Bush se setká s Putinem v Soči, bude jednat o základně

Washington - Americký prezident George Bush dnes uvedl, že po dubnovém summitu NATO v rumunské Bukurešti přiletí na jednání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem do jihoruského černomořského letoviska Soči. Během schůzky, která je naplánována na 6. dubna, by spolu oba prezidenti měli hovořit zejména o amerických plánech na vybudování systému protiraketové obrany v České republice a Polsku.

Americký prezident o svých plánech navštívit Rusko hovořil na tiskové konferenci krátce před svým odletem do Evropy, kde hodlá navštívit také Ukrajinu, Chorvatsko a zúčastnit se summitu NATO. Ten se bude konat v Bukurešti ve dnech 2. až 4. dubna. Neděli 6. dubna by pak měl Bush strávit na Putinovo pozvání v Soči.

Počátkem března přinesla rumunská média informace, že oba státníci by se mohli setkat den před zahájením summitu v letním sídle rumunského prezidenta na pobřeží Černého moře. Zatím není jasné, zdali se tato schůzka vzhledem ke dnes oznámenému jednání v Soči uskuteční, nebo ne.

Podle agentur bude jednání Bush - Putin příští týden zřejmě posledním, kdy budou oba politici v prezidentských funkcích. Počátkem května bude totiž do úřadu ruského prezidenta uveden nově zvolený Putinůn nástupce Dmitrij Medvěděv.

Bush dnes novinářům řekl, že hlavní náplní bilaterální schůzky bude jednání o plánech USA na vybudování protiraketového deštníku ve střední Evropě. Jeho součástí by byla radarová základna v ČR, jež by byla propojená s desítkou střel v Polsku.

Systém by měl chránit USA a spojence před případnými raketami z rizikových zemí, jako je Írán či KLDR. Rusko s plány USA ostře nesouhlasí. Po nedávném jednání ministrů zahraničí a obrany USA v Moskvě se však zdá, že Rusko zmírnilo svou konfrontační politiku. „Jsme optimističtí, že můžeme dosáhnout dohody ohledně některých velmi důležitých témat,“ řekl dnes v této souvislosti novinářům Bush.

Česká vláda momentálně vyjednává s USA podmínky smluv, které by USA umožnily vybudovat radarovou základnu na českém území.

Vydáno pod