Berlusconiho u urny přepadly polonahé ukrajinské aktivistky

Řím – Hlučný incident provázel cestu italského expremiéra Silvia Berlusconiho k volební urně. Když Berlusconi vstoupil do volební místnosti v Miláně, vrhly se k němu tři feministky z ukrajinské skupiny Femen s obnaženým poprsím. Protestovaly tak proti expremiérovým hříchům, jejichž vyvrcholením se stalo obvinění ze styku s nezletilou tanečnicí. Policie protestující aktivistky odvedla.

Svůj hlas už odevzdali vůdci nejsilnějších politických formací – včetně dosavadního premiéra Maria Montiho, jehož centristické straně předvolební průzkumy přisuzují čtvrté místo. Vůdce levicové opozice Pier Luigi Bersani, který je považován za mírného favorita voleb, odevzdal hlas ve svém bydlišti v Piacenze.

Účast v italských parlamentních volbách je zatím menší, než se očekávalo; větší účast je jen ve velkých městech, zejména v Římě a Miláně. O novém složení parlamentu se rozhoduje dnes a v pondělí. První výsledky hlasování o obsazení obou parlamentních komor by měly přijít krátce po pondělním uzavření volebních místností v 15:00, oficiální výsledky se čekají v úterý.

Italské volby napjatě sleduje nejen italská politická scéna, ale i evropské finanční trhy a Brusel. Čeká se, zda zvítězí kandidát ochotný pokračovat v úsporném ekonomickém programu, založeném na rozpočtové kázni, škrtech a úsporách. Krizový propad italské ekonomiky, desetkrát větší ve srovnání s řeckou, by ohrozil celou Evropu.

O tom, jestli v Římě povládne pravice, nebo favorizovaná levice, rozhodnou ti, na koho krize dopadá nejhůř - mladí lidé. Třetina jich nemá šanci sehnat práci. Statisíce proto pracují za směšné mzdy, další odcházejí do ciziny - jako jejich prarodiče v 60. letech. Současná vláda se pokusila pracovní trh rozhýbat, narazila ale na bariéru všemocných odborů. Politické strany problémy nejmladší generace v kampani úplně opomíjejí. Hlasovat přitom může 12 milionů lidí mladších 34 let, což představuje víc než čtvrtinu voličů. Většina mladých proto volby bojkotuje nebo na protest volí levicové radikály.

Vydáno pod