Chodorkovskij dostal dalších šest let vězení

Moskva - Někdejší nejbohatší muž Ruska Michail Chodorkovskij a jeho hlavní společník Platon Lebeděv dnes dostali za rozkrádání a zpronevěru stamilionů rublů od ruského soudu trest vězení ve výši šest let. Oba si přitom už teď odpykávají osmiletý trest za daňové podvody, celkem si tak ve vězení posedí téměř 14 let. Na svobodu se dostanou v roce 2017. Chodorkovského příznivci tvrdí, že proces je politicky motivovaný, jeho obhájce sdělil, že se odsouzený proti „nezákonnému rozsudku“ rozhodně odvolá. Na odvolání má nyní lhůtu deseti dnů.

Soud už v pondělí uznal Chodorkovského vinným z krádeže stamilionů tun ropy a zpronevěry milionu rublů ropné společnosti Jukos; dnes určil výši trestu. Moskevský soudce Viktor Danilkin dal najevo, že oba odsouzení si odpykají celkový trest 14 let vězení, v němž je započítána doba od jejich původního zatčení v říjnu 2003. Z původního trestu osmi let vězení za daňové úniky si Chodorkovskij a Lebeděv odpykávali poslední rok. „Jediný možný trest pro Chodorkovského je izolace od společnosti,“ prohlásil Danilkin ještě před vyhlášením rozsudku.

Informace o rozsudku byly nepřehledné. Ruská agentura ITAR-TASS zprvu tvrdila, že soud o půl roku zmírnil požadavek obžaloby na uložení šestiletého vězení. Následovaly zprávy, že výše trestu je 13,5 let, neboť je třeba do něj započíst i již dříve uložené osmileté vězení. Podle posledních zpráv se zdá, že soudce uložil Chodorkovskému a Lebeděvovi po 14 letech odnětí svobody, ovšem s tím, že tato lhůta se počítá od roku 2003, kdy se ocitli v rámci první kauzy ve vazbě. Prakticky to znamená, že jejich osmiletý trest vězení se prodlužuje o šest let - do roku 2017.

Nahrávám video

Čtení osmisetstránkového verdiktu trvalo od pondělí. Ostře sledovaný proces, v němž jde o údajnou krádež 218 milionů tun ropy a praní špinavých peněz ve výši v přepočtu 446 miliard korun v letech 1998 až 2003, považuje ruská opozice za politicky vykonstruovaný a vidí v něm ruku premiéra a bývalého prezidenta Vladimira Putina. „Rozsudek byl jednoznačně vynesen pod tlakem výkonné moci řízené stejně jako v minulosti Putinem,“ prohlásil dnes Chodorkovského právník Jurij Šmidt. Putinův mluvčí odmítl vynesení rozsudku komentovat.

Obhajoba poukazuje na absurditu verdiktu, podle něhož odsouzení okradli svou vlastní ropnou firmu téměř o 30 miliard dolarů v ropě a část špinavých peněz ze zisku vyprali. "Soudce zamítl všechny hlavní body obhajoby. Odmítl svědectví znalců, naše požadavky na předložení důkazů nebo předvolání svědků, které jsme považovali za důležité. Máme základy pro odvolání k Evropskému soudu pro lidská práva, říká obhájkyně Chodorkovského Karina Moskalenková.

Proti procesu v pondělí před budovou soudu protestovaly asi dvě stovky lidí. Asi 20 osob bylo zatčeno.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Jak se svět blíží ke katastrofickým klimatickým jevům, rozebírá agentura AP

Agentura AP varuje v rozsáhlém textu před příliš optimistickým pohledem na katastrofální události současnosti i vykreslováním budoucnosti pozitivními scénáři.
před 2 mminutami

Slovenská policie oznámila, že překazila útok na továrnu na drony

Slovenská policie v úterý oznámila, že příslušníci úřadu pro boj proti organizovanému zločinu (ÚBOK) překazili žhářský útok na továrnu na výrobu bezpilotních systémů. V případu stíhá tři cizince, které obvinila z obecného ohrožení na objednávku. Dva z nich byli zadrženi na Slovensku, další pak v Německu. Policisté informovali i o rozsahu škod, které mohl požár způsobit a zajištění většího množství zápalné směsi, nářadí či telefonů.
15:17Aktualizovánopřed 28 mminutami

Americké sankce na íránskou ekonomiku mohou uškodit hlavně Číně, píše CNBC

Americké sankce namířené proti íránské ekonomice mohou zasáhnout především Čínu, Spojené arabské emiráty (SAE), Turecko, Irák a Indii. S odkazem na analytiky a statistická data to uvedla americká televize CNBC. Nová opatření v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Jejich smyslem je íránskou ekonomiku izolovat, a tak oslabit íránský režim.
před 2 hhodinami

Ukrajinci zasáhli ruské závody, hlásí dva mrtvé v Záporoží a jednoho v Charkově

Gubernátor Krasnodarského kraje na jihu Ruska Veniamin Kondratěv napsal, že po nočním ukrajinském dronovém útoku vypukl požár v Afipské rafinerii. Úder později potvrdila i ukrajinská armáda. Ta deklaruje ještě zásah závodu na zpracování plynu, zatímco ruské úřady zmiňují druhou zasaženou rafinerii. Ruské útoky zabily dva lidi v Záporoží a poškodily šestnáctipatrovou obytnou budovu v Kyjevě, píše server Ukrajinska pravda. O jednom mrtvém v Charkově informoval starosta města.
08:09Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ruský dron řízený AI zabil tři civilisty. Brzo to bude jako ve filmu Terminátor, varují Ukrajinci

Američtí novináři popsali první případ, kdy umělá inteligence (AI) v dronu připravila o život lidi. Byli to tři ukrajinští civilisté, na které ruská zbraň vybavená pokročilým algoritmem zaútočila v Záporoží.
před 3 hhodinami

Soud vzal do vazby bývalou zástupkyni šéfa Zelenského kanceláře, stanovil kauci

Ukrajinský protikorupční soud vzal do vazby bývalou zástupkyni šéfa prezidentské kanceláře Irynu Mudrou. Z vazby může být propuštěna na kauci ve výši dvacet milionů hřiven (asi 9,25 milionu korun). Mudra podle médií řekla, že se za pomoci přátel pokusí tuto částku získat. Prokurátor navrhoval soudu kauci ve výši 150 milionů hřiven (téměř 70 milionů korun), uvedl server RBK-Ukrajina.
před 3 hhodinami

Arménské úřady zadržely exprezidenta Kočarjana

Arménské úřady zadržely bývalého prezidenta Roberta Kočarjana a obvinily jej ze spáchání korupčních trestných činů v době, kdy byl u moci. Jednasedmdesátiletý Kočarjan, který je politickým odpůrcem premiéra Nikoly Pašinjana, byl vzápětí po vznesení obvinění hospitalizován kvůli vysokému tlaku, uvedla agentura AFP.
před 4 hhodinami

Jih Francie zasáhlo tornádo, zranění utrpělo 41 lidí

Vesnici Pomas na jihu Francie v podhůří Pyrenejí zasáhlo tornádo, které poškodilo tři sta domů. Zranění utrpělo 41 lidí, z nichž patnáct skončilo v nemocnici. V nové bilanci, která udává výrazně vyšší škody, to uvedla agentura AFP. Dva ze zraněných jsou v kritickém stavu, napsala později agentura Reuters. Bouřky připravily stovky domácností o dodávky elektřiny a narušena byla i letecká doprava.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.