Ivo Vondrák rezignoval. Novým moravskoslezským hejtmanem je Jan Krkoška

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (zvolen za ANO) rezignoval. Na čtvrtečním zastupitelstvu mu hrozilo odvolání z funkce. Vondrák spolu s tehdejším ostravským primátorem Tomášem Macurou (tehdy ANO) podpořil v prezidentské volbě Petra Pavla proti svému stranickému šéfovi Andreji Babišovi. Později Vondrák vystoupil z ANO. Novým hejtmanem zastupitelé zvolili Jana Krkošku (ANO).

Vondrák své rozhodnutí odejít z čela kraje oznámil na začátku jednání krajského zastupitelstva. Hnutí ANO, které kritizoval, opustil už v únoru. Hejtman ale po svém odchodu z hnutí doufal, že v čele kraje zůstane až do konce funkčního období. Krajské volby se konají příští rok.

Čtyřiašedesátiletý hejtman a poslanec Vondrák v únoru opustil nejen hnutí, ale i poslanecký klub ANO. Pozici hejtmana zastával od roku 2016. Ještě před posledním březnovým zasedáním zastupitelstva ho klub krajských zastupitelů ANO podpořil a Vondrák zůstával v čele kraje. Na tehdejším jednání zastupitelstva nepadl žádný návrh na jeho odchod z funkce. V květnu byl Vondrák odvolán z čela sněmovního školského výboru.

Ještě počátkem minulého týdne předseda krajské buňky ANO Josef Bělica popíral, že by se klub na svém jednání zabýval otázkou Vondrákova odchodu z čela kraje. Někteří zastupitelé však posléze hovořili o tom, že se otázka podpory na jednání klubu řešila, ale Vondrákův odchod tehdy nepodpořila dostatečně silná většina. 

Vondrák po své rezignaci uvedl, že považuje za smutné, že více než 30 let po sametové revoluci nemůže člověk říct svůj názor. Ve čtvrtek, stejně jako už několikrát, zopakoval, že od počátku poukazoval na to, že jde o jeho osobní názor, nikoli názor ANO.

Podpory Pavla Vondrák prý nikdy nelitoval. „Udělal bych to znovu, a to z toho důvodu, že jsem cítil za povinnost říct, že prostě takový člověk (Andrej Babiš) nemůže být na Hradě, takový člověk nemůže být prezidentem. Prezidentem musí být někdo, kdo skutečně má tu noblesu a má pozici někoho, kdo si stojí za svým názorem a nemění ho tak, jak je potřeba,“ uvedl.

Vondrák: Nebyla jiná možnost, než rezignovat

Důvody ke své rezignaci označil za zjevné. „My jsme v podstatě byli ostrakizováni, to znamená ta skupinka, která byla kolem Tomáše Macury a ta, která je tady kolem mě. Už jsme neviděli jinou možnost než toto řešení. Je mi to líto, protože jsem se domníval, že si za ta dvě volební období můžeme na konci podat ruce s tím, že jsme udělali, co jsme mohli. Takhle to má příchuť, která skutečně je hořká a určitě nepomohla Moravskoslezskému kraji,“ řekl.

Vondrák nevyloučil, že tlak na jeho odchod mohl být vyvíjen i vedením ANO. „Nemám k tomu ale samozřejmě nějaký hmatatelný důkaz. Když jsem sledoval ten vývoj, jak se měnily názory, ať už to byla Ostrava nebo potom Moravskoslezský kraj, má to akcent, že do toho někdo vstupoval,“ domnívá se.

Bývalý hejtman dodal, že ale mohlo jít i o snahu lidí z jeho okolí. Vondrák zůstává poslancem, v následujícím období má v plánu odpočívat. „Naplánuji si teď několik týdnů na to, abych trošku vydechl a vyklusal ten tlak,“ uvedl. 

Novým hejtmanem je Krkoška

Novým moravskoslezským hejtmanem zastupitelé zvolili náměstka pro regionální rozvoj a turistický ruch Jana Krkošku. Podpořilo ho 44 zastupitelů, proti jich bylo pět a hlasování se zdrželo třináct zastupitelů. 

Krkoška se stal krajským zastupitelem stejně jako Vondrák v roce 2016. Už v prvním funkčním období se stal náměstkem a staral se o regionální rozvoj a turistický ruch, náměstkem zůstal i po volbách v roce 2020 a na starosti měl stejný resort.

Jan Krkoška
Zdroj: Vladimír Pryček/ČTK

V minulosti Krkoška působil jako obchodní ředitel, byl také místostarostou Krnova a dosud je v Krnově členem rady města. Je rovněž předsedou Rady pro cestovní ruch Euroregionu Praděd.

Nový hejtman po zvolení Vondrákovi poděkoval. Řekl, že pod jeho vedením se kraj dynamicky posunul. Krkoška připomněl, že po boku Vondráka prožil sedm let, ale před časem se politicky názorově rozešli. „Jeho práce si ale nesmírně vážím a tato situace je nelehká,“ uvedl. Zvolení hejtmanem vnímá jako závazek vůči občanům. Dodal, že je týmovým hráčem a je připraven se dál soustředit na priority koaličního programu. Novou náměstkyní místo Krkošky zastupitelé zvolili Šárku Šimoňákovou (ANO).

V kraji po volbách utvořilo koalici ANO, ODS kandidující společně s TOP 09, KDU-ČSL a ČSSD. V pětašedesátičlenném zastupitelstvu měla koalice po volbách převahu 46 hlasů, tedy poměrně silnou většinu.
 

Předseda zastupitelského klubu ANO Josef Bělica, který vedl vyjednávání s koaličními partnery, řekl, že výměna hejtmana je pouze personální změnou uvnitř nejsilnějšího politického klubu zastupitelů. Koalice podle něj zůstává zachována ve stejném složení. „Krajská koalice je silná a jednotná,“ míní Bělica.

Už minulý týden krajský klub hnutí ANO vyloučil ze svých řad Kateřinu Šebestovou a Ondřeje Němečka, kteří coby ostravští zastupitelé podporovali Macuru a už dříve opustili i ostravský klub zastupitelů ANO. V krajském zastupitelském klubu ANO zůstalo devatenáct členů.

Po volbách získalo hnutí ANO 24 mandátů. ODS obsadila deset míst, lidovci sedm a ČSSD pět. V opozici skončili Piráti s devíti mandáty, komunisté se čtyřmi místy a SPD, která po volbách měla šest křesel, ale pět zástupců je nyní bez politické příslušnosti.

Načítání...