Společnost ArcelorMittal investovala miliardu do lepšího ovzduší

Ostrava - O 270 tun méně prachu v ovzduší za rok. Takový výsledek má přinést nové odprašovací zařízení společnosti ArcelorMittal Ostrava. Stálo už téměř miliardu korun. Práci ve firmě kvůli této a dalším investicím nalezne stovka lidí. Odborníci odprášení vítají, výraznější zlepšení ostravského ovzduší ale zřejmě nepřinese. Do modernizace zařízení chce ArcelorMittal investovat i v dalších letech. V nejbližších deseti to bude 10 miliard korun.

České podniky budou muset od příštího roku snížit množství emisí vypouštěných do vzduchu z padesáti na dvacet mikrogramů na metr krychlový. Největší tuzemská ocelářská společnost zařízení na odprášení dokončuje v těchto dnech. „Funguje to na principu pytle nebo pytlíku podobně jako ve vysavači, kdy ta vzdušnina je prosávána tímto látkovým pytlem, na jeho povrchu je zachycován prach, který je oklepáván a čistá vzdušnina potom pokračuje do komínu,“ popisuje funkci nového zařízení manažer projektů odprášení Ivo Psota.

Textilní filtry o celkové velikosti sedmi fotbalových hřišť budou naplno uvedeny do provozu na začátku října. Přestože ArcelorMittal patří k největším znečišťovatelům, odprášení jeho provozu se na kvalitě ovzduší nemusí podle odborníků výrazně projevit. Vliv na něj totiž mají také další zdroje znečištění.

2 minuty
Reportáž Pavly Daňkové
Zdroj: ČT24

„Bohužel na základě dlouhodobých měření víme, že padesátiprocentní snížení emisí se nikdy neprojeví jako padesátiprocentní snížení imisí v ovzduší, dalšími faktory jsou i lokální zdroje, nejen naše ale i za hranicemi,“ potvrdila Lucie Hellebrandová z oddělení ovzduší Zdravotního ústavu Ostrava.

Nové odprašovací zařízení a další chystané investice společnosti přinesou několik desítek nových pracovních míst. Při jejich obsazování ale firma často naráží na problémy. „Budeme potřebovat odborníky z oblasti ekonomických oborů, hutních oborů, projektového řízení, ale rovněž i administrativní pracovníky, ovšem nedostatečná znalost angličtiny a zkušenosti v angličtině jsou asi největší slabinou absolventů vysokých škol zejména tady v regionu,“ uvedl personální ředitel společnosti ArcelorMittal Ostrava Jan Rafaj.

ArcelorMittal
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na Štědrý den řešili hasiči nejvíce požárů za pět let

Hasiči v Česku na Štědrý den vyjížděli k 72 požárům, což je nejvíce za posledních pět let. Nikdo při nich nezemřel, zranění utrpělo dvanáct lidí. Některé požáry přímo souvisely s Vánocemi, způsobilo je například neopatrné zacházení s prskavkami. Celková škoda je přes třicet milionů korun, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová.
09:05Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zdravotní klauni přinášejí vánoční radost dětem v nemocnicích

Ne všechny děti mohou strávit vánoční svátky doma – některé musí zůstat na nemocničním lůžku. Zpříjemnit jim pobyt v nemocnici a vykouzlit úsměv na tváři se v rolích sester a doktorů snaží zdravotní klauni. Malé pacienty navštěvují celoročně, o Vánocích jsou jejich klauniády obzvlášť důležité.
včera v 13:00

O tradiční rybí polévku byl na Staroměstském náměstí velký zájem

Tradiční rozlévání štědrodenní rybí polévky podle receptu s koňakem a karamelem na Staroměstském náměstí v Praze opět provázel velký zájem. Dlouhá fronta se začala tvořit už půl hodiny před začátkem vydávání, kterého se s pomocníky ujal pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Rozlévání vánoční rybí polévky se v metropoli uskuteční i na Kampě u Karlova mostu nebo na náměstí Republiky.
včera v 12:35

Trojice bratrů spojila síly, obec na Zlínsku se tak dočká opraveného betlému

Vánoční svátky v Nedašově na Zlínsku budou po letech zase kompletní – tedy včetně bezmála devadesát let starého mechanického betléma. Mohutný model devět měsíců opravovali tři bratři – Jakub, Karel a Tomáš Suří a tchán jednoho z nich. Betlém rozložili v garáži, historické součástky postupně nahrazovali novými. Do radosti pro druhé investovali desítky tisíc korun. Nyní na úplný závěr prošlo dílo závěrečným testem. Opravený betlém má pro Nedašov mimořádný význam. I podle statistiků je tu víra pořád silně zakořeněná. Při posledním sčítání se k církvi přihlásilo 855 z 1315 obyvatel vesnice. První veřejné předvedení betlému bude v kostele na Štědrý den během sváteční půlnoční mše.
včera v 08:00

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
včera v 07:30

Skauti rozvážejí Betlémské světlo. Někde až domů

Skauti a skautky i letos rozvážejí Betlémské světlo po celém Česku. Lidé si ho mohou vyzvednout na náměstích, v kostelech nebo v nákupních centrech, někde s plamínkem skauti obcházejí domácnosti osobně. Tradice, která symbolizuje mír, naději a přátelství, se v Česku udržuje už více než pětatřicet let.
23. 12. 2025Aktualizováno23. 12. 2025

Výstraha ČHMÚ: Na Šumavě až dvacet centimetrů sněhu, silný vítr na východě Česka

V Pošumaví a na Šumavě může ve středu napadnout pět až dvacet centimetrů sněhu, hrozí i sněhové jazyky. Vyplývá to z výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V části Moravskoslezského a Olomouckého kraje bude na Štědrý den také foukat silný vítr, v nárazech může mít až 70 kilometrů za hodinu.
23. 12. 2025

Kdy a kde bude na Štědrý den sněžit? Podívejte se na přehlednou mapu

Na některých místech Česka by mohlo na Vánoce sněžit. Nebude jich mnoho, sněhu bude spíše málo, ale naděje na bílou pokrývku existuje.
23. 12. 2025
Načítání...