washingtonu, ani v Teheránu

27 minut
Interview ČT24: Jan Fingerland o jaderné dohodě s Íránem
Zdroj: ČT24

Současné napětí mezi Spojenými státy a Íránem nemusí být jen důsledkem vzájemného sporu, ale také vnitřních rozepří ve Washingtonu a v Teheránu. V pořadu Interview ČT24 to řekl komentátor Českého rozhlasu Jan Fingerland. Popsal také nedostatky jaderné dohody z roku 2015 a zájmy velmocí s ní spojené.

Fingerland v rozhovoru naznačil, že konflikt se nemusí odehrávat jen mezi Spojenými státy a Íránem, ale také mezi různými vlivovými skupinami v rámci těchto zemí. Například Donald Trump říká, že chce novou a lepší dohodu s Íránem, zatímco jeho poradce pro národní bezpečnost John Bolton mluví o tom, že je třeba řešit otázku budoucnosti celého íránského režimu.

Za nejpravděpodobnější Fingerland považuje to, že Trump touží po zahraničněpolitickém úspěchu v podobě nové dohody a po mediálně vděčné události podobné jeho setkání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Otázkou však je, s kým by se měl sejít.

„Pravděpodobně s prezidentem Hasanem Rouháním, i když právo veta má v Íránu někdo jiný,“ vysvětlil Fingerland s narážkou na Ajatolláha Chameneího.

O něm se však spekuluje, že je těžce nemocen. To vyvolává nejistotu v celém režimu, v němž se střetává několik ideových proudů. Jejich představitelé mají různé názory i na jadernou dohodu z roku 2015. Rouhání vsadil svůj politický osud na existenci dohody, prodej ropy a zisk finančních prostředků, které by vláda mohla investovat do zdecimované ekonomiky, upozornil publicista věnující se léta dění na Blízkém východě.

Hospodářství je totiž ve velkých problémech a lidé už mají potíže třeba i s nákupem léků. Od režimu se tak postupně odvracejí i Íránci na geografické i společenské periferii, kteří mu bývali největší oporou. Nevnímají, že by se naplňoval příslib spravedlivé společnosti, s nímž se islámská revoluce v roce 1979 odehrála. A přestože běžných lidí se podle Fingerlandovy zkušenosti režim na nic neptá, s případným masovým odporem musí počítat.

Režim není monolitní a jsou v něm i síly, pro něž je zachování embarga výhodné. Třeba revoluční gardy na něm vydělávají, protože mají prominentní přístup k dovozu různého zboží nebo platebním kanálům.

Rozpory v režimu mohou podle Fingerlanda být také za nedávnými útoky na tankery v Perském zálivu. „Nevíme, kdo to udělal,“ upozornil komentátor. Řekl, že to mohly být třeba revoluční gardy bez vědomí prezidenta Rouháního.

Írán opakovaně mluvil o tom, že zastavení provozu v Hormuzském průlivu je jednou z jeho silných zbraní. Také íránská propaganda tvrdí, že útoky na tankery jsou dílem režimu. „To však neznamená, že to skutečně byli Íránci,“ upozornil komentátor.

Strategické průlivy na Blízkém východě
Zdroj: ČT24

Sporná dohoda

Debata se věnovala také samotné jaderné dohodě mezi Íránem a světovými mocnostmi. Fingerland připustil, že byla vítězstvím pro Írán. Vývoj jaderné zbraně sice zpomalila, nezaručuje však, že ji nikdy nezíská.

Díky zrušení sankcí uvolnila velké prostředky z obnoveného prodeje ropy. Umožňuje mu také vývoj raket s dlouhým doletem a dalších souvisejících technologií. Nezabránila mu ani v prosazování vlastní politiky v regionu prostřednictvím spřízněných sil, jakou je například Hizballáh.

Dohoda sice zavázala Írán k obohacování uranu v pomalejším tempu a na nižší úroveň i k umožnění dohledu nad procesem. Spornou součástí tohoto bodu však je, že inspektoři se vždy musí poměrně dlouho dopředu ohlásit, což smysl inspekcí snižuje.

Tajná jaderná zařízení podle Fingerlanda v zemi existovat mohou. Nasvědčovalo by tomu, že Írán se opakovaně pokoušel části zbrojního programu tajit. Žádné důkazy však nyní k dispozici nejsou.

