Ve Vratislavicích na Liberecku hoří pivovar, dva hasiči se při zásahu zranili

Ve Vratislavicích nad Nisou na Liberecku hoří Pivovar Konrad. Podle libereckých hasičů je požár většího rozsahu, oheň zasáhl vnitřek budovy i střešní konstrukci. Vyhlášen byl druhý stupeň poplachu, uvedla mluvčí HZS Libereckého kraje Lucie Hložková. Při zásahu se zranili dva hasiči.

Hořet začalo krátce po 04:00 v Pivovarské ulici. „Zasahujeme uvnitř budovy i zvenku. V jednu chvíli se oheň dostal zpod střešní konstrukce na střechu, ale protože venku prší, tak se nerozšířil dál,“ uvedla mluvčí.

Hasičům se požár podařilo lokalizovat. Příčinu vzniku ohně bude teprve zjišťovat vyšetřovací tým. Při zásahu se ale zranili dva hasiči, jejich zranění však nejsou vážná, řekl ČT zastupující ředitel libereckých krajských hasičů Jan Málek. Jeden z hasičů si narazil záda, druhý ruku.

„Utrpěl lehké zranění, byl při vědomí, s posádkou komunikoval. A byl převezen na traumatologii do liberecké nemocnice k dalšímu vyšetření,“ řekl k jednomu ze zraněných hasičů krajský mluvčí záchranné služby Michael Georgiev. Druhý hasič má poraněné zápěstí. „Ošetřili si ho primárně jeho kolegové a do nemocnice převezli sami,“ dodal. 

Požár výrobu neohrozí

Ředitel pivovaru Petr Hostaš uvedl, že požár výrobu neohrozí. „Naštěstí máme ještě sila, která jsou mimo rozsah tohoto požáru,“ řekl s tím, že škody budou milionové. „Musí se to celé vyklidit a asanovat,“ dodal.

Pivovar Konrad se dříve jmenoval Pivovar Vratislavice. Byl slavnostně otevřen v lednu 1874. Ještě v 90. letech 20. století zaměstnával 400 lidí a ročně vyrobil téměř půl milionu hektolitrů piva. Dnes v něm pracuje zhruba 50 lidí, v roce 2018 uvařil zhruba 140 tisíc hektolitrů piva.

V roce 1997 se Pivovar Vratislavice stal součástí společnosti Pražské pivovary a o rok později výroba ve Vratislavicích skončila. Vratislav se od té doby vaří v Praze. V roce 1999 koupila areál firma HOLS a o rok později obnovila výrobu. Pivo pojmenovala po nástupci knížete Vratislava – Konrad.