V Praze je shoda na koaliční smlouvě i programu

15 minut
Brífink po jednání o pražské koalici
Zdroj: ČT24

Pražská koalice SPOLU, Piráti a STAN našli shodu na koaliční smlouvě i programu, uvedli na tiskové konferenci po čtvrtečním jednání. V jednáních se ale bude ještě pokračovat v zúženém týmu, který bude dopracovávat nejdůležitější část dohody, kterou je program, uvedl Zdeněk Zajíček (ODS). Už mají jen dolaďovat formulace. O víkendu by pak mělo dojít na vnitrostranické schvalování koaliční smlouvy a programu.

Zajíček řekl, že v případě pražské rady platí rozložení sil, které bylo avizováno už dříve, tedy pět míst pro SPOLU, čtyři pro Piráty a dvě pro STAN. Dodal také, že v rámci koalice SPOLU se už jednotlivé strany (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) dohodly na rozložení jejich pěti mandátů.

Podrobnosti ale Zajíček nesdělil s tím, že si to ještě musí strany schválit. „V tuto chvíli nebudeme říkat žádná jména, ale máme dohodu, která bude naplněna,“ řekl. Ani ostatní strany zatím nesdělily plánované personální obsazení rady. 

Podle tří zdrojů Deníku N nebudou mít svého zástupce v radě lidovci, tři křesla tak dostane ODS. KDU-ČSL má místo toho získat dvě místa předsedů výborů, píše server. Lidovci ovšem tento krok zatím vnitrostranicky neschválili.

Ve čtvrtek bude schůzka pokračovat do nočních hodin v užším složení, zástupci stran budou dokončovat znění programu a řešit personální otázky. Nové vedení metropole chtějí strany zvolit na zasedání zastupitelstva 16. února.

Politici uvedli, že na čtvrtečním jednání by chtěli všechny otázky dořešit a přijít s finálními podklady, které potřebují jednotlivé strany pro schválení dohody. Nejdelší je vnitrostranický proces u Pirátů, protože zahrnuje hlasování členské základny a s diskusí zabere sedm dní. Podle vyjednavačky Pirátů Jany Komrskové by tento proces měl začít o víkendu, SPOLU a STAN chtějí dohodu schválit příští týden.

Pokud jde o program, na tom podle politiků panuje víceméně shoda, ale je potřeba dokument dokončit po formální a stylistické stránce. „V cílech si myslím, že jsme nalezli průniky a shodu, teď už opravdu jen ladíme formulace,“ řekl Zajíček. Vyjednavači dále uvedli, že čtvrteční jednání pravděpodobně bude dlouhé a žádné výstupy pro média už nebudou.

Dohoda počítá s tím, že SPOLU bude mít na starosti odvětví financí a rozpočtu, sociálních věcí, bydlení a zdravotnictví, kultury a cestovního ruchu a infrastruktury. Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) by se pak měl starat o bezpečnost, zahraniční vztahy a energetiku. Pirátům připadnou oblasti IT a inovací, životního prostředí, majetku a dopravy. STAN bude mít radní pro územní rozvoj a školství a sport.

Zajíček dodal, že ještě budou pokračovat také jednání s ANO a Prahou sobě ohledně obsazení zastupitelských výborů.

Komplikovaná vyjednávání

Jednání o koalici na vládním půdorysu SPOLU, Pirátů a STAN trvají od voleb, postupně se z různých důvodů komplikovala. Pirátům především vadilo, že SPOLU chtělo většinu v radě i post náměstka pro investice, který by spravoval velké toky peněz napříč gescemi. SPOLU zase kritizovalo snahu Pirátů přizvat do koalice Prahu sobě. Situaci v polovině ledna odblokovaly ústupky obou stran.

Vyjednávání o novém vedení Prahy trvá více než čtyři měsíce, a je tak nejdelší od vzniku České republiky. Od voleb na podzim 1994 se na zvolení nového vedení města čekalo nejdéle měsíc a půl. V roce 2010 byli rada a primátor zvoleni 45 dní po volbách, o čtyři roky později to trvalo o den déle. V letech 1994 a 1998 byli primátoři zvoleni po necelých dvou týdnech od voleb.