Existují pouze indicie, že vývoj zbraně pokračuje. Fingerland zmínil například dvě nedávné zprávy německé rozvědky, které konstatovaly, že Írán nakupuje zvláštní technologie pro zbraně hromadného ničení. Pozastavil se nad tím, že Německo jim nepřizpůsobuje svou politiku. „Pro evropské státy je dodržení dohody z roku 2015 cennější než jakýkoliv jiný alternativní krok,“ míní.

Zájmy velmocí

Evropa se v současné situaci snaží o zachování dohody, ale nemá pro to přiměřené nástroje. Některé se snaží budovat, například pracuje na platebním systému, který by úplně obešel dolar a platební kanály pod kontrolou Američanů. „Všichni se těšili, že Írán začne utrácet miliardy dolarů z prodeje ropy v zemích, jako je Německo, Francie a podobně,“ vysvětlil komentátor.

Rusko a Čína jsou podle něj ti třetí vzadu, kteří se smějí. Dohodu budou nadále hájit, ale například Rusko vydělá i na tom, když konkurenční íránská ropa z trhu zmizí. Pokud má Trump pravdu, že dohoda nezabraňuje v zisku jaderné zbraně, a podaří se mu vyjednat lepší, která by tomu zabraňovala, budou v Rusku a v Číně také rádi.

Na závěr komentátor upozornil, že mít obohacený uran ještě neznamená schopnost vyrobit zbraň a někam ji dopravit. Nehrozí, že by bylo hotovo za půl roku. Írán také nevnímá situaci binárně a hraje s řadou variant. Je možné třeba dosáhnout stavu, kdy režim jadernou zbraň nemá, ale je schopen ji rychle vyrobit. Nebo stavu, kdy ji má, ale nehodlá ji použít.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Čapími mláďaty se chlubí už sedm hnízd

V sedmi pozorovaných hnízdech na západě a jihu země se v posledních dnech narodila čápata, která se tradičně líhnou až kolem poloviny května. Odborná data naznačují, že pokračuje vědecky zdokumentovaný trend dřívějšího hnízdění těchto ptáků. Informace ČT potvrdil ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. V rámci programu Čapí hnízda sledují ornitologové se zapojením veřejnosti 1709 známých hnízd čápa bílého v Česku.
před 25 mminutami

Ruský dronový útok zabil v Oděse dva lidi

Ruský dronový útok na rezidenční čtvrť v ukrajinské Oděse zabil v noci na čtvrtek dva lidi a dalších patnáct zranil, oznámil šéf vojenské správy Oděské oblasti Oleh Kiper. Výbuchy byly také slyšet ve městě Sumy a sirény se rozezněly i v Kyjevské, Charkovské, Doněcké, Dněpropetrovské, Černihivské a Záporožské oblasti, píše agentura AFP.
před 1 hhodinou

USA a Ukrajina podepsaly klíčovou dohodu o nerostech

Spojené státy a Kyjev podepsaly historickou „dohodu o hospodářském partnerství“, která umožní Washingtonu přístup k ukrajinským vzácným nerostným surovinám a založení společného investičního fondu pro obnovu Ruskem napadené země. Informuje o tom CNN. Ujednání poskytne Američanům privilegovaný přístup k novým projektům zaměřeným na ukrajinské přírodní zdroje, včetně hliníku, grafitu, ropy a zemního plynu, píše Bloomberg. Kyjev by se mohl dočkat nových vojenských dodávek.
00:34Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 8 hhodinami

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 11 hhodinami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 11 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Identita občana měla výpadky. Způsobily potíže s on-line daňovým přiznáním

Služba Identita občana hlásila v posledních dnech chvilkové výpadky dostupnosti. V pondělí a úterý odpoledne se kvůli tomu nebylo možné jejím prostřednictvím přihlásit do portálu MOJE daně, přes který se podává elektronické daňové přiznání. Do půlnoci 29. dubna přijala Finanční správa celkem 2 240 564 přiznání, většina lidí je podává právě elektronicky. Lhůta pro podání daňového přiznání on-line končí už v pátek 2. května.
před 12 hhodinami
Načítání...