Liberec zaplatil pokutu za náměstí, teď ji vymáhá po exprimátorovi

Liberec - Bývalého primátora Liberce Jana Korytáře (Změna pro Liberec) magistrát vyzval, aby mu zaplatil 90 000 korun. Jde o část pokuty, kterou městu předloni vyměřil antimonopolní úřad (ÚOHS) za zrušenou zakázku na rekonstrukci Soukenného náměstí. Škodu po politikovi vymáhá magistrát poprvé. Korytář se k požadavku radnice vyjádří, až mu návrh doručí.

Zakázku na rekonstrukci Soukenného náměstí zrušilo vedení radnice v čele s Korytářem v prosinci 2010. Podle ÚOHS to ale bylo bez řádného důvodu a městu úřad vyměřil pokutu 100 000 korun a dalších 30 000 za náklady řízení. Zakázku za 17,8 milionu navíc muselo město zrealizovat.

Město pokutu sice zaplatilo už předloni, škodu ale začalo vymáhat až nyní na základě podnětu od protikorupční organizace Oživení. „Kdybychom nekonali, vystavovali bychom se sami riziku trestního stíhání,“ konstatoval ekonomický náměstek primátorky Jiří Šolc (Liberec občanům). S bývalým primátorem se chce vedení města nejprve dohodnout. Pokud na to přistoupí, radnice po něm bude chtít 90 000 korun. V případě podání žaloby by požadovala celou částku, tedy 130 000.

Smírčí návrh radnice poslala Korytářovi v úterý. Zatím ho nedostal. „Chci se s ním nejdřív seznámit, pak se vyjádřím,“ uvedl. Tvrdí ale, že by dnes postupoval stejně jako tehdy. „Zakázku jsme zdědili po předchozím vedení města a na její realizaci nebyly peníze,“ upozornil. Podle něj bylo chybou současného vedení města, že se proti pokutě neodvolalo, jako v případě lyžařského mistrovství světa. Tam ÚOHS vyměřil městu pokutu pět milionů korun, soud ale sankci zrušil a případ vrátil k novému projednání. 

Zrekonstruované Soukenné náměstí v Liberci
Zdroj: Jiří Částka/ČTK

Podle Korytáře úřadem nařízená revitalizace náměstí městu uškodila. „Náměstí nebyla prioritní věc. Jedním z důsledků bylo, že město nemá peníze na kofinancování evropských projektů, a tím přichází o mnohem vyšší částky. To jedno náměstí mohlo kofinancovat nějaký projekt za sto milionů,“ dodal.

Zrušení zakázky před třemi lety schválila celá rada, v níž byl i Šolc. Podle něj by ale škodu měl zaplatit ten, kdo materiál předkládal, a tím byl Korytář. O vině celé městské rady by podle Šolce mohl rozhodnout jen soud.

U soudu v Liberci jsou jiné dvě kauzy spojené s politiky města. V případu údajně nevýhodného prodeje městských pozemků z roku 2007 je obviněno 23 zastupitelů. Podle obžaloby svým rozhodnutím připravili Liberec o 3,5 milionu korun, město ale po nich zatím škodu nevymáhá. Podle tajemníka Jindřicha Fadrhonce by tak učinilo v případě odsuzujícího pravomocného verdiktu. 

Příští týden začne soud s bývalým primátorem Jiřím Kittnerem (ODS), který je obžalován spolu se dvěma dalšími muži kvůli údajným machinacím s pozemky pod sjezdovkami na Ještědu. Podle policie prostřednictvím městské společnosti Sportovní areál Ještěd převedli v letech 2003 až 2006 na třetí osoby nemovitosti města pod jejich tržní hodnotou, a tím způsobili škodu za 17,7 milionu.

Lucie Pokorná o liberecké pokutě (zdroj: ČT24)