Pardubice chtějí odvolat místopředsedkyni městské firmy. Kvůli cestě do JAR

3 minuty
Reportáž: Tomková končí v ANO i pardubickém podniku – kvůli JAR
Zdroj: ČT24

Pardubičtí radní navrhli odvolat Leu Tomkovou (ANO) z funkce místopředsedkyně městského podniku Služby města Pardubic (SMP). Důvodem je její loňská cesta do Jihoafrické republiky, kterou podnikla se dvěma kolegy a která vyšla na dvě stě tisíc. SMP už kompletně odvolalo také vedení dceřiné SMP – Odpady.

Představenstvo firmy Služby města Pardubic – Odpady (SMP – Odpady) odsouhlasilo zahraniční cestu místopředsedkyně představenstva Ley Tomkové v červnu 2016. Během čtrnáctidenního pobytu zde spolu s výkonným ředitelem Jiřím Strouhalem a ekonomickým ředitelem Stanislavem Merglem měla získávat informace o nakládání s odpady.

Cesta vyšla na 210 tisíc korun a vzbudila u části pardubické politické reprezentace značnou nevoli. Členové vedení městského podniku, které jmenovala sociální demokracie, žádali podrobné vyúčtování cesty i zprávu o jejím průběhu a účelnosti. Negativní ohlas vzbudila expedice i v městské samosprávě, opoziční zastupitel František Brendl (Pardubáci) nazval pobyt v JAR privátním výletem za veřejné peníze.

Tomková, která je zároveň pardubickou zastupitelkou za ANO, se hájila tím, že šlo o řádně schválenou cestu a že jakékoliv poznání krajiny, kultury nebo systému nakládání s odpady je přínosné a inspirující: „Jsou věci, které nás inspirovaly, jak třeba řeší v parcích propojení flory a fauny.“

Primátor: Tvrdé, ale spravedlivé usnesení

V pondělí se případem zabývalo i mimořádné zasedání pardubické městské rady a usneslo se na tom, že chce Tomkovou odvolat. Odvolání Tomkové musí schválit zastupitelstvo, které se bude konat ve čtvrtek.

Po formální stránce se ta cesta jeví jako řádnou, ale z pohledu toho, že zastupovali společnost stoprocentně městskou, jsme vyhodnotili jednoznačně politickou zodpovědnost.
Martin Charvát
pardubický primátor (ANO)

Podle primátora a spolustraníka Tomkové Martina Charváta (ANO) byla sice jihoafrická cesta po formální stránce správná, ale politicky je neúnosná. „Je absolutně nepřípustné, a v historii jsme vždy kritizovali podobné cesty a výlety, ať už to byly legendární cesty na Floridu a do Madridu nebo služební cesty zastupitelů do Izraele, než se prodávaly pozemky pod budoucím obchodním centrem. Jasně jsme se vymezili, a proto je usnesení tvrdé, ale spravedlivé,“ uvedl Charvát.

Sama Tomková se v reakci na celý případ rozhodla vystoupit z řad hnutí ANO. Mandát zastupitelky si ale hodlá ponechat. „K dnešnímu dni mi paní Tomková jako předsedkyně oblastní organizace doručila svoji rezignaci na členství v politickém hnutí,“ potvrdila náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO). „V zastupitelstvu chce zůstat jako nezařazená.“

Vedení pardubických odpadů končí k 1. březnu

Poznávací mise na jih Afriky má své dopady i v městském podniku. Už minulý týden se v reakci na aféru rozhodl rezignovat na funkci předsedy představenstva firmy SMP - Odpady Ladislav Koudelka (TOP 09). Představenstvo městské firmy také k 1. březnu odvolalo celé představenstvo dceřiné společnosti SMP – Odpady. Vedením je zatím pověřen zaměstnanec firmy Aleš Kopecký, nový ředitel vzejde z výběrového řízení.

Radní a šéf mateřské SMP Vítězslav Novohradský osobní odpovědnost v celé kauze nespatřuje. „Paní ředitelka mne osobně ani orgány firmy neinformovala o této služební cestě… Nejsem vrátný ve společnosti, jsem předseda představenstva,“ uvedl Novohradský.

