Zámek ve Štědré odkoupila od Itala obec, bude zachráněn

Štědrá - Zámek ve Štědré na Karlovarsku se zřejmě podaří zachránit. Radnice ho koupila od italského majitele, který se o něj nestaral. Teď už je pod střechou a obec chystá další opravy. Drobné investice budou trvat roky, podle odborníků je to ale pro obecní památky ideální řešení.

Děravá střecha, narušená statika a zřícená terasa, tak vypadal zámek ve Štědré ještě letos v lednu. Teď už má ale téměř novou střechu a vyzděné průčelí. Radnice se do záchrany pustila naplno. „Letos jsme proinvestovali kolem milionu, je opravená věž, chybí už jen několik detailů. Čeká nás druhá strana plus pracujeme na statice,“ popsal práce starosta obce František Pánek. Po dokončení střechy je naplánována výměna stropních trámů a oken. Radnice odhaduje cenu základní opravy zámku na 50 miliónů korun.

Podle starosty nemá malá obec téměř šanci získat velkou dotaci. Radnice proto vsadila na čerpání menších částek. Od kraje už dostala více než čtvrt milionu korun. „I přes úsporná opatření v krajském rozpočtu vydává Karlovarský kraj každoročně na ochranu památek a památkově chráněných objektů 5,5 milionu korun,“ uvedla mluvčí Krajského úřadu Karlovarského kraje Jana Pavlíková. 

Postup radnice chválí i památkáři. Bývalé sídlo průmyslníka Josefa Menšíka ve Štědré koupila obec po dvaceti letech za tři a půl milionu korun. Předchozí majitel z Itálie nechal zámek zpustnout. Starosta ale nechce, aby skončil jako nedaleké lázně v Kyselce. Obě památky doplatily na nepovedenou privatizaci a spekulace zahraničních investorů v devadesátých letech. 

Památku nestačí pouze opravit, musí mít využití

„Každá záchrana jakékoliv památky je velice záslužný čin, na druhou stranu je potřeba vždycky najít nějakou myšlenku, která by zajistila dále i udržitelnost toho projektu,“ upozornil Radan Večerka, místopředseda Spolku pro obnovu venkova. Radní tedy musí přemýšlet, jak zámek využijí. Postupnou opravu odhadují až na 15 let.

2 minuty
Reportáž Marka Štětiny
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Poškozené trakční vedení zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze

Poškozené trakční vedení dopoledne zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze. Vlaky zhruba půlhodinu nejezdily do Libně, Vysočan a Holešovic, směrem do Vršovic a na Smíchov byla doprava omezená. Oznámil to mluvčí Správy železnic pro mimořádnosti Martin Kavka. Co bylo příčinou poškození, podle něj železničáři zjišťují.
před 41 mminutami

Na Štědrý den řešili hasiči nejvíce požárů za pět let

Hasiči v Česku na Štědrý den vyjížděli k 72 požárům, což je nejvíce za posledních pět let. Nikdo při nich nezemřel, zranění utrpělo dvanáct lidí. Některé požáry přímo souvisely s Vánocemi, způsobilo je například neopatrné zacházení s prskavkami. Celková škoda je přes třicet milionů korun, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Zdravotní klauni přinášejí vánoční radost dětem v nemocnicích

Ne všechny děti mohou strávit vánoční svátky doma – některé musí zůstat na nemocničním lůžku. Zpříjemnit jim pobyt v nemocnici a vykouzlit úsměv na tváři se v rolích sester a doktorů snaží zdravotní klauni. Malé pacienty navštěvují celoročně, o Vánocích jsou jejich klauniády obzvlášť důležité.
24. 12. 2025

O tradiční rybí polévku byl na Staroměstském náměstí velký zájem

Tradiční rozlévání štědrodenní rybí polévky podle receptu s koňakem a karamelem na Staroměstském náměstí v Praze opět provázel velký zájem. Dlouhá fronta se začala tvořit už půl hodiny před začátkem vydávání, kterého se s pomocníky ujal pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Rozlévání vánoční rybí polévky se v metropoli uskuteční i na Kampě u Karlova mostu nebo na náměstí Republiky.
24. 12. 2025

Trojice bratrů spojila síly, obec na Zlínsku se tak dočká opraveného betlému

Vánoční svátky v Nedašově na Zlínsku budou po letech zase kompletní – tedy včetně bezmála devadesát let starého mechanického betléma. Mohutný model devět měsíců opravovali tři bratři – Jakub, Karel a Tomáš Suří a tchán jednoho z nich. Betlém rozložili v garáži, historické součástky postupně nahrazovali novými. Do radosti pro druhé investovali desítky tisíc korun. Nyní na úplný závěr prošlo dílo závěrečným testem. Opravený betlém má pro Nedašov mimořádný význam. I podle statistiků je tu víra pořád silně zakořeněná. Při posledním sčítání se k církvi přihlásilo 855 z 1315 obyvatel vesnice. První veřejné předvedení betlému bude v kostele na Štědrý den během sváteční půlnoční mše.
24. 12. 2025

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
24. 12. 2025

Skauti rozvážejí Betlémské světlo. Někde až domů

Skauti a skautky i letos rozvážejí Betlémské světlo po celém Česku. Lidé si ho mohou vyzvednout na náměstích, v kostelech nebo v nákupních centrech, někde s plamínkem skauti obcházejí domácnosti osobně. Tradice, která symbolizuje mír, naději a přátelství, se v Česku udržuje už více než pětatřicet let.
23. 12. 2025Aktualizováno23. 12. 2025

Výstraha ČHMÚ: Na Šumavě až dvacet centimetrů sněhu, silný vítr na východě Česka

V Pošumaví a na Šumavě může ve středu napadnout pět až dvacet centimetrů sněhu, hrozí i sněhové jazyky. Vyplývá to z výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V části Moravskoslezského a Olomouckého kraje bude na Štědrý den také foukat silný vítr, v nárazech může mít až 70 kilometrů za hodinu.
23. 12. 2025
Načítání...