V referendech lidé odmítli některé větrné elektrárny. Podporu má nákup zámku

Odmítnutí části plánovaných větrných elektráren nebo těžby, či naopak souhlas se stavbou obchvatu i koupí zámku v sobotu přinesla obecní referenda, která se konala v patnácti obcích spolu s krajskými volbami. Výsledky oznámily obce na svých úředních deskách. Aby bylo referendum platné, musí se ho podle zákona účastnit aspoň 35 procent zapsaných voličů. Závazné je, když jednu odpověď označila nadpoloviční většina hlasujících a zároveň aspoň 25 procent všech voličů.

Ve dvou obcích na Liberecku lidé v referendech hlasovali o případné stavbě větrných elektráren. Obyvatelé Křižan těsnou většinou výstavbu odmítli. Výsledek je závazný. Účast byla 49,9 procenta, proti bylo 26,5 procenta všech oprávněných voličů. Obyvatelé příhraniční Bulovky ve Frýdlantském výběžku naopak těsnou většinou podpořili výstavbu větrných elektráren. V referendu ale hlasovalo 37,4 procenta ze 722 oprávněných voličů a pro stavbu jich bylo jen 18,7 procenta. Výsledek je tak sice platný, ovšem ne závazný pro zastupitelstvo.

Platně a závazně odmítli rovněž obyvatelé Mirovic na Písecku výstavbu fotovoltaické elektrárny v blízkosti části obce Touškov. Referenda se zúčastnilo 39,52 procenta voličů. Proti výstavbě hlasovalo 429 lidí, jen 43 bylo pro, jeden se zdržel a čtyři hlasy byly neplatné.

Jednoznačně odmítli také obyvatelé obce Potůčky na Karlovarsku vznik živcového lomu na území obce. K referendu dorazilo 58,23 procenta voličů, pouze dva hlasy byly pro těžbu. Potůčky spolu s rozhodnutím vyhlásit referendum, na které byly náklady zhruba 25 tisíc korun, počítají i s dalšími výdaji až do jednoho milionu korun. Investují ho do odborných znaleckých posudků, nákladů na právníka a soudní výlohy. Podle starosty Vlastimila Ondry (nez.) osloví některou renomovanou právnickou firmu, která má s podobnými případy zkušenosti, hned v pondělí.

V kraji se konalo také referendum o stavbě větrných elektráren v katastru města Kynšperk nad Ohří na Sokolovsku. Je však neplatné, protože nedorazil potřebný podíl voličů. K platnosti bylo potřeba alespoň 35 procent oprávněných voličů, přišlo jich 34,35 procenta.

Potřebnou podporu obyvatel pro stavbu větrné elektrárny získala naopak společnost PV Consulting v Rohozné na Svitavsku. Ze 493 voličů jich odevzdalo platné hlasy 199, pro záměr jich hlasovalo 154. Elektrárna má stát za vrchem Na drahách. Z většiny Rohozné by tak nebyla vidět.

V obci Žitenice na Litoměřicku zase lidé rozhodli, že má obec podniknout veškeré kroky k získání místního zámku. Referenda se zúčastnilo 51,49 procenta voličů a pro koupi bylo 68,49 procenta ze zúčastněných. Majitelem zámku je Královská kolegiální kapitula svatého Petra a Pavla, která ho nabídla k prodeji za 24 milionů korun.

Kraj Vysočina

Na Vysočině se konala hned tři referenda. V Radňovicích na Žďársku lidé rozhodli, že může pokračovat příprava obchvatu obce na silnici I/19 podle návrhu Ředitelství silnic a dálnic. Hlasovalo 73,98 procenta voličů z celkových 269 a pro navržené vedení obchvatu byla více než polovina z nich.

V Dalečíně na Žďársku lidé odmítli stavbu dvou větrných elektráren. Proti stavbě bylo 153 voličů, pro 102 a tři hlasy byly neplatné. Referenda se zúčastnilo 47,9 procenta voličů. Také obyvatelé Jamné na Jihlavsku odmítli stavbu větrné elektrárny, která by patřila obci. Záměr podpořilo 92 voličů, proti hlasovalo 150 obyvatel. Voličů je v Jamném 414. Výsledky jsou tedy platné a závazné.

Královéhradecký kraj

Lidé podpořili obnovu střechy věže kaple Zvěstování Panně Marii v Cerekvici nad Bystřicí v Královéhradeckém kraji do barokní podoby ve stylu báně s lucernou. Pro obnovu se vyslovilo 27 procent oprávněných voličů a celková volební účast byla 42 procent.

