„Dítě je dar Boží.“ Trump se jako první prezident USA objevil na akci odpůrců potratů

Odpůrci potratů demonstrují ve Washingtonu poprvé za přítomnosti amerického prezidenta. Pochod pro život se koná už 47. rok po sobě na výročí rozhodnutí Nejvyššího soudu USA nechat ženám právo na interrupci. Aktivisté doufají, že Trumpovo jmenování konzervativních členů Nejvyššího soudu pomůže zákon v budoucnu zvrátit.

Trump v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují „radikální a extrémní postoje“. Pochválil účastníky akce a řekl, že „nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce“.

Podle listu The Washington Post se na prostranství v centru hlavního města sešli lidé s transparenty nejen proti potratům, ale i na podporu politiky nynějšího prezidenta. „Další čtyři roky,“ skandovali podle washingtonského listu účastníci shromáždění s odkazem na listopadové volby, v nichž Trump může získat další čtyřletý mandát.

„Všichni tady chápeme věčnou pravdu, že každé dítě je vzácným a posvátným darem Božím,“ řekl prezident. „Společně musíme chránit důstojnost a posvátnost každého lidského života,“ uvedl Trump.

Demonstrace odpůrců potratů v USA
Zdroj: AP/Evan Vucci/ČTK

Aktivisté doufají v precedens

Demokratická senátorka Katrina Jacksonová na shromáždění konstatovala, že sice v mnoha ohledech s Trumpem nesouhlasí, ale je „nadšená“, že prezident se do Pochodu pro život zapojil. „Konečně máme hlavu státu, která akci navštívila. Je to precedens pro příští prezidenty,“ řekla senátorka.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí. Odpůrci současné hlavy státu občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je „v každém případě pro (potraty)“. Od té doby ale radikálně změnil názor. Podle agentury AP se šéf Bílého domu snaží získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti.

Trumpova přítomnost si vynutila rozsáhlá bezpečnostní opatření, pro tuto akce neobvyklá, upozornil The Washington Post. Účastníci museli absolvovat bezpečnostní kontrolu a velký úsek prostranství byl obehnán plotem.