Míst na pražských středních školách je dost, řekl radní Klecanda

25 minut
Magistrát k situaci v pražském středním školství
Zdroj: ČT24

Míst na pražských středních školách je podle pražského radního Antonína Klecandy (STAN) dostatek. Řekl to na tiskové konferenci magistrátu k aktuální situaci ve středním školství. Problém podle něj nastal proto, že se děti hlásily na více středních škol, nyní se však už situace zlepšila. Některé školy podle něj dokonce hlásí volná místa. Potvrdil to i bývalý pražský radní pro oblast školství Vít Šimral (Piráti). Šéfka Asociace ředitelů gymnázií ČR Renata Schejbalová uvedla, že nyní školy oslovují děti, které po přijímačkách skončily pod čarou.

„V Praze máme 17 100 míst (na středních školách) a v devátých třídách bylo 11 500 žáků. Z toho vyplývá, že problém je převážně z důvodu systému zápisu, kdy v prvním kole dávají všichni studenti přihlášky na dvě a více škol,“ řekl Klecanda. Mnoho studentů se tak podle něj dostalo třeba na dvě školy.

„Do včerejšího dne (středa – pozn. red.) dávali zápisové lístky, a nyní už vidíme, že se nám ta situace zlepšuje, protože po odevzdání zápisových lístků školy zjišťují, že mají volná místa. Oslovují nyní žáky, kteří podali odvolání a jsou takzvaně pod čarou,“ dodal radní. 

Šimral odmítl, že by pro střední školství Praha v uplynulých letech nic nedělala. „V uplynulých čtyřech letech jsme navýšili gymnaziální kapacity o čtyři sta míst, tedy přesně o čtvrtinu. Pokud se podíváme na počet uchazečů, kteří nastupovali v roce 2019 a nyní, a porovnáme to s kapacitami tehdy a teď, tak v letošním roce má paradoxně více uchazečů možnost nastoupit na naše gymnázia,“ vysvětlil. 

„Není to tak, že by uchazeči o gymnaziální místa neměli kam v Praze nastoupit. Ta kapacita je v současné době stále vyšší, než je počet letošních uchazečů,“ doplnil Šimral. 

Ti, kteří mají na gymnázium, se na něj také dostanou, míní Schejbalová

Schejbalová, která je zároveň ředitelkou Gymnázia Nad Štolou, řekla, že když si žáci podají dvě přihlášky, obvykle to dopadne tak, že pokud přijímacími zkouškami projdou úspěšně, jsou přijati na obě školy. „Poté nastává to, že se žáci deset pracovní dnů mohou rozhodovat, na kterou školu nastoupí. Tím pádem blokují místa těm, kteří jsou pod čarou,“ vysvětlila systém. 

4 minuty
Události ČT: Situace na pražských školách
Zdroj: ČT24

„My přijímáme šedesát žáků a zatím jsme dostali čtyřicet zápisových lístků, tudíž zbylo dvacet míst,“ popsala Schejbalová situaci na Gymnáziu Nad Štolou. Ředitelka tak nyní začala obvolávat rodiče těch uchazečů, kteří se umístili pod čarou. „Ne všichni podali odvolání, protože už byli třeba někam přijati. Potom se tam objevili ti žáci, kteří by na odvolání mohli být přijati na obě školy, popřípadě jim počet bodů stačil na přijetí na jinou školu,“ uvedla. 

Když takto škola přijme na odvolání žáka, uvolní se místo na další škole, která žáka už přijala. „Takto ten systém pokračuje stále dál,“ uvedla Schejbalová s tím, že spousta rodičů už nechce nic měnit, a dítě nakonec nechá na první škole. Takové problémy se podle ředitelky mohou objevovat ještě zhruba dva týdny. „Žáci, kteří mají na to, aby studovali na gymnáziu, se na to gymnázium dostanou, o tom já jsem přesvědčena,“ dodala. 

Ke studiu na středních školách s maturitou jsou zájemci přijati na základě výsledků jednotných přijímacích zkoušek od Cermatu a dalších požadavků škol. U prvního kola přijímacích zkoušek si může žák podat dvě přihlášky, a to na dvě různé školy nebo na dva různé obory s maturitou na jedné škole. Jednotné přijímací zkoušky tak lze skládat ve dvou termínech, přičemž ředitelům škol Cermat posílá lepší výsledek žáka.

Pokud je žák v prvním kole nepřijatý, může se odvolat. Odvolání musí zaslat řediteli školy, který rozhodnutí o nepřijetí vydal. Ten následně o žádosti rozhodne sám takzvanou autoremedurou, nebo dokument předá krajskému úřadu či v případě Prahy magistrátu.

