Ostrava řeší nepovedený dům

Ostrava – Věžák hrůzy nebo nepovedený mrakodrap, to jsou označení, která si od Ostravanů vysloužil výškový dům na Ostrčilově ulici. Město i soukromí investoři už několik let řeší, co s ním. Má se zbourat, nebo přestavět? Centrální ostravský obvod teď přichází s dalším nápadem: věžák by chtěl podstatně snížit a zrekonstruovat na bytový dům pro mladé rodiny a seniory.

Mělo to být velké architektonické gesto. Na místě ušmudlané hornické kolonie se v roce 1968 vztyčil nejvyšší obytný dům ve městě. Jenže ten dům se zkrátka nepovedl. Teprve když si o půl metru sednul, přestal se kývat. Byty v horních šesti patrech se nikdy nedaly užívat, v případě požáru by se sem totiž nedostali hasiči. Návrhy na jeho zbourání nebo rekonstrukci se objevovaly v pravidelných intervalech, teď je tady varianta C: z dvaadvaceti pater jich ponechat pouze deset.

2 minuty
Reportáž Marty Pilařové
Zdroj: ČT24

Ze střechy věžáku je krásný pohled na město a úplně nejlepší výhled na městskou radnici, kde se o osudu domu rozhoduje. Pokud budova přijde o dvanáct pater, bude výhled z její nové střechy vypadat úplně jinak. A pokud budovu zbourají, zůstane prázdné místo, se kterým zatím město žádné konkrétní plány nemá. „Jedná se samozřejmě o jednu z dominant města, nicméně si dovedeme představit, že v budoucnu bude místo ní stát nějaká architektonicky zajímavější stavba,“ prohlásil mluvčí Magistrátu města Ostravy Michal Bayer.

Obvod už ale plány má – přesvědčit město, že za téměř stejné peníze, jaké by stála demolice, by se snížený věžák mohl změnit na obecní bydlení. „Vzniklo by tak 40 malometrážních bytů, které bychom rádi nabídli jako startovací mladým rodinám. A také seniorům, kteří v této lokalitě bydlí v bytech RPG a třeba někdy nezvládají nájem,“ vysvětlil místostarosta městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Dalibor Mouka (Hnutí Ostravak).

Ještě před pěti lety to vypadalo, že panorama Ostravy prořízne hned několik nových mrakodrapů, plány různých investorů však zmrazila hospodářská krize. Nepovedený mrakodrap ční téměř osaměle dál a čeká na rozhodnutí, co s ním bude.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Trojice bratrů spojila síly, obec na Zlínsku se tak dočká opraveného betlému

Vánoční svátky v Nedašově na Zlínsku budou po letech zase kompletní – tedy včetně bezmála devadesát let starého mechanického betléma. Mohutný model devět měsíců opravovali tři bratři – Jakub, Karel a Tomáš Suří a tchán jednoho z nich. Betlém rozložili v garáži, historické součástky postupně nahrazovali novými. Do radosti pro druhé investovali desítky tisíc korun. Nyní na úplný závěr prošlo dílo závěrečným testem. Opravený betlém má pro Nedašov mimořádný význam. I podle statistiků je tu víra pořád silně zakořeněná. Při posledním sčítání se k církvi přihlásilo 855 z 1315 obyvatel vesnice. První veřejné předvedení betlému bude v kostele na Štědrý den během sváteční půlnoční mše.
před 2 hhodinami

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
před 3 hhodinami

Skauti rozvážejí Betlémské světlo. Někde až domů

Skauti a skautky i letos rozvážejí Betlémské světlo po celém Česku. Lidé si ho mohou vyzvednout na náměstích, v kostelech nebo v nákupních centrech, někde s plamínkem skauti obcházejí domácnosti osobně. Tradice, která symbolizuje mír, naději a přátelství, se v Česku udržuje už více než pětatřicet let.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Výstraha ČHMÚ: Na Šumavě až dvacet centimetrů sněhu, silný vítr na východě Česka

V Pošumaví a na Šumavě může ve středu napadnout pět až dvacet centimetrů sněhu, hrozí i sněhové jazyky. Vyplývá to z výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V části Moravskoslezského a Olomouckého kraje bude na Štědrý den také foukat silný vítr, v nárazech může mít až 70 kilometrů za hodinu.
před 23 hhodinami

Kdy a kde bude na Štědrý den sněžit? Podívejte se na přehlednou mapu

Na některých místech Česka by mohlo na Vánoce sněžit. Nebude jich mnoho, sněhu bude spíše málo, ale naděje na bílou pokrývku existuje.
před 23 hhodinami

Brusel zahájil šetření české státní podpory pro jaderné bloky v Dukovanech

Evropská komise (EK) zahájila hloubkové šetření s cílem posoudit, zda je veřejná podpora, kterou Česká republika plánuje poskytnout na výstavbu a provoz dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, v souladu s pravidly EU pro státní podporu. Komise o tom informovala v tiskové zprávě. Unijní exekutiva se chce zaměřit na vhodnost a přiměřenost státní podpory i na dopad, jaký toto opatření bude mít na hospodářskou soutěž na trhu.
22. 12. 2025Aktualizováno22. 12. 2025

Vlak v Roudnici opět poškodil trakční vedení, provoz je plně obnoven

V Roudnici nad Labem na Litoměřicku vlak během jízdy poškodil trakční vedení, v této stanici se to kvůli opravě mostu přímo nad tratí stává opakovaně. Na koridorové trati z Prahy přes Ústí nad Labem do Německa před polednem stál provoz v úseku Hrobce – Roudnice nad Labem, zhruba ve 12:45 mohly dálkové a regionální vlaky místem projíždět po jedné koleji, vyplývá z informací Správy železnic a Českých drah. Provoz byl již dle Správy železnic plně obnoven.
22. 12. 2025

Antimonopolní úřad zrušil zakázku na 180 trolejbusů pro Prahu

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna definitivně zrušil zadávací řízení Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) na nákup až 180 bateriových trolejbusů za víc než tři miliardy korun. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Rozhodnutí je pravomocné, DPP jej může napadnout správní žalobou u Krajského soudu v Brně. Vedoucí komunikace DPP Daniel Šabík uvedl, že podnik v příštím roce vypíše novou veřejnou zakázku.
22. 12. 2025
Načítání...