Za podvody míří starosta Chlumce na 5 let za mříže

Ústí nad Labem – Ústecký krajský soud dnes poslal bývalého starostu Chlumce na Ústecku Romana Hanusche na pět let do vězení. Odsoudil jej za pokus o dotační podvod, porušení pravomoci veřejného činitele a povinnosti při správě cizího majetku. Hanusch způsobil obci uzavřením nevýhodných smluv bez vědomí zastupitelstva škodu nejméně 16 milionů korun. Chlumec dokonce čelil exekuci.

Pětapadesátiletý Hanusch vedl obec od 90. let, jako starosta usiloval o to, aby počet obyvatel Chlumce překročil 5 000 kvůli vyšším příjmům z daní do rozpočtu obce. Obec proto chtěla postavit 40 rodinných domků. Smlouvy o spolufinacování projektu s developerem, který pozemky od obce koupil, ovšem starosta uzavřel bez vědomí zastupitelstva. Obec zavázal k zaplacení veřejného osvětlení, poloviny ceny vybudování přípojek inženýrských sítí a 70 procent ceny příjezdových komunikací.

Hanusch chtěl podvodem získat peníze ze státní kasy

Kromě toho Hanusch na ministerstvu financí požádal o dotaci na vybudování těchto sítí, to ale nemohlo dát peníze na již dokončenou stavbu. Proto starosta podal podle soudu novou dotační žádost s prodlouženým termínem ukončení stavby na stejnou investici a úředníky ministerstva ujistil o tom, že jde o akci jinou. Navíc v příloze k dotaci bylo čestné prohlášení o výběrovém řízení, které ale fakticky nebylo, a zfalšovaný výpis z katastru nemovitostí, podle nějž měly pozemky patřit obci, což už v té době nebyla pravda. Úředníci nakonec pojali podezření a dotaci obci nepřidělili.

Starosta také navíc podle rozsudku bez výběrového řízení uzavřel smlouvu na stavební práce původně za sedm milionů korun, dalšími dodatky smluv ale jejich cena vzrostla na téměř 13 milionů. Obec ale v té době neměla na jejich zaplacení peníze a s investicí nebylo počítáno ani v rozpočtu. Stavební firma práce obci vyfakturovala, starosta jí nakonec podepsal směnku na 12,7 milionu korun. Obec kvůli ní čelila v roce 2009 exekuci ve výši 18,1 milionu korun, kterou musela nakonec vyřešit prodejem nemovitostí včetně budovy obecního úřadu v dražbě. Starostu zastupitelé odvolali v listopadu 2009.

Reportáž Jana Stuchlíka (zdroj: ČT24)

Hanusch nesmí být deset let úřední osobou

Soud uznal Hanusche vinným také z nezákonného uzavření smlouvy o budoucím prodeji rybníka. Peníze od firmy inkasoval a použil pro chod obce, přestože podle soudu věděl, že rada prodej neprojednala a k uzavření kupní smlouvy nedojde. Firmě tak způsobil škodu asi milion korun. Kromě pětiletého trestu vězení soud rovněž Hanuschovi na deset let zakázal vykonávání činnosti úřední osoby. V dalších částech obžaloby, které se týkaly výstavby bytových domů za sedm milionů korun, byl zproštěn.