Dohled nad Kosovem končí, získalo úplnou nezávislost

Vídeň - Kosovo získalo úplnou nezávislost. Mezinárodní řídící skupina pro tento nejmladší stát Evropy se dohodla na tom, že nad ním ukončí dohled. „Druhý červenec je pro Kosovo historickým datem,“ radoval se premiér Hashim Thaçi. „Pro moji zemi se otevírá nová kapitola, začíná nová éra,“ dodal. Vzdáleným cílem pro něho je vstup Kosova do NATO a do Evropské unie. Kosovo, někdejší srbská provincie, vyhlásilo nezávislost v únoru 2008.

„Mezinárodní dozor dneškem končí,“ řekl rakouský ministr zahraničí Michael Spindelegger. Hlavním úkolem Mezinárodní řídící skupiny pro Kosovo (ISG) bylo dohlížet na činnost kosovských úřadů tak, jak to předpokládal mírový plán bývalého finského prezidenta a někdejšího zmocněnce OSN pro Kosovo Marttiho Ahtisaariho.

Srbsko se obává, že po skončení dohledu bude srbská menšina v Kosovu vystavena útlaku albánskou většinou. Vláda v Prištině, která doposud neměla na Srby obývaný sever vliv, je nyní podle Thaçiho chce integrovat do celokosovských struktur.

Kosovo, která z asi 90 procent obývají etničtí Albánci, uznává většina evropských zemí včetně České republiky, ale také Turecko nebo Spojené státy.

Část unie Kosovo neuznává

Srbsko se ovšem se ztrátou své někdejší provincie do dneška nedokáže smířit. Mezi odpůrce kosovské nezávislosti nadále patří například Rusko i pět členů EU, kterými jsou Slovensko, Rumunsko, Řecko, Kypr a Španělsko.

I když Kosovo získalo plnou nezávislost, zůstanou v zemi zahraniční experti jako poradci vlády v Prištině. Kromě nich budou na bezpečnost v zemi dále dohlížet vojáci z mezinárodních jednotek KFOR. V Kosovu také budou členové policejní a justiční mise Evropské unie (EULEX).

Telefonát Alexandra Tolčinského (zdroj: ČT24)
Vydáno pod