Není to poprvé, kdy politici v Pardubicích čelí kritice kvůli takzvaným služebním cestám. V roce 2008 někteří vycestovali na Floridu s hokejovým klubem. O rok později zase odletěli soukromým letadlem společně s podnikateli na fotbalové utkání do Madridu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Při střelbě v Chřibské na Děčínsku zemřela žena, čtyři lidé jsou ranění

Po střelbě na úřadě v obci Chřibská na Děčínsku zemřela žena, zranění utrpěli čtyři lidé, včetně policisty. Kriminalisté střelce eliminovali, je rovněž mrtvý. Budova je podle nich bezpečná, uvedli na síti X. Mluvčí krajských záchranářů Patrik Christian Cmorej uvedl že podle předběžných informací jsou zranění vážná. Na místo míří ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO).
10:40Aktualizovánopřed 4 mminutami

Rytina koně stará 15 tisíc let. Moravští archeologové ukázali unikátní nález

Vědci objevili v jeskyni Švédův stůl v Moravském krasu rytinu starou zhruba 15 tisíc let, tedy z konce poslední doby ledové. Nález dle nich představuje mimořádný doklad takzvaného magdalénského umění a je důkazem dosud nenalezeného jeskynního umění v Česku. Naznačuje také, že tento druh jeskynního umění nebyl výsadou jen západní Evropy.
před 8 mminutami

Do Dyje se na Znojemsku dostala kejda, hasiči vyslali laboratoř

U Podmyč na Znojemsku mohly z protržené jímky uniknout až tři tisíce metrů krychlových kejdy, část do Dyje. Hasiči vyslali i mobilní chemickou laboratoř. Jímka měla podle mluvčího Jihomoravských hasičů Jaroslava Mikošky asi šest tisíc metrů krychlových statkového tekutého hnojiva.
10:28Aktualizovánopřed 53 mminutami

Nemocnice kvůli stárnutí populace zvyšují kapacity dlouhodobé péče

České nemocnice ruší kvůli stárnutí populace akutní lůžka a místo toho zvyšují kapacity následné a dlouhodobé péče. Trend podporuje i ministerstvo zdravotnictví. Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) v Česku vloni přibylo zhruba šest set lůžek určených k doléčení, rehabilitaci nebo dožití. Dalších čtyři sta pojišťovna nasmlouvala. Současně zrušila téměř dva tisíce nevyužívaných míst pro pacienty s akutními problémy.
před 5 hhodinami

Jedna z dívek, jež se topily ve Vltavě, zemřela

Jedna ze dvou dívek, které se v sobotu večer topily ve Vltavě v Českých Budějovicích, zemřela. Druhá zůstává na jednotce intenzivní péče. Uvedl to mluvčí jihočeské policie Miroslav Šupík. K tonoucím dívkám vyráželi záchranáři a policisté v sobotu po sedmé hodině večer. Policie tragédii vyšetřuje pro podezření na usmrcení z nedbalosti. Záchranáři na místě ošetřili i lehce zraněné policisty, kteří při příjezdu k události havarovali se služebním autem.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Lidé ve Starosedlském Hrádku v referendu odmítli stavbu větrných elektráren

Lidé ve Starosedlském Hrádku na Příbramsku v sobotním referendu odmítli umístění větrných elektráren na území obce. Proti výstavbě se vyslovilo 71 z 83 hlasujících, jedenáct s ní souhlasilo a jeden hlas nebyl platný. Referenda se zúčastnilo 68,6 procenta z celkového počtu 121 voličů. Je tak platné a jeho výsledky závazné, vyplývá z informací na webu obce. Podle starosty Rudolfa Šimka (nez.) to znamená, že záměr se v obci neuskuteční.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Dvě dívky se topily v Českých Budějovicích

Dvě dívky se v sobotu topily ve Vltavě v Českých Budějovicích. Zachraňovali je kolemjdoucí a policisté. Jedna z dívek je ve velmi vážném stavu. Novináře o tom informoval mluvčí jihočeské policie Miroslav Šupík.
17. 1. 2026Aktualizováno17. 1. 2026

Hudba byla stoleté Miladě Tomkové vždy útěchou

Snacha sokolského odbojáře Norberta Tomka, stoletá Milada Tomková, vzpomíná na druhou světovou válku, bombardování Brna a popisuje i tragické rodinné osudy. Přibližuje také, jak jí v těžkých časech pomáhala hudba. Hrála na klavír a zpívala ve sboru moravských učitelek, který vedl skladatel Břetislav Bakala. Po roce 1989, kdy se jí otevřel svět, mohla navštívit v Paříži bratrance, malíře Frantu.
17. 1. 2026
Načítání...