V Královéhradeckém kraji se konala ještě dvě další referenda. Obyvatelé obcí Rasošky a Nový Ples na Náchodsku v referendech odmítli stavbu fotovoltaické elektrárny na polích v jejich katastru. Z 284 oprávněných voličů v Novém Plese jich přišlo přes 62 procent. Proti stavbě bylo 130 hlasujících.

V Rasoškách dorazilo 55 procent voličů a z nich naprostá většina byla také proti stavbě. Obec Vlkov, v jejímž katastru by měla elektrárna také stát, hodlá referendum uskutečnit na jaře příštího roku.

Zlínský kraj

Ve Zlínském kraji se uskutečnila dvě obecní referenda. Obyvatelé Horní Lidče na Vsetínsku neschválili výstavbu domova pro seniory. Z celkového počtu 1081 voličů jich hlasovalo 638, tedy přes 59 procent. Pro stavbu domova bylo 275 hlasů, proti 348.

Obyvatelé Lačnova na Vsetínsku naopak podpořili záměr obce na výstavbu společenského centra. Pro to, aby se zastupitelstvo obce možností výstavby zabývalo, bylo 34 procent z celkového počtu oprávněných voličů a účast byla 44,96 procenta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
14:53Aktualizovánopřed 6 mminutami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
15:59Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Učitelé v Praze protestovali proti změnám ve výuce uměleckých oborů v ZŠ

Učitelé hudební a výtvarné výchovy protestovali v centru Prahy proti podobě nového vzdělávacího programu. Ten do výuky přináší i další umělecké výchovy jako divadlo nebo tanec. Podle autorů revize a zástupců nových oborů je jejich propojení přirozené. Kritici ale mluví o paskvilu, kdy na žádný z předmětů nebude dost času.
před 2 hhodinami

Novým předváděcím pilotem gripenu je kapitán Ratz

Místo Ondřeje Španka usedl do kokpitu stíhačky Gripen jako předváděcí pilot letectva Jan Ratz. Na základně v Čáslavi skládal zkoušku pro vydání osvědčení, aby mohl vystupovat před veřejností. Ratz se poprvé lidem představí během otevřených dveří na základně v Čáslavi v sobotu 17. května, později letos pak ještě ve Velké Británii, Belgii, Francii i na Dnech NATO v Ostravě.
před 2 hhodinami

Po dvou dekádách příprav začala miliardová stavba Černé kostky

V Ostravě začala stavba Černé kostky – Centra digitalizace, vědy a inovací. Projekt za 2,6 miliardy korun má být hotov v roce 2027. Stavba, jejíž příprava začala před víc než dvaceti lety, má být symbolem proměny Moravskoslezského kraje. Devítipatrová budova se dvěma podzemními podlažími patří k největším krajským investicím a je financována s pomocí programu Spravedlivá transformace. Bude sídlem Moravskoslezské vědecké knihovny.
11:54Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Den před osvobozením zavraždili nacisté na Slovácku dvacet lidí

Konec druhé světové války přinesl, kromě radosti z blížícího se vítězství, i řadu tragédií, které stály stovky lidských životů. Jedna z nich se odehrála před 80 lety, 29. dubna 1945, poblíž obce Salaš na Uherskohradišťsku. Nacisté a jejich pomocníci z řad takzvaných vlasovců povraždili dvacet lidí. Všichni zemřeli pouhý den před příchodem Rumunů, kteří obec osvobodili.
před 7 hhodinami

ÚS odmítl stížnost Stačilo! na liberecké krajské volby

Koalice Stačilo! nedosáhla přepočtu všech hlasů v loňských krajských volbách v Libereckém kraji. Získala 4,99 procenta hlasů, v zastupitelstvu tedy není. Na základě úspěšné první ústavní stížnosti liberecký soud na přelomu roku přepočítal hlasy v pěti okrscích, zjistil několik pochybení, ani to však koalici nepomohlo. Druhou stížnost nyní Ústavní soud (ÚS) odmítl a usnesení zpřístupnil ve své databázi.
před 12 hhodinami

Protipovodňová opatření v Brně nabírají další zpoždění

Dělníci v Brně dokončují první etapu protipovodňových opatření na řece Svratce. Upravují břehy i dno koryta řeky. Stavba je zdražila asi o tři sta milionů, nakonec vyjde na 1,5 miliardy korun. Termín dokončení se několikrát odkládal a nestihne se ani dubnový. Hotovo zřejmě bude až v průběhu června. Práce se protáhly i kvůli loňským zářijovým povodním.
před 13 hhodinami
Načítání...