Spalovna odpadu ve Stříbře zatím nebude

Stříbro (Tachovsko) - Spalovna komunálního odpadu, proti níž se sešlo pod dvěma peticemi téměř 3 000 podpisů, v bývalých kasárnách ve Stříbře nebude. Zastupitelé osmitisícového města ji kromě jednoho odmítli. Zvažované referendum spolu s krajskými volbami se konat nebude. Zastupitelé ale chtějí získávat další informace o moderních metodách likvidace odpadu z domácností. Považují to za nutné, aby se odpad nehromadil na skládkách.

„Je to odmítnuté jako záměr. Zhruba na podzim by se mohla vytvořit pracovní skupina složená ze zástupců petičního výboru, zastupitelstva a odborníků, která bude pokračovat v získávání informací,“ uvedl starosta Bohuslav Červený (TOP 09). Zhruba tři čtvrtiny podepsaných pod peticí byly pro jiné místo, ale „neřekli kategorické ne spalovně“. Nechtěli ji ve městě nebo v bezprostřední blízkosti bytové zástavby, dodal.

Vrcholný orgán města se na svém jednání shodl, že nemá dostatek informací o rizicích záměru ani o technologii. „Investor ani nepodal písemnou nabídku, všechno bylo jen na ústa,“ uvedl Červený. Získávání dalších dat může být podle něj otázkou dvou tří let. Starosta nevyloučil, že město bude jednat i se současným navrhovatelem záměru.

Zařízení na výrobu elektřiny a tepla za zhruba 600 milionů Kč s kapacitou do 40 000 tun odpadu chtěla ve městě vybudovat firma Energocentrum Černošín, za níž stojí skupina Syngas Technologies. Investor požádal zastupitele Stříbra o předběžný souhlas se stavbou v bývalých kasárnách; ti to ale odmítli. Původně mělo stát zařízení na skládce v Černošíně, kde o něm ale zastupitelé vůbec odmítli jednat.

Zástupce investora Grisha Kahlen uvedl, že technologie nebude spalovat nebezpečné odpady, ale jen komunální. Jde o spalování třetí generace bez komínu a exhalací; odpad se při teplotě nad 1 600 stupňů Celsia nespaluje, ale rozloží na elementární částice, dodal. Objekt o půdorysu 50 krát 30 metrů by v třísměnném provozu obsluhovalo 20 lidí. Certifikovaný odpad se měl dovážet z Černošína.