ČSSD v Ústeckém kraji vypověděla koaliční smlouvu

Události ČT: Rozpad koalice v Ústeckém kraji (zdroj: ČT24)

Sociální demokraté zvolení do zastupitelstva Ústeckého kraje v pondělí vypověděli koaliční smlouvu. Koalici doposud tvořili spolu s komunisty a SPO-SPD. Důvodem je podle ČSSD dlouhodobé nenaplňování některých programových priorit obsažených v koaliční smlouvě. Ve svém vyjádření to uvedl předseda klubu zastupitelů ČSSD v Ústeckém kraji a dosavadní první náměstek hejtmana Martin Klika. Hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) řekl, že je prostor pro další jednání.

Přestože se konalo několik koaličních jednání na úrovni všech partnerů a bylo dosaženo shody, několik komunistických zastupitelů ji neakceptovalo, tvrdí sociální demokraté v prohlášení. Koalice doposud měla těsnou nadpoloviční většinu 28 mandátů z celkových padesáti pěti. Hejtmanem je Oldřich Bubeníček z KSČM.

Koaliční klub ČSSD je podle svých zástupců připraven nadále hledat řešení pro úspěšné dokončení volebního období, které začalo v roce 2016 a skončí v roce 2020.

Spor se týká personálního auditu na úřadě

Sociální demokraté spolu s komunisty vládli v Ústeckém kraji už v předcházejícím volebním období. V posledních krajských volbách v roce 2016 zvítězilo hnutí ANO, které získalo 20 mandátů, KSČM 13, ČSSD deset, ODS sedm a koalice SPO-SPD pět.

Spor mezi KSČM a ČSSD se týká personálního auditu na krajském úřadu. „Chtěli jsme důkladněji implementovat doporučení ohledně vykonaného personálního auditu,“ řekl předseda KVV ČSSD Ústeckého kraje Miroslav Andrt. Vypovězením koaliční smlouvy se podle něj zatím nic nemění ve vedení kraje či fungování krajského úřadu. „Zatím nikdo nerezignuje na své pozice,“ uvedl Andrt.

„Myslím, že je stále možnost jednat,“ řekl hejtman. „Ohledně personálního auditu jsem svým kolegům doporučil, aby se sešlo všech 28 koaličních zastupitelů a konkrétně bychom se o něm pobavili,“ uvedl. Další zasedání krajského zastupitelstva bude koncem dubna, podle hejtmana je tak dost velký prostor, aby koaliční zastupitelé ještě o celé situaci jednali.