Egyptský soud jde proti Sísímu: Strategické ostrovy Saúdům nedáme

Egyptský soud se postavil Sísího režimu a zrušil vládní rozhodnutí odevzdat dva sporné strategické ostrovy v Rudém moři Saúdské Arábii. Veřejnost tento krok odsoudila, při protestech bylo posléze zadrženo a uvězněno na 150 lidí. Saúdové Egyptu v uplynulých letech poskytli pomoc v miliardách dolarů. Egyptská vláda spolupráci obou zemí chválí a chce verdikt zpochybnit.

Egyptský prezident oznámil, že ostrovy Tiran a Sanafir budou navráceny Rijádu během dubnové návštěvy saúdského krále Salmána. Jde o neobydlené oblasti u ústí Akabského zálivu – strategickou částí Rudého moře. Sousedí s Izraelem, Jordánskem, Egyptem a právě i Saúdskou Arábií.

Vláda tvrdí, že ostrovy patří Saúdské Arábii, která v roce 1950 jen požádala Egypt, aby oblast chránil před Izraelem. Židovský stát se ostrovů zmocnil v roce 1967, na základě mírové dohody z roku 1979 je ale Egyptu vrátil.

Podle kritiků se vláda zaprodala Saúdům kvůli jejich miliardám

Egypťané v reakci na toto tvrzení zaplnili sociální sítě nejrůznějšími odkazy na staré mapy, které podle nich dokazují, že vlastníkem ostrovů je Egypt. Do ulic vyšly davy kritiků, kteří Sísího obviňovali z porušení ústavy a zaprodání se kvůli balíčku saúdské pomoci.

obrázek
Zdroj: ČT24

Obě země podepsaly v dubnu dohodu o mnohamiliardovém investičním fondu, v budoucnu by je měl propojit most mezi saúdským rudomořským pobřežím a Sinajským poloostrovem. Rijád považuje Káhiru za klíčového partnera ve snaze vytvořit koalici spřátelených sunnitských muslimských států, která by mohla zabránit rostoucímu regionálnímu vlivu šíitského Íránu. Saúdové se navíc snaží získat větší podporu Egypta pro svou válku proti povstalcům v Jemenu.

V úterý dal odpůrcům egyptsko-saúdské dohody za pravdu egyptský administrativní soud, který platnost dubnové smlouvy zrušil. Verdikt přitom zní, že ostrovy mají zůstat pod egyptskou svrchovaností.

„Jde o velmi důležitý krok,“ uvedl o verdiktu Chálid Alí, prominentní právník zabývající se lidskými právy a bývalý prezidentský kandidát, který spolu s dalšími advokáty Sísího rozhodnutí u soudu napadl. „Vyzývám egyptskou vládu, aby se řídila rozhodnutím soudu. Jde o půdu našich předků, musíme ji chránit. Tyto ostrovy jsou egyptské a navždy egyptské zůstanou,“ dodal.

obrázek
Zdroj: ČT24

Egyptská vláda ale vzápětí oznámila, že se odvolá. Pokud rozsudek potvrdí nejvyšší správní soud, stane se právně závazným.

Sísí se dostal k moci po armádním převratu, při němž byl v roce 2013 svržen demokraticky zvolený islamistický prezident Muhammad Mursí. Podle lidskoprávních organizací má nový režim políčeno na opozici. Za poslední tři roky prý zemřelo asi tisíc lidí a dalších 40 tisíc skončilo za mřížemi, většinou šlo o zakázané Muslimské bratrstvo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Pákistán na hranicích s Afghánistánem zabil 29 lidí, podle Islámábádu ozbrojenců

Pákistánské bezpečnostní síly v neděli večer podnikly pozemní operaci podél pákistánsko-afghánské hranice a při následných „precizních úderech“ zabily 29 ozbrojenců z řad pákistánské frakce Talibanu. Informovala o tom v noci na pondělí agentura AP s odvoláním na představitele vlády v Islámábádu. Kábul naopak tvrdí, že při úderech byly zabity či zraněny desítky civilistů.
03:18Aktualizovánopřed 1 hhodinou

