Fakta a otázky kolem střelby v San Bernardinu

Ve středu odpoledne zažily Spojené státy nejhorší masovou střelbu za poslední roky. Dva útočníci zabili na oslavě pořádané v komunitním centru 14 lidí. Jaký byl motiv jejich činu, policie zatím neví. Zde jsou hlavní fakta o útoku i jeho pachatelích:

Syed Rizwan Farook (28 let) a Tashfeen Maliková (27 let) byli manželé dva roky.

Farook se narodil v americkém Ilinois do pákistánské rodiny vyznávající islám. V jejich rodinném životě se mísily východní a západní hodnoty, ale byla převážně sekulární.

V roce 2009 ukončil Farook studium životního prostředí na Státní univerzitě San Bernardino. Pět let pracoval pro zdravotní oddělení okresní správy v San Bernardinu jako inspektor životního prostředí. Jeho úkolem bylo kontrolovat množství chlóru v bazénech, funkčnost zařízení na mytí rukou a čistotu míst, kde se připravovaly pokrmy.

Kolegové z práce popsali Farooka jako tichého, plachého a zdvořilého člověka, který se téměř nikdy nezapojil do společné konverzace.

Farookův spolupracovník listu Los Angeles Times řekl, že Farook nedávno navštívil Saúdskou Arábii, kde se setkal se ženou, se kterou se předtím seznámil přes internet. Do USA přijeli už jako manželé.

Farook měl profil na stránce iMilap.com, který se  označuje jako server „pro lidi s postižením a druhým manželstvím“. Na svém profilu se sám popsal jako člověk, který „rád pracuje na historických i moderních autech, čte náboženské knihy, cestuje a občas se svou mladší sestrou a přáteli trénuje střelbu“.

Na svém (nedatovaném) profilu dodal, že pochází ze sekulární rodiny. Jeho otec přitom americkým médiím řekl, že byl velmi nábožensky založený a pokud nebyl v práci, trávil většinu času modlitbami.

Ve středu se Farook účastnil vánoční oslavy pořádané svým zaměstnavatelem v centru Inland. Po hádce z ní ale ve spěchu odešel. Důvod sporu zatím není znám.

Na oslavu se po chvíli vrátil i se svou ženou – oba byli v oblecích speciálních zásahových jednotek, nesli útočné pušky a bezprostředně po příchodu začali střílet. Zabili 14 lidí a 17 dalších zranili.

Policie útok nepovažuje za výsledek náhlého hnutí mysli. „Přišli připravení, musel tam být aspoň nějaký stupeň plánování, než k útoku došlo,“ potvrdil vyšetřující policejní důstojník. Podle dosavadních informací byly všechny zbraně, které Farook a Maliková použili, koupeny legálně v USA. Dvě z nich koupil někdo, koho se podle policie vyšetřování masakru týká, zbylé dvě si pak pořídil jiný člověk, který předmětem vyšetřování není.

V komunitním centru se po útoku našla taška obsahující tři výbušná zařízení zabalená společně s černým práškem a speciálně upraveným dálkovým zamykáním od auta, kterým zřejmě chtěli zařízení později odpálit.

Okamžitě po střelbě ale útočníci z místa činu ujeli. Černé SUV řídila Maliková, Farook střílel na policisty, kteří je pronásledovali. Do přestřelky se zapojilo 21 policistů a agentů FBI; oba útočníci během ní zemřeli. Jeden policista byl lehce zraněn.

Co Farooka a Malikovou k útoku vedlo, netuší ani jejich příbuzní. „Nechápu, proč to udělal. Nemám nejmenší tušení, co ho k tomu vedlo. Jsem v šoku,“ řekl Farookův zjevně otřesený švagr médiím.

