Lidé z evakuované Prague Mariny se vrátí domů asi ve čtvrtek

Praha - Metrostav zajistil evakuovanou novostavbu Prague Marina podpěrnými sloupy, dům je podle mluvčího firmy Františka Poláka stabilní. Ve čtvrtek statiku stavby zkontroluje odborník, hned poté se do bytů budou moci vrátit majitelé. Část podpěr na mnohamilionové novostavbě v pražských Holešovicích se v neděli ohnula. Podle stavbařů zřejmě kvůli náhlé změně počasí. Dům tak museli opustit lidé z 18 bytů.

„Projekt je zabezpečen a je stabilní. Měření prokázala, že se stavba od neděle nepohnula,“ řekl Polák. Do suterénu a prvního poschodí namontoval Metrostav síť železných vzpěr, které dům podpírají. Jde ale o dočasné řešení. „Nejprve je nutné zjistit příčinu nebo příčiny, teprve pak rozhodneme, jak postupovat dál,“ doplnil. Jednou z možných příčin by podle něj mohl být teplotní šok. Dům je totiž postaven z betonu a oceli, přičemž kov reaguje na teplotní změny jinak než beton. 

Podobně se vyjádřil také statik Václav Kučera, podle nějž je konstrukční řešení holešovického domu velmi neobvyklé. Právě proto by za problémy se statikou mohlo stát takzvané klimatické zatížení. Stejně tak teplota podle něj někdy naruší mosty nebo pláště panelových domů. Teplotní šok je však pouze jednou z variant. „Případnými dalšími příčinami by mohly být nedostatky v projektu, nedostatky v provedení ocelových stojek, mohla by to být i skrytá vada materiálu,“ uvedl. Znalecký posudek byl podle něj teprve dnes zadán.

Prague Marina
Zdroj: Libor Fojtik/ISIFA

V části jednoho z bytových domů se v neděli zdeformovalo několik podpěr konstrukce. Hasiči tak museli ještě týž večer evakuovat asi 30 lidí. Polák řekl, že Metrostav jako dodavatel stavby zajistil pro obyvatele 28 pokojů v pražském hotelu Hilton. Samotná výměna vadných prvků konstrukce se uskuteční za plného provozu. Lidé tak už své domovy opouštět nebudou. Kdy se oprava uskuteční, ale Polák zatím odhadnout nedokázal. 

Proč se podpěry ohnuly, chtějí vědět i policisté, kteří případ vyšetřují pro podezření z obecného ohrožení. „Byly zadány posudky odborným znalcům,“ dodal mluvčí pražské policie Jan Daněk. Majitelé bytů budou mít podle jedné z vlastnic Marcely Vilímkové ve čtvrtek schůzi výboru, na které projednají společný postup „k ochraně svých zájmů“. Ženě se mimo jiné nelíbí, že nemá dostatek oficiálních informací: „Vzhledem k tomu, že dosud stále není známá příčina, je pro mě jako laika například znepokojující, že zhotovitel stavby již nyní informuje o možném návratu lidí do objektu.“

No comment: Prague Marina (zdroj: ČT24)