Elektromobily pro strážníky. Ostrava testuje nový typ pohonu

Policisté nasadí elektřinu (zdroj: ČT24)

Ostravští strážníci přijali v první polovině dubna do testovacího provozu dva elektromobily značky BMW, konkrétně model i3. Vozidla bude mít Městská policie Ostrava (MPO) zapůjčena půl roku nebo do najetí 6000 kilometrů, řekl primátor Tomáš Macura (ANO). Připomněl, že vedení města usiluje o zavedení ekologičtějších způsobů dopravy.

Právě testování elektromobilů, které jsou v tradičních barvách MPO, má ukázat, zda by v budoucnu tato vozidla bylo možno využívat i u policie.

Elektromobily využijí policisté v přímém výkonu služby. Jeden budou mít k dispozici strážníci z úseku prevence a propagace, další pak městští policisté z operativního oddílu.

Do Česka bylo zapůjčeno na testování celkem 11 elektromobilů. Kromě ostravských strážníků je zkouší například policisté v Praze či strážníci v Brně, Plzni, Zlíně, Pardubicích, Písku a Českých Budějovicích.

  • - dojezd 200 km, lepších hodnot dosahují při programu „eco pro“ nebo „eco plus“

    - maximální rychlost je omezena na 150 km/h, při „eco pro“ režimu na 130 km/h a v „eco plus“ módu na 90 km/h

    - doba nabíjení z běžné sítě 220-230V trvá 10 hodin, ze stojanu BMV Waalbox, který se dá zakoupit, 3 až 3,5 hodiny, z veřejné dobíjecí stanice má auto plné baterie za 40 minut

    - zrychlení z 0 na 100 km/h za 7,3 sekundy

    - pořizovací cena vozu BMW i3 začíná pod 1 000 000 Kč (970 000 Kč včetně DPH za základní model)

„Ostravská městská policie je jedinou v České republice, která využívá hned dva elektromobily. V následujících týdnech budou testovány. Byl bych rád, kdyby se ukázalo, že i elektromobily jsou vhodným typem aut pro výkon služby strážníků, a mohlo by jít o další možnost při ekologizaci jejich vozového parku,“ uvedl primátor.

Ostrava postupně obměňuje vozy strážníků tak, aby na konci roku 2018 měli k dispozici jen auta na stlačený zemní plyn (CNG).

Město plánuje, že elektromobily ukáže veřejnosti na Dni Země, Dni policie, Dnech NATO nebo mezinárodním setkání jízdních policií. Ostrava před časem rovněž získala z Národního programu Životní prostředí dotaci ve výši 2,2 milionu korun na nákup 24 ekologických automobilů - 18 bude na CNG a šest bude elektromobilů. Z toho 17 vozidel na CNG bude směřovat právě k městským strážníkům.

Elektromobily už například využívají policisté v Los Angeles nebo Ženevě.