Dění v Sýrii budí mírný optimismus, říká Hladík z resortu zahraničí

28 minut
Interview ČT24: Petr Hladík
Zdroj: ČT24

Syrští povstalci jsou poučeni vývojem z Libye nebo Iráku, zhodnotil dosavadní kroky rebelů ředitel odboru Blízkého východu a severní Afriky na ministerstvu zahraničí Petr Hladík v Interview ČT24. Situace v zemi v něm prý budí „velmi opatrný optimismus“. Česká diplomacie má však nadále všechny diplomatické pracovníky mimo Sýrii, o jejich návratu se má rozhodnout podle aktuální situace.

Vývoj v posledních dnech v Hladíkovi budí „velmi opatrný optimismus“. I na straně orgánů bývalé administrativy diktátora Bašára Asada ocenil snahy o zajištění kontinuity. Vidět jsou podle něj také praktické kroky – například to, že povstalci zajistili pokračování fungování bank nebo že deklarují, že umožní fungování státní správy.

Povstalci z Haját Tahrír aš-Šám (HTS) jsou navíc podle něj „poučeni vývojem“. „Viděli scénáře – ať už v Libyi, nebo v Iráku,“ poznamenal. Chápou prý to, že pokud mají být přijatelní pro mezinárodní společenství a pro vlastní lidi, tak musí zabezpečit „to základní – což je právo a pořádek“.

V této souvislosti například zmínil zvýšení dodávek elektřiny po dobytí města Aleppa – z původních dvou hodin denně, které poskytovaly úřady za Asada, na šestnáct hodin.

Česká role „ochranné mocnosti“

Česká diplomacie krátce po pádu Asadova režimu zareagovala na situaci v Sýrii. Z ambasády v Damašku byli dočasně staženi všichni tamní diplomatičtí pracovníci. Hladík však poznamenal, že ambasáda v syrském hlavním městě je funkční. Diplomatičtí pracovníci se přesunuli do libanonského Bejrútu, někteří z nich se budou i vracet do Prahy.

„Jakmile to bezpečnostní situace dovolí, tak plánujeme, že se tam ti lidé vrátí,“ nastínil Hladík s tím, že z důvodu jejich bezpečnosti nemůže poskytnout podrobnější informace. Dodal, že povstalci po první „velmi divoké vlně“ zajistili, že se do ulic vrátili pořádkoví policisté. I podle informací od dalších evropských kolegů vypadá prý situace klidněji.

Česko nadále plní v Damašku roli ochranné mocnosti pro Spojené státy. Na starosti tak má česká diplomacie nejen své občany v Sýrii, ale i ty americké.

Další vojenské aktivity v zemi

I přesto, že povstalci deklarovali, že další válku nechtějí, tak nadále postupují a obsazují další města – zejména na východě země. Hladík podotknul, že rebelové obsadili „to důležitější, aby měli kontrolu nad zemí“, ovšem to podle něj neznamená, že by měli nad zemí stoprocentní kontrolu.

Na syrské území také směřují útoky Izraele. Židovský stát si je podle Hladíka od svého vzniku v roce 1948 vědom, že pokud se nepostará o svoji bezpečnost sám, tak to za něj nikdo neudělá.

V médiích se také objevují zprávy o tom, že Izrael je aktivní na Golanských výšinách. Hladík odkázal na nedělní telefonát šéfa české diplomacie Jana Lipavského (nestr.) s izraelským protějškem Gideonem Sa'arem.

Podle izraelského politika začali povstalci útočit na jednotky OSN, které mají v oblasti dohlížet na dodržování příměří, které platilo od roku 1974. Důvodem telefonátu bylo prý i to, že jsou v oblasti také čeští příslušníci.

