Soud s knězem podezřelým ze zneužívání chlapců se musí celý zopakovat

Případ katolického kněze Vladimíra Krejsy, který je obžalovaný ze sexuálního obtěžování asi patnácti chlapců z Přerova, se musí u přerovského soudu celý zopakovat s novým soudcem. Krajský soud vyhověl námitce podjatosti, kterou obžalovaný vznesl vůči soudkyni, která se dosud případem zabývala.

Krajský soud po projednání námitky obžalovaného Vladimíra Krejsy vyloučil z případu soudkyni Emílii Richterovou. Převzal ho od ní kolega Martin Lýsek. Krejsa si stěžoval, že hodnotila důkazy před ukončením dokazování a mluvila s novináři o výpovědích chlapců, které zazněly při neveřejném jednání. Soudkyni zbývalo k uzavření případu vyslechnout posledního svědka a znalkyni.

Obžalovaný trvá na opakování výslechů

Podle zákona by mohl nový soudce jen přečíst již provedené výslechy svědků a znalců. Souhlasila s tím žalobkyně, obžalovaný Vladimír Krejsa ale trvá na tom, aby byli všichni znovu předvoláni. „Obžalovaný využil svého práva a požádal, aby bylo celé dokazování zopakováno,“ potvrdil soudce Martin Lýsek.

Čtyřiašedesátiletý katolický kněz, který působil jedenáct let v Ivanovicích na Hané, po zahájení stíhání odešel předčasně do důchodu. Olomoucké arcibiskupství potvrdilo, že už nemá v církvi žádné pověření. Je obžalovaný z ohrožování mravní východy dětí a svádění k pohlavnímu styku a hrozí mu za to až pět roků vězení.

Kněz odešel do předčasného důchodu

Podle státní zástupkyně Šárky Pivodové obtěžoval zhruba tři a půl roku chlapce z romské komunity u přerovského nádraží. V případu svědčí asi patnáct poškozených. Někteří byli v době, kdy za nimi Krejsa chodil, nezletilí. Chlapce údajně odvážel autem z jejich bydliště a pak jim dával peníze v řádu stovek korun.

Policie Krejsu zadržela loni v červnu na základě oznámení jednoho z rodičů, kterému se dítě svěřilo. Nyní budou muset vypovídat všichni chlapci znovu. V některých případech byl už poprvé problém zajistit jejich účast u soudu. Soudce Lýsek musí znovu předvolat i znalce. Přelíčení nařídí zřejmě na únor.

V prostředí české katolické církve je podobný případ výjimečný. Podezření na sexuální delikty duchovního páchané na dětech řešila česká justice před zhruba třinácti lety. Podezřelý František Merta dostal u zlínského soudu podmínku za obtěžování svých ministrantů.