Taneční letos začínají i o měsíc dřív. Dostat se do ročníku bude těžší

Některé taneční školy v Praze řeší malou kapacitu i nedostatek sálů. Důvodem je nutnost umístit letošní i loňské tanečníky dohromady. Řada škol začala s výukou už o měsíc dřív.

Téměř polovina účastníků loňského kurzu taneční školy Vavruška v Praze dokončila taneční během léta – zbytek se bude střídat s letošními účastníky. „Do jednotlivých kurzů máme samozřejmě sníženou kapacitu, abychom byli schopní držet rozestupy. Tu jsme preventivně snížili, už když zápis začínal. Ale zase jsme vypsali víc termínů, máme 16 paralelních kurzů, takže celková kapacita na kurzech je v součtu stejná,“ popisuje Jakub Vavruška situaci.

„Samozřejmě nás to stálo hodně úsilí, abychom to naplánovali, abychom to pokryli personálně,“ uvádí Vavruška. Kurzy tak budou trvat déle než obvykle – začínají už na začátku září, tedy o měsíc dřív než v předchozích letech. Končit by měly na přelomu února a března. V případě výraznějšího omezení kapacit je škola schopná rozdělit stávající kurzy na ještě menší skupiny, taneční by se tak podle Vavrušky mohly protáhnout třeba až do června.

Kurzy v pražské taneční škole Plamínek budou začínat také už v září, k loňským účastníkům má ale škola trochu jiný přístup. „Přišlo nám nešikovné, abychom začínali v polovině června. Buď bychom měli dvě tři lekce a pak by to bylo přerušené prázdninami, nebo bychom pokračovali o prázdninách,“ říká Jiří Plamínek. Musí tedy letos odbavit všechny účastníky z loňska.

I u nich začínají zároveň kurzy pro uchazeče zapsané na letošek, nemohli jich ale přijmout tolik jako obvykle. „Jinak bychom nevyšli s těmi sály, co máme,“ zdůvodňuje to Plamínek. I oni snižují kapacitu: „To abychom mohli pokračovat dál, i kdyby přišla opatření, že musíme mít rozestupy na smetákovou tyč,“ vysvětluje Jiří Plamínek. „Všechny vypsané kurzy jsou téměř vyprodané, je tam jen pár míst,“ dodává.

Místa pro chlapce

Výrazně počet nově zapsaných snížila Taneční škola v Národním domě na Vinohradech, která zahájí kurzy tradičně až začátkem října. „Zapsali jsme asi čtvrtinu žáků z toho, co obvykle zapisujeme, a 75 procent jsme rezervovali těm z loňska,“ říká Vladimíra Horecká, vedoucí Taneční školy. Jejich kurzy jsou už téměř naplněné, ještě zbývají nějaká místa pro chlapce.

„Obvykle máme čtyři kurzy, letos to asi dopadne tak, že jich bude šest,“ předpokládá Horecká. Na další změny kapacity prý ale během sezony nebudou moct reagovat. „Pokud dojde ke zhoršení podmínek v průběhu sezony a zavedení výrazných omezení, budeme nuceni probíhající kurzy pozastavit,“ uvádí. „Vzhledem k dispozici Národního domu a výuce při živé hudbě ve všech kurzech nemáme možnost kurzy dělit do dalších sálů,“ vysvětluje.

Prozatím je možné tančit bez respirátoru nebo roušky, školy počítají s tím, že se to může změnit. „Roušky a respirátory – už jsme v nich tančili a víme, že se to dá. Samozřejmě ne každý to má rád, ale lze to,“ říká Jakub Vavruška. Taneční škola v Národním domě na Vinohradech zvažuje v případě povinnosti nosit respirátory omezení množství rychlých tanců.

„Je důležité, abychom mohli nějakým způsobem fungovat, pravidlům se přizpůsobíme,“ dodává Vavruška. „Taneční patří k nějakému věku, nemůžete to odložit o pět let,“ míní. „Na jednu stranu je to forma zábavy, na druhou stranu je to forma vzdělání. A poskytuje to formu vzdělání nejen co do tance, ale i některých základních věcí týkajících se toho, jak se chovat ve společnosti,“ dodává Jiří Plamínek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Policie chce poslat před soud cizince, který útočil v obchodním domě v Hradci Králové

