Z třicetikorunového regulačního poplatku za ošetření v nemocnici narostl Vilému Holišovi z Ostravy desetitisícový dluh a exekuce na důchod. Jen Sdružení za čistotu práva eviduje asi sto dvacet lidí, kteří mají stejný problém.
Důchodce nezaplatil 30 korun v nemocnici. Exekuce ho stála 10 tisíc
Vilém Holiš se v minulých letech několikrát léčil v Městské nemocnici Ostrava. Že by někdy nezaplatil regulační poplatek, který je už nyní zrušený, si není vědom. Nepamatuje si také, že by ho někdo na nějaký dluh upozornil.
O dluhu se dozvěděl až s exekucí
Nemocnice prodala tuto i další pohledávky firmě, která se zabývá vymáháním dluhů. Vilém Holiš se dozvěděl, že něco dluží, až když mu začala pravidelně mizet část důchodu. „Jsou to asi tři měsíce, kdy jsem si šel pro důchod a zjistil jsem, že mám o tři a půl tisíce méně,“ líčil muž.

Až poté mu prý přišel dopis se sdělením, že exekuce na deset tisíc je pozůstatek neuhrazeného regulačního poplatku v městské nemocnici. „Účtovat si takové poplatky, to je nehorázné,“ zlobil se marně. Vyjádření firmy, která pohledávku odkoupila, se České televizi nepodařilo získat.
Podobných případů je mnohem více
Marek Čech ze Sdružení za čistotu práva potvrdil, že podobných případů je více. „Konkrétně v případě regulačních poplatků evidujeme asi sto dvacet lidí, kteří mají stejný problém,“ řekl. I když jde o jednání protiprávní a neetické, šance bránit se jsou mizivé.
- Regulační poplatky 30 korun se platily v letech 2008 až 2014 u praktických lékařů a ve všech ambulacích.
- Od roku 2015 se platí pouze poplatek 90 korun za ošetření na pohotovosti. Pokud ale stav pacienta vyžaduje hospitalizaci, poplatek neplatí.
„Doporučujeme lidem, aby si jednou ročně pro jistotu požádali na příslušném okresním soudu o výpis, ze kterého zjistí, zda proti nim není vedena exekuce. Neplatí se za to, lhůta je maximálně třicet dnů,“ radil Čech.
Nemocnice už pohledávky neprodává
Pro nemocnici je prodej pohledávek nejjednodušším řešením. Dlužné peníze dostane okamžitě a dál se nemusí o nic starat. Městská nemocnice Ostrava mezitím od této praxe ustoupila, pohledávky už vymahačům neprodává.
„Dříve jsme prodávali pohledávky za nominální hodnotu. Pak byly ale nabídky finančních společností nižší než nominální hodnota pohledávky, což náš zřizovatel už neakceptoval,“ vysvětlila mluvčí nemocnice Magda Otáhalová.