Své „nárazníkové pásmo“ v oblasti rozšiřuje také Turecko. Podle Hladíka musí probíhat dohoda nejen mezi Turky a dalšími, ale i Američany. „To, co vždycky zajímalo Turky nejvíc, historicky, bylo zabránit propojení teroristické organizace PKK, která působí v Turecku, s tím, jak působí Kurdové v Sýrii,“ popsal.

Podotknul, že turecká armáda v oblasti nezasahuje napřímo, ale v rámci jednotek Syrské národní armády. Domnívá se však, že ambicí Turků není ovlivnit celé Kurdy obývané území, ale zachovat ono „nárazníkové pásmo“ – oddělení tureckých Kurdů od těch syrských.

Ohledně hodnocení úspěchu či neúspěchu vlivu Ruska v Sýrii byl Hladík opatrný. Moskva po pádu režimu poskytla syrskému diktátorovi Asadovi azyl. Kreml tak podle něj neprohrál, nýbrž nevyhrál. Poznamenal však, že se v zemi minimalizovala íránská přítomnost – stejně jako libanonského teroristického hnutí Hizballáh, i když u něj je to dáno i problematikou konsolidace situace přímo v Libanonu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo čtrnáct lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar-Abbás, má čtrnáct obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie. Státní televize večer uvedla, že požár dál sílí.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Evropské zbrojovky zvyšují produkci munice, popsala Zóna ČT24

Rusko-ukrajinská válka poukázala na slabý bod v evropské obraně. Jedná se o nedostatek munice. Evropská komise v roce 2024 vyčlenila na investice do výroby výbušnin, střelného prachu, nábojů a střel 500 milionů eur (12,5 miliardy korun). Z dotací těžil například německý Rheinmetall i české zbrojovky Explosia a STV Group, přiblížil pořad Zóna ČT.
před 3 hhodinami

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky. Šéf Bílého domu pak pohrozil sankcemi Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní, ukrajinská prezidentská kancelář hovoří o „první konstruktivní výměně názorů“. Trump posléze pohrozil Moskvě sankcemi, zatímco Kreml tvrdí, že Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Pokus, který se vymkl kontrole. Sovětské úřady se explozi v Černobylu snažily utajit

Před devětatřiceti lety došlo k největší jaderné havárii v dějinách. V tehdejším Sovětském svazu explodoval čtvrtý blok Černobylské jaderné elektrárny. Po výbuchu se do atmosféry uvolnil radioaktivní mrak. Sovětské úřady se nejprve snažily tragédii utajit. To se ovšem nepodařilo, jelikož radioaktivní kontaminace byla ekvivalentem čtyř set jaderných bomb svržených na Hirošimu. Poškozený reaktor byl pak postupně zakryt ochranným sarkofágem.
před 7 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Obrazem: Jak vypadalo poslední rozloučení s papežem Františkem

Tělo papeže Františka bylo uloženo do baziliky Panny Marie Sněžné v Římě. Posledního rozloučení se zúčastnilo dvanáct monarchů a 54 hlav států. Mezi nimi byli například i prezidenti Spojených států, Francie či Ukrajiny Donald Trump, Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj. Celkem do Říma přijelo 164 zahraničních delegací. Desítky tisíc lidí přihlížely jak ceremonii na Svatopetrském náměstí, tak i převozu pozůstatků. Sobotní dění přibližuje fotogalerie.
před 8 hhodinami

Kyjev popřel, že by ruští vojáci vytlačili všechny Ukrajince z Kurské oblasti

Kyjev popřel tvrzení Moskvy, že by se jejím silám podařilo z ruské Kurské oblasti vytlačit všechny zbývající ukrajinské vojáky. Vedení ukrajinské armády uvedlo, že její jednotky dál operují na některých územích západoruské oblasti, kterou částečně obsadili loni v létě. Šéf Kremlu Vladimir Putin uvedl, že ukrajinské dobrodružství v kurském regionu zcela ztroskotalo, a tak se prý otevírá cesta k dalším úspěšným krokům ruských ozbrojených sil.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...