USA a Írán přeruší útoky a budou jednat v Dauhá, napsal Axios

USA a Írán se dohodly na oboustranném přerušení vzájemných úderů a obě strany se sejdou v úterý k jednání v katarské metropoli Dauhá. S odvoláním na vysokého představitele americké administrativy to v neděli uvedl server Axios.
před 6 hhodinami

Zemětřesení ve Venezuele má téměř 1500 obětí, poškozeno je skoro osm set budov

Obyvatelé Venezuely hlásí po dvojici středečních zemětřesení na 68 900 pohřešovaných, uvedla agentura AP. Nejničivější katastrofa svého druhu, která zemi postihla za více než sto let, si podle nejnovější bilance vyžádala nejméně 1450 mrtvých a 3238 zraněných. Poškozeno bylo 774 budov, z nichž se 189 zcela zřítilo, uvedl podle AFP předseda parlamentu Jorge Rodríguez. Venezuela obdržela pomoc od čtyřiadvaceti zemí, které vyslaly přes dva a půl tisíce záchranářů, sdělila prozatímní prezidentka Delcy Rodríguezová. Ve Venezuele už pomáhají i záchranáři z Česka.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

V Rusku je nejhorší palivová krize za desítky let. Problémy potvrdil i Putin

Ukrajinské drony v neděli ráno znovu zasáhly rafinerii ve Slavjansku na Kubáni na jihu Ruska. Právě útoky na ropnou infrastrukturu způsobily v zemi agresora palivovou krizi, a to největší od začátku 90. let. Některé benzinové stanice už nemají co prodávat, jinde lze koupit jen omezené množství paliva za vyšší ceny. Rusové na něj musí čekat v dlouhých frontách. Problémy v neděli přiznal i vládce Ruska Vladimir Putin.
před 9 hhodinami

Rusko útočilo na Kyjev či Záporoží, Ukrajina zasáhla rafinerie okupantů

Rusko v noci na neděli podniklo další údery na ukrajinská města. Nejméně dva mrtvé a šestnáct zraněných včetně dětí hlásí Záporoží, po dvou zraněných uvádí Kyjev a Černihiv. Ukrajina pokračovala v náletech na ruské rafinerie, podle telegramových účtů i ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského zasáhla podniky v Krasnodarském kraji a v Jaroslavské oblasti. Cílem útoku se stala také tepelná elektrárna a železniční most na okupovaném Krymu.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Extrémní vedra nadále trápila Německo, Polsko i Slovensko

Rekordně vysoké teploty zaznamenaly během neděle Německo i Polsko, nové maximum bylo naměřeno i pro slovenské hlavní město. V Německu předchozí rekord přitom padl teprve v sobotu. V Polsku naměřili ve městě Slubice na západě země 40,5 stupně. V Bratislavě pak krátce před 16:00 teplota na stanici ve čtvrti Koliba vystoupala na 39,5 stupně Celsia.
před 11 hhodinami

Írán si nárokuje kontrolu Hormuzského průlivu jen pro sebe

Írán si kontrolu Hormuzského průlivu nárokuje jen pro sebe, uvedl ministr zahraničí Abbás Arakčí a varoval před jakýmkoli vnějším vměšováním do této záležitosti. Otevření námořní cesty je klíčovou součástí předběžné rámcové dohody mezi USA a Íránem, podepsané 17. června. Po obnovených vzájemných útocích však Teherán opět trvá na výhradní kontrole úžiny, která je klíčovou pro globální obchod, zejména s ropou a plynem.
před 13 hhodinami

Při pádu malého letadla zahynulo ve Francii jedenáct lidí

Jedenáct lidí přišlo v neděli o život při pádu malého letadla v Tomblaine na předměstí Nancy na severovýchodě Francie, píše agentura AFP s odvoláním na prefekturu departementu Meurthe-et-Moselle. Na místo neštěstí zamířil francouzský ministr vnitra Laurent Nuňez. Letoun dopadl na travnatou plochu u silnice v obytné zóně. Přepravoval skupinu lidí, kteří se chystali k seskoku padákem. Podle AFP řadí počet obětí nehodu mezi nejtragičtější havárie lehkých letadel v zemi.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...