Kriminalisté navrhli obžalovat třiatřicetiletého cizince, který v lednu napadl v královehradeckém Futuru dalšího cizince a jednu svědkyni zranil. Policisté muže viní z pokusu o vraždu, výtržnictví a nakládání s dětskou pornografií. V případě odsouzení mu hrozí až dvacet let vězení.
včeraAktualizovánovčera v 09:14

MHD mají některá města zdarma, nově to zavedou i Klatovy

Autobusy městské hromadné dopravy v Klatovech budou od července vozit všechny cestující zdarma. Radnice chystá optimalizaci veřejné dopravy a chce ji především zrychlit. Dosud si pasažéři kupovali jízdenku přímo u řidiče, což vzhledem k počtu zastávek přinášelo značné zdržení. MHD zdarma zavedly v minulosti například Frýdek-Místek, Valašské Meziříčí nebo Kolín. Většina velkých měst ji nabízí jen určitým skupinám obyvatel, nejčastěji seniorům a dětem.
včera v 07:00

Drony pomáhají policii i strážníkům. Odhalují dopravní přestupky i černé skládky

Drony se stávají běžnou součástí kontrolních akcí dopravní policie. Ze vzduchu se hlídky zaměřují hlavně na rizikové úseky. Zařízení neměří rychlost, slouží jen jako záznamník některých přestupků – třeba jízdy na červenou nebo předjíždění kamionů. Drony začali využívat i strážníci, například v Ústí nad Labem nebo Kladně. Pomáhají mimo jiné při pátrání v nepřehledném a špatně přístupném terénu nebo při odhalování černých skládek.
včera v 06:01

VideoPraha odstranila nebezpečnou skluzavku

Klouzačka na pražském dětském hřišti Okrouhlík stála šestnáct let. Před dvěma týdny se na ní ale zranilo dítě. Osmiletý chlapec má dva nalomené obratle. Městská část Praha 5 pak nechala skluzavku zavřít. Znalkyně nakonec uvedla, že klouzačka nebyla způsobilá k bezpečnému provozu, zmíněný úraz s tím ale nespojuje. Radnice preventivně klouzačku zlikvidovala.
17. 5. 2026Aktualizováno17. 5. 2026

Ve dvanácti krajských městech se sešli lidé k podpoře ČT a ČRo

Ve dvanácti krajských městech Česka se před pátou hodinou odpoledne sešli lidé, aby podpořili nezávislost médií veřejné služby. Pochody napříč ulicemi center měst na podporu České televize a Českého rozhlasu zorganizoval spolek Milion chvilek pro demokracii. Kritika organizátorů a účastníků míří na návrh zákona, který představil ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) a který mimo jiné převádí financování ČT a ČRo pod státní rozpočet.
17. 5. 2026Aktualizováno17. 5. 2026

„Stahující se mračna.“ Šéf Ústavního soudu v Terezíně varoval před projevy autoritářství

Předseda Ústavního soudu ČR Josef Baxa na tryzně v Terezíně, která připomněla oběti nacistické perzekuce, varoval před projevy autoritářství. Současnou atmosféru ve společnosti přirovnal k době před nástupem nacismu. Vyzval lidi, aby nebyli lhostejní a bránili základní hodnoty a instituce. Pietní akce u příležitosti 81. výročí konce druhé světové války se účastnil také prezident Petr Pavel a další politici, diplomati nebo skauti.
17. 5. 2026Aktualizováno17. 5. 2026

Letos přibude 130 kilometrů cyklostezek

Cyklisté se letos mohou těšit na dokončení lávky přes Labe u Kostomlat nad Labem nebo na nový akvadukt přes železnici na Domažlicku. V Česku se v letošním roce plánuje dokončit 130 kilometrů cyklostezek, o 34 kilometrů méně než loni. Vyplývá to ze statistik jednotlivých krajů, které má Česká televize k dispozici. Nejvíce tras dokončí Olomoucký kraj, a to 25 kilometrů. V Ústeckém kraji naopak letos nedostaví žádnou.
17. 5. 2026

V Říčanech omylem zvedli daň z nemovitosti. Vynahradíme vám to, kaje se radnice

Vyšší daň z nemovitosti letos zaplatí majitelé bytů v Říčanech. Vedení města si totiž špatně vyložilo zákon a říká, že omylem zvýšilo koeficient, čímž celková taxa výrazně vzrostla. Po nespokojených reakcích teď radnice slibuje, že to v příštích letech občanům vykompenzuje.
17. 5. 2026
Načítání...