Úřad musí o odvolání rozhodnout podle správního a školského zákona do třiceti dnů od jeho doručení. Neúspěšní uchazeči se také mohli přihlásit do druhého kola přijímacího řízení ve školách, které nenaplnily své kapacity. Počet přihlášek, které lze do druhého kola podat, omezený není.

Systém potřebuje změnu, míní předsedkyně asociace

Systém přihlašování na střední školy je podle Schejbalové přežitý a je potřeba jej změnit. Změny v přijímacím řízení avizoval v úterý na tiskové konferenci nový ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Zaměřit se chce na digitalizaci procesu. Kdy konkrétně bude řízení digitalizované, nesdělil.

Za vhodnou cestu, jak upravit přijímací zkoušky na střední školy, označil Bek to, že by si dítě stanovilo několik škol a systém by mu na základě jeho výsledků v jednotných přijímacích testech přidělil školu z jeho seznamu, na kterou se dostane.

Elektronizaci přihlašování na střední školy má umožnit plánovaný registr žáků. K dispozici by mohl být nejdříve v roce 2025, řekl dříve vrchní ředitel sekce informatiky, statistiky a analýz ministerstva školství Václav Jelen. Podle ředitele Cermatu Miroslava Krejčího je registr nutný k tomu, aby děti mohly podávat přihlášky na více škol než nyní.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Někdo zřejmě otrávil čtyři vlky v Rychlebských horách

V Rychlebských horách na Jesenicku byli mezi únorem a dubnem nalezeni čtyři mrtví vlci. Pitvu zvířat provedli experti z Veterinární univerzity v Brně, podle nich šlo s největší pravděpodobností o otravu dosud nezjištěnou látkou, upřesnit by to měly toxikologické testy. Kvůli podezření, že vlci byli otráveni, podala Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR) trestní oznámení.
před 15 mminutami

Plodiny i ryby v okolí nehody v Hustopečích jsou v pořádku, prokázaly testy

V okolí havárie vlaku s benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku je možné pěstovat plodiny i lovit ryby kromě jednoho jezera. Vzorky zemědělské půdy tam neprokázaly zvýšenou přítomnost látek vznikajících z hoření benzenu a stopy benzenu neodhalily ani vzorky ryb z vod v okolí havárie s výjimkou jezera číslo 6, řekli ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček.
před 1 hhodinou

Na horách sněží, o víkendu bude oblačno

Přes Česko ve čtvrtek přejde studená fronta a ochladí se. Víkend bude velmi oblačný a při protrhání oblačnosti hrozí přízemní mrazíky, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Jeseníkách a Krkonoších ve čtvrtek ráno teploty spadly pod nulu a začalo sněžit.
před 2 hhodinami

Řeku Smědou jako první v republice zpomalí příčné prahy

Příčné prahy mají zpomalit řeku Smědou v Bílém Potoce na Liberecku. Budou vůbec první v Česku. Řeku by měly mírnit při velké vodě a taky by měly zabránit vymílání jejího koryta. Usnadní i migraci ryb a dalších živočichů. Stavbu opatření zhruba za čtrnáct milionů zaplatí Povodí Labe. „Projektant čerpal inspiraci v alpských tocích a horských bystřinách na Madeiře,“ informoval mluvčí Povodí Labe Aleš Prokopec.
před 5 hhodinami

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
před 6 hhodinami

Utíkali tak rychle, že Bulhaři nestihli vydat zatykač. Vrahy dopadli v Čechách

Čeští detektivové dopadli ve Středočeském kraji dva vrahy z Bulharska. Díky rychlé mezinárodní spolupráci se muži nestihli přesunout dál a jeden z nich už je zpátky v zemi původu. Ročně bývá v tuzemsku dopadeno přes dvě stě kriminálníků ze zahraničí.
před 6 hhodinami

Hledači vltavínů ničí pole i lesy. Na jihu Čech se bojí, že jich ještě přibyde

Jihočeské Lhenicko se marně snaží vypořádat s nelegálními hledači vltavínů, kteří ničí pole a lesy. I přes policejní kontroly se vracejí na místa, kde mají několikametrové jámy. Vedení obce se navíc obává, že kvůli průzkumům v souvislosti s těžbou lithia výkopů a hledačů ještě přibyde. Místní proto volají po změně zákona, který by stanovil tvrdší tresty.
před 15 hhodinami

Rozházený textil a poškozené kontejnery řeší řada měst a obcí

Od letoška platí pro obce nová povinnost zajistit oddělený sběr textilu jako odpadu, aby nekončil v popelnicích s tím směsným a nešel dále využít. Města a obce ale řeší řadu problémů s tím spojených, třeba rozházený textil nebo poničené kontejnery. Někde nemohou sehnat společnost, která by se o textil postarala. Firmám zase chybí kapacity.
před 21 hhodinami
Načítání...