Komunální volby na magistrát loni na podzim vyhrála koalice SPOLU, v 65členném zastupitelstvu získala 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti mají 13 zastupitelů a Praha sobě 11 mandátů. Pět zastupitelů má STAN, šestá SPD získala tři mandáty.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Aktivisté vyvěsili vlajku Palestiny na budovu Prahy 1 a poslali falešnou zprávu

Neznámí aktivisté v noci vyvěsili na radnici Prahy 1 vlajku Palestiny a odstranili izraelskou, kterou tam již dříve umístilo vedení městské části. Pracovníci radnice ráno vlajku sundali, mezitím ale aktivisté rozeslali médiím falešnou tiskovou zprávu podepsanou jménem mluvčí Prahy 1 Karolíny Šnejdarové. Podle ní úřad městské části případ předal policii a připravuje trestní oznámení.
před 1 hhodinou

Stavba D11 může pokračovat, radiace lidi neohrožuje, zjistil SÚJB

Naměřená přírodní radiace ze vzorků elektrárenského popílku ze staveniště D11 na Trutnovsku není důvodem pro další omezení stavby. Zdraví lidí na staveništi neohrožuje. Vyplynulo to z vyjádření zástupců Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zvýšeným hodnotám radioaktivity v některých vzorcích pozastavilo práce v úseku dlouhém asi tři sta metrů minulý týden.
před 4 hhodinami

Pacienti si stěžovali na chování chirurga, v nemocnici v Ústí nad Orlicí končí

Lékař Ondřej Veselý po opakovaných stížnostech pacientů na hrubé chování opouští nemocnici v Ústí nad Orlicí. Podle vedení zdravotnického zařízení odchází dohodou. Na přístup Veselého upozornil i hudebník Tomáš Polák ze skupiny O5 a Radeček. Lékař přitom podle nemocnice patří mezi schopné chirurgy a nahradit ho nebude lehké.
před 8 hhodinami

Náměstí v Táboře se načas stane pěší zónou, v Budějovicích na zklidnění dál čekají

Část Žižkova náměstí v Táboře se mezi červnem a polovinou září promění v pěší zónu. Radnice tak chce v létě zklidnit dopravu v centru města, jak si to vyzkoušela už loni. Naopak část obyvatel Českých Budějovic čeká na omezení tranzitu přes hlavní náměstí skoro dva roky.
před 16 hhodinami

Rozhledna na Velkém Kosíři má jít k zemi, oprava se nevyplatí

Vedení mikroregionu Kosířsko doporučilo zbourat dvanáct let starou rozhlednu na vrchu Velký Kosíř. Od října 2023 je kvůli špatnému technickému stavu uzavřena. Statici ji označili za neschopnou provozu. Její oprava by se nevyplatila. Zastupitelé obcí mikroregionu se přiklonili k demontáži rozhledny, odsouhlasit to budou muset ještě obecní zastupitelstva. Mikroregion pak vypíše soutěž na budoucí podobu vrcholu.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Před třiaosmdesáti lety odbojáři zabili „kata českého národa“

V úterý uplynulo třiaosmdesát let od atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha, provedeného v rámci Operace Anthropoid. Nacistický pohlavár zemřel na následky zranění 4. června 1942. Tento významný odbojový čin dnes připomíná památník v pražské Libni, kde parašutisté Jan Kubiš a Josef Gabčík atentát uskutečnili. Původně však zvažovali i jiná místa. Ačkoli následně odbojáři padli v boji proti nacistům v kryptě chrámu svatých Cyrila a Metoděje, čin měl výrazný politický dopad. Mimo jiné přispěl k odvolání uznání Mnichovské dohody ze strany Francie a Velké Británie v létě 1942, připomněl historik Zdeněk Špitálník z Vojenského historického ústavu v Praze.
před 19 hhodinami

Slévárna na Táborsku ukončila výrobu, zaměstnanci jsou doma

Kovosvit MAS Foundry v Sezimově Ústí ukončil výrobu, zaměstnanci museli zůstat doma. Jde o slévárnu, poslední část společnosti, která byla v provozu. Zaměstnanci, kterých je zhruba sto dvacet, zatím mzdy dostali. Za květen výplaty pravděpodobně už nedostanou. Společnost nemá peníze na další provoz a neví se, jestli se výroba vůbec ještě rozjede.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Lyžování v Bedřichově ohrožují spekulace developerů

Bedřichov v Jizerských horách hledá řešení, jak zachránit místní skiareál. Dosavadní provozovatel se rozhodl sjezdovky opustit a pozemky prodat. Podle místních podnikatelů, kteří jsou na lyžařích závislí, by areál mohla provozovat obec. Ta na to ale nemá peníze, a tak do hry vstoupili soukromí investoři. Firma Nisseko koupila pozemky na dojezdu sjezdovky Malinovka, které jsou strategické pro fungování celého skiareálu. S obcí je chce směnit za lukrativní a prakticky jediné zastavitelné parcely, které Bedřichovu zbývají a z jejichž prodeje by mohla obec zaplatit potřebné investice. O případu informovali Reportéři ČT.
včera v 11:48
Načítání...