Lyžaře v Jeseníkách svezou skibusy

Jeseníky - Největší nápor lyžařů se v Jeseníkách očekává po Štědrém dni. Aby se lidé vyhnuli komplikacím na silnicích, mohou i letos využít během sezony skibusy. Do hor bude jezdit 5 linek, z toho jedna bude zajišťovat kyvadlovou dopravu mezi Karlovou Studánkou a Ovčárnou.

Všechny speciální autobusy budou spojovat nejvýznamnější zimní střediska. Loni bylo o jednu linku víc, spoj ze Šumperku, který jezdil přes Skřítek, Rýmařov a Hvězdu, se ruší. Linka byla podle autodopravce ztrátová a neměl ji kdo zaplatit. Předseda Správní rady organizace Jeseníky - Sdružení cestovního ruchu Zdeněk Zerzáň konstatoval: „Nám to řekli na poslední chvíli před zahájením sezony, samozřejmě s tím nesouhlasíme. Mohli jsme společně vymyslet jiný systém, aby to bylo rentabilní.“

Skibusy mohou využít lidé z Ostravy, Olomouce, Krnova, Bruntálu, Opavy a také Šumperku a Jeseníku. Konkrétně spoj mezi Zlatými Horami a Červenohorským sedlem je každoročně velmi vytížený a ještě předloni zajížděl i do polských Glucholaz. „Polští zákazníci se bohužel nechytali, tak jsme to letos omezili. Budeme jezdit stejně jako loni, tedy soboty a neděle jako skibus na Červenohorské sedlo,“ uvedl zástupce autobusového dopravce na Jesenicku Václav Štětka.

Pro většinu lyžařů je stále pohodlnější vyjet do hor svým autem. Skibusy je příliš nelákají a pojedou radši autem, je to pohodlnější, bez přestupu a praktičtější. Skibus z Ostravy přes Opavu a Bruntál na Ovčárnu jezdí už od soboty, ostatní zamíří do Jeseníků až 25. prosince.

Až do 30. prosince mohou lidé skibusy využít denně, to platí i pro jarní prázdniny. Jinak budou jezdit pouze o víkendech.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Mezi lázeňskými hosty v Luhačovicích se několik týdnů šíří střevní infekce

Mezi lázeňskými hosty v Luhačovicích na Zlínsku se několik týdnů šíří norovirová střevní infekce. Šlo o zhruba 140 případů. Výskyt akutních gastroenteritid potvrdila portálu iDNES.cz Krajská hygienická stanice Zlínského kraje (KHS ZK). Od poloviny července zaznamenali hygienici zhruba 25 případů nakažlivého onemocnění týdně. Laboratorní vyšetření u části pacientů potvrdila noroviry, napsal server.
před 6 mminutami

Výbuch urval víko průmyslové nádrže v Otrokovicích, událost se obešla bez zranění

Hasiče od středečního rána v Otrokovicích na Zlínsku zaměstnávalo utržení víka velké průmyslové nádrže. Uvnitř byla látka s vysokou teplotou, uvedla mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková. Později hasiči informovali, že se jedná o glycerol. Událost se obešla bez zranění. Podle policie nastal výbuch, po němž z okolí evakuovala desítky lidí. Příčiny a okolnosti havárie zjišťují vyšetřovatelé. Známá zatím není ani výše škody. Policie případ prověřuje pro podezření ze spáchání obecného ohrožení z nedbalosti.
12:22Aktualizovánopřed 33 mminutami

Soud navrhl smír ve sporu o padající listí. Majitelé zahrady žádají půl milionu

Ve sporu o úklid listí, které padá z městské aleje na soukromý pozemek v Chlumci nad Cidlinou, navrhl krajský soud oběma stranám smír s finanční náhradou. Majitelé zahrady navrhují, aby jim město zaplatilo půl milionu korun. O tom, zda na to přistoupí, bude rozhodovat rada, případně zastupitelstvo města. Spor trvá přes devět let.
před 44 mminutami

Brazilští indiáni v Liberci ukáží, jak vyrábí šperky z českých skleněných perliček

Letošní festival Crystal Valley Week v Liberci se zaměří na propojování kultur. Příkladem jsou české skleněné perličky, které k výrobě svých šperků využívá i brazilský domorodý kmen Panará. Jeho zástupci ukáží své šperkařské dovednosti i na festivalu.
před 3 hhodinami

Svatyně u Nymburka byla o tisíc let starší než Stonehenge

Jako rituální centrum spojené s pohyby Slunce a Měsíce sloužila přes 6500 let stará svatyně nedaleko obce Chleby na Nymbursku. Na jejím výzkumu pracují archeologové pod vedením vědců z Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni (FF ZČU). Nově zjistili, že jde o jeden z nejstarších monumentů ve střední Evropě.
před 4 hhodinami

Část Česka ve čtvrtek zasáhnou silné bouřky, uvedl ČHMÚ

V Karlovarském, Ústeckém a Libereckém kraji hrozí v noci na čtvrtek silné bouřky. V noci na pátek se mohou bouřky doprovázené nárazy větru a kroupami objevit také v pásu na jihovýchodě země. Ve výstraze to ve středu uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 4 hhodinami

Kůrovcové paseky lákají vzácné dravce. Na Rumbursku zahnízdili orel i ostříž

Po kůrovcové kalamitě se na Rumbursko na severu Čech vracejí vzácní ptáci. Ornitologové tam letos zaznamenali například orla mořského nebo ostříže lesního, který se v lokalitě relativně nedávno objevil téměř po padesáti letech. Vyhovuje mu otevřená krajina, kde může dobře lovit.
před 11 hhodinami

Hradecké hejtmanství vyzvalo k prověření smrti pacientky s endoprotézou

Královéhradecké hejtmanství vyzvalo státní zastupitelství, aby prošetřilo smrt pacientky nemocnice v Rychnově nad Kněžnou před dvěma lety. Ženu s endoprotézou kolene operovali původně v Praze, pobývala ale ve východních Čechách. Nemocnice ji tehdy přijala s komplikacemi. Hned ji ale převezli do Prahy, jak si ona i rodina přály. Tam krátce nato zemřela.
před 21 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.