Několik hodin před útokem nechal pár svou šestiměsíční dceru na hlídání u Farookovy matky, řekli jí, že jdou na kontrolu k lékaři. Žena o vražedných plánech nic nevěděla. Když se doslechla o střelbě na oslavě Farookova zaměstnavatele, začala mít o syna strach, navíc se mu nemohla dovolat. Až později zjistila, že on sám byl střelcem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Noc hrůzy v Kyjevě.“ Po velkém ruském útoku hlásí ukrajinská metropole přes dvacet mrtvých

Rusko v noci na čtvrtek podniklo masivní útok na Kyjev a další ukrajinská města. Při úderech na metropoli zahynulo podle místních úřadů přes dvacet lidí, stovka dalších utrpěla zranění. V Dněpropetrovské oblasti zabil ruský útok dítě, další člověk zemřel při náletu okupantů v Charkovské oblasti. Nejvyšší ukrajinští představitelé vyzvali západní spojence k posílení ukrajinské protivzdušné obrany. Ukrajina v noci zasáhla ropnou rafinerii v ruské Nižegorodské oblasti.
1. 7. 2026Aktualizovánopřed 1 hhodinou

VideoVatikán exkomunikoval šest biskupů z ultrakonzervativního bratrstva

Vedení katolické církve sáhlo k výjimečnému opatření a exkomunikovalo šest biskupů z ultrakonzervativního Bratrstva svatého Pia X. Dva z nich bez souhlasu a přes varování papeže Lva XIV. vysvětili čtyři zbývající, což římská kurie považuje za čin narušující jednotu církve. Stejný postih hrozí i dalším věřícím, kteří se k bratrstvu formálně hlásí. Bratrstvo založené v roce 1970 kontroverzním francouzským arcibiskupem Marcelem Lefebvrem má na 600 tisíc stoupenců v desítkách zemí. Odmítače reforem druhého vatikánského koncilu, kteří dodnes uznávají liturgii pouze v latině, exkomunikoval už Jan Pavel II., také kvůli vysvěcení biskupů bez jeho souhlasu.
před 2 hhodinami

Mezi berlínskými gangy „letí“ nelegální zbraně z Česka

V ulicích německé metropole se mnohem víc střílí. Vyšetřovatelé případy spojují s tureckými kriminálními gangy, které bojují proti sobě a vydírají místní podnikatele. Do Berlína se dostává i velké množství nelegálních zbraní z Česka.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

VideoSamozvaní polští domobranci se vydávali za vojáky a kontrolovali cizince

Polské úřady zasáhly proti skupině samozvaných domobranců ze skupiny BPG, kteří se vydávali za vojáky a na vlakových nádražích po nocích kontrolovali cizince. Své činy hájili bojem proti migraci. Členové skupiny jsou napojení na polskou krajní pravici. Premiér Donald Tusk je označil za chuligány.
před 4 hhodinami

Alijev tvrdí, že deset států EU již dováží ázerbájdžánský plyn a další mohou následovat

Ázerbájdžán je největším obchodním partnerem Evropské unie na jižním Kavkaze, uvedl prezident země Ilham Alijev během setkání s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Dodal, že Baku usiluje o rozšíření spolupráce s EU v oblasti energetiky, dopravy a obnovitelných zdrojů energie.
před 8 hhodinami

Starmer se omluvil za roli státu v nucených adopcích dětí svobodných matek

Britský premiér Keir Starmer se omluvil za roli státu v oddělování desítek tisíc svobodných matek od jejich dětí a v nucených adopcích. Informovaly o tom tiskové agentury, podle nichž tato praktika přetrvávala až do konce sedmdesátých let minulého století. Starmer označil nucené adopce za skvrnu na historii Británie.
před 8 hhodinami

V Polsku obvinili dva lidi podezřelé ze špionáže ve prospěch Běloruska

Polská prokuratura obvinila jednoho občana Běloruska a jednoho Poláka z náboru osob v Polsku za účelem provádění činností ve prospěch zahraniční zpravodajské služby, uvedly ve čtvrtek úřady.
před 9 hhodinami

Rusové infiltrovali „pevnostní město“ Kosťantynivku, bojuje se tam

Rusům se podařilo infiltrovat Kosťantynivku, první ze čtyř měst takzvaného pevnostního pásu v ukrajinské Doněcké oblasti, uvádějí analytici a obránci. Podle nich je z města „šedá zóna,“ kterou nekontroluje ani jedna strana a o kterou se bojuje. Situace v Kosťantynivce tak je složitější, než vyplývá z některých oficiálních ukrajinských prohlášení. Není ale zároveň tak katastrofální, jak ji vykresluje ruská propaganda, podle níž je město už téměř celé obsazené. Analytici i někteří ukrajinští vojáci nicméně připouštějí, že do konce podzimu by mohlo padnout.
před 9 hhodinami

Evropský pohled