Pardubice povede ANO, ČSSD, TOP 09 a lidovci

Pardubice - Pardubice povede hnutí ANO s ČSSD, TOP 09 a lidovci. ANO bude mít primátora a stejně jako ČSSD dva náměstky, menší strany jen po jednom radním. Nová koalice bude mít v devětatřicetičlenném zastupitelstvu většinu 22 hlasů.

„Jsem rád, že se nám v tak krátkém čase podařilo sestavit pro mne velice dobrý tým,“ řekl lídr ANO a pravděpodobný nový primátor Martin Charvát. Jeho náměstky budou za ANO Helena Dvořáčková a Jan Řehounek, za sociální demokraty Jiří Rozinek a Jakub Rychtecký. Rozinek byl náměstkem i v dosavadním volebním období. Koalice se chce věnovat hlavně neúnosné pardubické dopravě nebo se postarat o dokončení proměny Tyršových sadů.

Z 11 členů rady obsadí ANO pět míst, ČSSD čtyři. Na TOP 09 a lidovce, kteří kandidovali s nestraníky pod názvem Koalice pro Pardubice, zbude po jednom křesle. Mezi radními je i lídr kandidátky sociální demokracie, ředitel Chrudimské nemocnice Vladimír Ninger nebo bývalý hokejový brankář Dušan Salfický, který kandidoval za ANO.

Ustavující zastupitelstvo zasedne 10. listopadu

ODS účast v koalici odmítla. Podle předsedy oblastního sdružení Jiřího Janků by strana byla bez funkce náměstka „jen do počtu“. Pouze kosmetický by byl podle ODS i post jednoho radního. Zklamáním skončily volby rovněž pro Sdružení pro Pardubice. Křeslo tak opouští primátorka Štěpánka Fraňková (SPP) a spolu s kolegy míří do opozice. „Pravděpodobně vítězná strana se domnívá, že jsme si přizvání nezasloužili,“ podotkla.

Komunální volby v Pardubicích vyhrálo hnutí ANO 2011, za 21,44 procenta hlasů získalo 11 mandátů z 39. Druhá ČSSD má šest zastupitelů. Čtyři křesla obsadilo Sdružení pro Pardubice (SPP) stejně jako KSČM a ODS, po třech získali Pardubáci a TOP 09, po dvou sdružení Patrioti Pardubic a Koalice pro Pardubice. Po volbách v roce 2010 sestavilo koalici SPP s ČSSD, Pardubáky a TOP 09, občanští demokraté a KSČM tehdy skončili v opozici.