Soud uvalil na Prahu exekuci kvůli Opencard

Obvodní soud pro Prahu 1 uvalil na hlavní město exekuci kvůli kartě Opencard. Město podle něj nerespektovalo soudní nařízení, aby umožnilo majiteli karty, firmě eMoneyServices (EMS), kontrolu systému, řekl mluvčí EMS Martin Opatrný. „Přístup Prahy k Opencard je katastrofální. Místo řešení problémů pouze přidělává nové a nové,“ uvedl Opatrný. Podle mluvčího Prahy Víta Hofmana ale EMS zřejmě zamlčela obvodnímu soudu, že exekuční titul, na jehož základě nyní soud postupoval, byl zrušen už v prosinci 2015. Město si plete soudní rozhodnutí, reagoval mluvčí EMS.

Rozhodnutí o umožnění přístupu do systému vydal Městský soud v Praze loni v prosinci. Na Obvodní soud pro Prahu 1 se podle Opatrného obrátila EMS, protože podle společnosti vedení hlavního města maří soudní rozhodnutí vydané na začátku prosince 2015, kterým městu nařídilo umožnit kontrolu systému. Rozhodnutí o exekuci neznamená pro metropoli obstavení majetku a ovlivnit by to nemělo ani uživatele karty. Po Praze ale bude exekutor pod hrozbou pokuty vymáhat plnění soudního nařízení.

EMS zamlčela soudu klíčovou skutečnost, reaguje Praha

„Společnost EMS ve své tiskové zprávě a také soudu pravděpodobně zamlčuje, že již v prosinci minulého roku došlo ke zrušení exekučního titulu, na jehož základě byla nyní exekuce nařízena. S tím zásadně nesouhlasíme a proti prohlášení společnosti i exekuci se budeme okamžitě bránit všemi možnými dostupnými prostředky,“ prohlásil Hofman pro ČT. V současnosti se podle něj město s rozhodnutím seznamuje.

Jak šel čas s Opencard
Zdroj: ČTK

Hofman navíc uvedl, že město přístup společnosti k systému umožnilo, což prý může doložit „Hlavní město Praha umožnilo společnosti EMS kontroly každý pracovní den, kdy o to požádala, a to vždy nejméně po dobu 4 až 6 hodin. Naposledy se tak stalo 22. prosince a my k těmto termínům kontrol můžeme poskytnout i návštěvní knihy,“ uvedl Hofman.

Praha si plete soudní rozhodnutí, nic jsme soudu netajili

Opatrný odmítá, že by soudu EMS něco tajila. Hofman si podle něj plete dvě různá rozhodnutí, když zaměňuje rozhodnutí o exekuci se zrušením předběžného soudního opatření. Navíc fakt, že město umožní firmě přístup k hardwaru a návštěvním knihám, rozhodně neznamená, že jim umožňuje kontrolu softwaru. Nenechali nás nahlédnout do klíčových součástí systému Opencard, tvrdí Opatrný.

Blok Událostí v regionech: Soud rozhodl o exekuci kvůli Opencard (zdroj: ČT24)

Firma se kontroly dožaduje od loňského léta, tvrdí, že jí není umožněn přístup k systému a má prý podezření, že město porušuje zákon. EMS údajně ani neví, v kterých počítačích a na kterých serverech je systém nyní nahrán.

Praha nemá s EMS uzavřenu smlouvu na podporu systému Opencard. Vydávání karet Opencard bylo v uplynulých měsících několikrát přerušeno, právě kvůli platnosti certifikátů. Praha před časem obvinila z výpadku EMS, firma vinu odmítla. Naopak Prahu obvinila z porušování zákona.

Právě kvůli chybějící podpoře na podzim několikrát vypadlo vydávání karet. V rámci sporů rovněž EMS vyzvala město, aby fungování karty úplně zastavilo. To tak neučinilo, dosud však neřeklo, jak chce s kartou do budoucna konkrétně naložit.

Vlastník karty se už s Prahou a dopravním podnikem soudí kvůli údajným nezaplaceným dluhům a penězům za použití licencí. Firma podala žaloby o celkem 60 milionů korun. Spory se táhnou řadu měsíců, verdikt soud dosud nevynesl.

  • Projekt Opencard z éry bývalého primátora Pavla Béma (ODS) stál Prahu zhruba 1,75 miliardy Kč. Kartu si v minulosti pořídilo 1,2 milionu cestujících, skutečných uživatelů je podle předsedy představenstva městské firmy Operátor Opencard Ondřeje Felixe kolem 700 tisíc. Na papírové kupony, které Praha znovu zavedla na jaře, jezdí asi 200 tisíc lidí.