Sušickou nemocnici by mohl provozovat Plzeňský kraj, záměr podpořili radní

Radní Plzeňského kraje v pondělí schválili záměr, podle kterého by hejtmanství provozovalo městskou nemocnici v Sušici. Podmínkou je, aby Sušice bezúplatně převedla nebo darovala kraji movitý i nemovitý majetek nutný k provozování nemocnice. Pokud by tam skončily zdravotní služby, byl by majetek bezúplatně převeden zpět městu. Provozování nemocnice krajem by začalo nejdříve v lednu 2024 a musí ho ještě projednat zastupitelstva kraje i města Sušice, řekl náměstek hejtmana Pavel Hais (Piráti). Zařízení se dlouhodobě potýká s finančními a personálními problémy.

Postup doporučila kraji i jedenáctitisícové Sušici pracovní skupina vytvořená pro možné začlenění Sušické nemocnice do skupiny Nemocnice Plzeňského kraje, do které patří čtyři akutní nemocnice a dvě lůžková zařízení následné péče.

„Se závěrem pracovní skupiny byli 13. března seznámeni zástupci Sušice, kteří jejím členům sdělili, že bude předložen k projednání na nejbližším zasedání rady města,“ řekl Hais. Hejtman Rudolf Špoták (Piráti) jako šéf pracovní skupiny městu slíbil, že krajští zastupitelé projednají návrh 3. dubna. Zastupitelé Sušice se sejdou 12. dubna.

„Pokud zastupitelstva Sušice a Plzeňského kraje záměr bezúplatného převodu na kraj schválí, budou následovat personální, ekonomický, provozní a výkonnostní audit a znalecké posudky movitého a nemovitého majetku,“ upřesnil hejtman.

Kraj podle Haise není schopen definovat a zaručit rozsah poskytovaných zdravotních služeb. „Můžeme teď garantovat pouze to, že tam bude zdravotnické zařízení,“ uvedl. Podle něj se zatím záměr týká jen stoprocentního převodu movitého i nemovitého majetku v držení města.

„Nebavíme se o vlastnictví společnosti s ručením omezeným, protože tam je toho minimum, ale je tam něco kupovaného, což by se muselo ještě dovyřešit,“ řekl Hais. Podle něj je otevřená cesta odkupu například rentgenu a dalších menších věcí krajem.

Nedostatek lékařů i finanční problémy

Sušická nemocnice má hlavně nedostatek lékařů. Lůžková chirurgie tam nefunguje už déle než dva roky a od února je zavřené i lůžkové interní oddělení. Z lůžkových kapacit je v provozu jen oddělení LDN.

V poslední době se tam vystřídalo několik jednatelů, naposledy skončil koncem února Luděk Cibulka. Zdravotnické zařízení dočasně vede místostarosta města Karel Požárek (Sušická veřejnost). Město počítá s tím, že ho bude letos provoz nemocnice stát až třicet milionů korun.

Kraj už dříve slíbil, že pokud by nemocnice zůstala v majetku města, dával by jí od letošního roku každoročně až deset milionů korun na provoz. Peníze by šly výhradně na akutní lůžkovou péči, jednotku intenzivní péče či nepřetržitou chirurgickou ambulanci, ne na krytí ztráty nemocnice.

Dřívější návrhy města, aby si kraj nemocnici „jenom“ pronajal až na čtyřicet let, hejtmanství odmítlo, protože by nemohlo investovat do cizího majetku. „Pronájem odmítáme. Všichni členové pracovní skupiny shodně řekli, že to je nesystémové řešení,“ dodal Hais. O bezúplatném převzetí Sušické nemocnice krajem se diskutuje už 1,5 roku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Litvínovská rafinérie už zpracovává pouze ropu ze západu

Společnost Orlen Unipetrol v pondělí začala ve své litvínovské rafinérii zpracovávat výhradně ropu dovezenou ze západu rozšířeným italským ropovodem TAL. Tamní rafinérie tak poprvé od roku 1965 nevyužívají ruskou ropu z ropovodu Družba, informoval generální ředitel rafinérské skupiny Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk.
před 10 hhodinami

Česko zruší kontroly na hranicích s Rakouskem kvůli slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil nové úpravy mimořádných veterinárních opatření v souvislosti s nákazou slintavky a kulhavky. Na tiskovém brífinku mimo jiné řekl, že Česko od pondělní půlnoci zruší kontroly na hranicích s Rakouskem. Skončí také zákaz vstupu do obor v Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském kraji. V platnosti naopak zůstávají všechna opatření přijatá vůči Slovensku a Maďarsku.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Zprávy o ujetí od nehody jsou zkreslené či smyšlené, tvrdí šéfka zlínské hygieny

Ředitelka Krajské hygienické stanice Zlínského kraje (KHS ZK) Eva Sedláčková prostřednictvím své kanceláře označila za zkreslené či smyšlené informace médií o své údajné dopravní nehodě. Podle Seznam Zpráv srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Zlínští zdravotničtí odboráři v otevřeném dopise ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09) vyjádřili názor, že Sedláčková nemůže dál zastávat funkci. Státní tajemník resortu požádal policii o informace o nehodě.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Úmysl je zatím jedinou vyšetřovací verzí masivního požáru skládky plastů

Vyšetřovatelé rozsáhlého požáru skládky volně uložených plastů u Rynholce na Rakovnicku mají podezření na úmyslné zapálení, podle velitele zásahu Martina Vondry je to zatím jediná vyšetřovací verze. Hořely plasty určené k dalšímu zpracování a lesní porost. Škoda zatím není známa, firma Ekologie Rynholec ji vyčíslí tento týden, řekl její jednatel Lubomír Černý.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Hukvaldy přišly o turisty kvůli opatřením proti slintavce

Už měsíc je zavřený hrad Hukvaldy, jde přitom o jedno z nejnavštěvovanějších míst Moravy. Kvůli opatřením zavedeným ve snaze zabránit nákaze slintavkou a kulhavkou byla uzavřena obora, uprostřed které památka stojí. Jenže právě skrz ni vede jediná přístupová cesta k hradu. Do ztráty se tak propadají i místní restaurace a hotely. Jak dlouho ještě bude obora i s hradem uzavřená, zatím není jasné. Záležet bude na vývoji situace kolem nemocí.
před 20 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
27. 4. 2025Aktualizováno27. 4. 2025
Načítání...