Dalajlama pohrozil rezignací, pokud se bude šířit násilí v Tibetu

Seattle (USA) - Tibetský duchovní vůdce dnes opět pohrozil, že odstoupí z neformální funkce vůdce tibetského lidu, pokud se násilnosti v Tibetu vymknou kontrole. Dalajlama to podle agentury Reuters prohlásil na tiskové konferenci v západoamerickém Seattlu. Ve stejném duchu se už dalajlama vyjádřil 18. března, kdy rovněž pohrozil rezignací v případě, že Tibeťané budou v násilí pokračovat.

Tändzin Gjamccho, jaké je dalajlamovo občanské jméno, je nyní na návštěvě Spojených států, kde plánuje řadu přednášek a konferencí o duchovnu. Jeho první zastávkou je právě Seattle, kde měl již v sobotu přednášku před desítkami tisíc lidí na tamním stadionu.

Čínská vláda dalajlamu obviňuje z podněcování nepokojů v tibetském správním středisku Lhase, kde v březnu přerostly demonstrace k 49. výročí tibetského povstání proti čínské okupaci v násilné protesty. Jejich krvavé potlačení čínskými bezpečnostními silami si podle tibetských exilových orgánů vyžádalo 140 lidských životů. Čína oficiálně udává pouze 22 obětí.

Dalajlama, který je považován za neformálního nejvyššího představitele Tibeťanů, však obvinění ze strany Pekingu odmítá. Dnes zopakoval, že jakékoliv násilí „je naprosto špatné“, a znovu prohlásil, že neusiluje o samostatný tibetský stát.