Chris Christie je dalším republikánským uchazečem o Bílý dům

Republikánská strana má dalšího uchazeče o nominaci do volebního boje o Bílý dům, je jím bývalý guvernér státu New Jersey a advokát Chris Christie, který podle agentury AP v úterý podal potřebné dokumenty u federální volební komise. Šedesátiletý bývalý federální prokurátor se o republikánskou nominaci ucházel už v primárkách v roce 2016.

Christie se podle AP v úterý večer (ve středu ráno SELČ) zúčastní veřejné akce v New Hampshire, kde patrně kampaň veřejně zahájí. „Nejsem hloupý. Vyhrajete tak, že porazíte člověka, co je na špici. Takže jak bude moje kampaň vypadat? Přímá frontální výzva (exprezidentu) Donaldu Trumpovi, který se k prezidentství snaží vrátit,“ řekl v květnu Christie v podcastu The Dispatch Podcast.

Christie se po neúspěšné kampani v roce 2016 stal Trumpovým poradcem, odvrátil se od něj poté, co Trump v roce 2020 odmítl uznat svoji volební porážku. Popularitu si Christie získal jako guvernér díky rozhodnému postupu po úderu hurikánu Sandy v roce 2012, později o ni však částečně přišel kvůli četným politickým skandálům. Jeden z nich například zahrnoval úmyslné vytvoření dopravních zácp jako pomstu starostovi, který ho nepodpořil v kampani.

Kolik je silných soupeřů?

Počet kandidátů, kteří se budou ucházet o nominaci Republikánské strany pro americké prezidentské volby, s Christiem vzrostl na 11, ve středu se očekává také oznámení kandidatury guvernéra Severní Dakoty Douga Burguma.

Deník The Washington Post v pondělí ve svém komentáři podotkl, že exprezident Trump má zatím jediného papírově silného soupeře, kterým je floridský guvernér Ron DeSantis. Narůstající počet republikánských kandidátů podle politických stratégů Trumpovi hraje do karet, jelikož Trump má jistou podporu své věrné voličské základny a podpora ostatních se tříští.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Hrad a Černínský palác se střetly kvůli výrokům na adresu Trumpa

Prezident Petr Pavel dává dlouhodobě a jasně najevo, že mu záleží na dobrých vztazích se Spojenými státy a na jednotě a věrohodnosti NATO, řekl mluvčí prezidentské kanceláře Vít Kolář. Reagoval tak na prohlášení českého ministerstva zahraničí (MZV), v němž se distancovalo od Pavlových kritických slov na adresu prezidenta USA Donalda Trumpa a zdůraznilo, že se nejedná o oficiální pozici české vlády.
17:36Aktualizovánopřed 9 mminutami

Trump nařídil námořní blokádu Hormuzského průlivu

Americký prezident Donald Trump oznámil, že námořnictvo USA zahájí blokádu Hormuzského průlivu. Írán obvinil z vydírání celého světa. Námořnictvo má v mezinárodních vodách zadržovat lodě, které zaplatily Íránu mýtné za plavbu průlivem.
15:09Aktualizovánopřed 44 mminutami

Maďaři volí parlament. Rýsuje se rekordní účast

Premiér Viktor Orbán i opoziční lídr Péter Magyar během nedělního hlasování v maďarských parlamentních volbách mluvili o svém nadcházejícím vítězství. Do 15:00 odevzdaly hlas dvě třetiny oprávněných voličů, informoval Národní volební úřad. Před čtyřmi lety ve stejnou dobu činila volební účast 52,75 procenta. Volební místnosti se uzavřou v 19 hodin.
06:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ukrajina a Rusko hlásí tisíce případů porušení klidu zbraní

Rusové porušili velikonoční příměří ve 2299 případech, Ukrajinci v 1971, obvinily se vzájemně ukrajinská armáda a ruské ministerstvo obrany. Ukrajinští vojáci zveřejnili i video zobrazující zabití jejich spolubojovníků, kteří měli evakuovat zraněné obránce. Kyjev podle Moskvy udeřil na Bělgorodskou a Kurskou oblast. Kreml nechce klid zbraní prodloužit, jak by si přál ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
09:13Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Libanon hlásí další oběti, Izrael zničil raketomet

Izraelská armáda tvrdí, že zasáhla raketomet na jihu Libanonu, který byl připravený k odpalu směrem na židovský stát. Uvedla to stanice BBC. Nejnovější údery židovského státu si podle al-Džazíry vyžádaly mrtvé, teroristické hnutí Hizballáh poslalo drony na sever Izraele. Stále není jasné, zda se dočasné příměří mezi USA a Íránem vztahuje i na Libanon. Sobotní jednání v Pákistánu navíc selhala.
08:29Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Íránci USA nevěří, řekl po krachu jednání Ghálíbáf

USA nebyly při mírových rozhovorech v Pákistánu schopny navzdory konstruktivním návrhům získat důvěru Íránců. Podle AFP to sdělil šéf íránského parlamentu Mohammad Bágher Ghálíbáf. Podle amerického viceprezidenta JD Vance se nepodařilo Teherán přimět k závazku, že nebude vyvíjet jaderné zbraně. Některé západní země včetně Velké Británie a Austrálie vyjádřily zklamání. Pákistán vyzval k dodržování příměří.
04:03Aktualizovánopřed 2 hhodinami

VideoMagyar má šanci vyhrát maďarské volby, shodují se Vondra, Telička a Joch

Hosté Nedělní debaty shodně předpokládají, že maďarské volby spíše vyhraje opoziční lídr Péter Magyar, a mohl by tak po šestnácti letech vystřídat ve vedení země Viktora Orbána, byť „politickou revoluci“ čekat nelze. Europoslanec a místopředseda ODS Alexandr Vondra, bývalý eurokomisař Pavel Telička a ředitel Občanského institutu Roman Joch mluvili v debatě také o tom, zda považují současné Maďarsko za autoritářský stát a jak by se pod premiérem Magyarem mohla změnit zahraniční politika země.
před 3 hhodinami

VideoFalešná videa v maďarské kampani bavila i děsila

V Maďarsku se před volbami šířila videa vytvořená umělou inteligencí. Falešné nahrávky mají pobavit, dojmout, znejistit i vyvolat obavy. Fidesz premiéra Viktora Orbána straší Bruselem či Ukrajinou, opozice vytáhla třeba nízké důchody. Dlouho bylo tématem i možné kompromitující video na lídra opoziční Tiszy Pétera Magyara. Z TikToku zmizely v poslední době desítky falešných účtů politiků – včetně videí, které zhlédly tisíce lidí.
před 11 hhodinami
Načítání...