ANO žádalo konec hejtmana Zimoly. ČSSD odmítla a koalice v jižních Čechách se rozpadla

Nahrávám video

V Jihočeském kraji se rozpadla koalice ČSSD, ANO a Jihočeši 2012. Sociální demokraté na smírčím jednání nepřistoupili na podmínky ANO, které mimo jiné požadovalo odchod hejtmana Jiřího Zimoly i výměnu všech radních za ČSSD. Hnutí společně s opozicí kritizovalo vysoké odměny členů představenstva společnosti Jihočeské nemocnice a také to, že právě jejich šéf staví hejtmanovi a jeho náměstkovi domy u Lipna.

Napětí v jihočeské koalici se stupňovalo zhruba čtyři týdny. V pondělí ráno začalo smírčí jednání vládnoucích stran, po čtyřiceti minutách ale místo dohody přišel konec spolupráce.

Hnutí ANO požadovalo, aby své pozice opustili všichni radní za ČSSD včetně Zimoly nebo jeho náměstků Ivany Stránské a Jaromíra Slívy. „Nebudu zastírat, že to nebyly malé požadavky, protože jsme 18 dní čekali na nějakou sebereflexi,“ řekla předsedkyně jihočeské organizace ANO Radka Maxová. 

Příjmy Martina Bláhy z působení v jihočeských nemocnicích
Zdroj: ČT24/Krajský úřad Jihočeského kraje

Radní za ČSSD totiž podle Maxové věděli, že členové vedení společnosti Jihočeské nemocnice mají mimořádně vysoké odměny a tento fakt kryli. Třeba roční příjem předsedy představenstva Martina Bláhy, jenž zároveň vede sedm nemocnic, přesáhl sedm milionů korun. 

„Ty odměny jsou opravdu tristní. Za posledních osm let je tam pan Bláha v hodnotách 32 milionů korun, pan doktor Čarvaš taktéž,“ poznamenala 1. náměstkyně hejtmana Lucie Kozlová (ANO). „My jsme chtěli řešit ty nehorázné odměny ve zdravotnictví. Když někdo bere 600 tisíc měsíčně, to je skutečně až skandální. Bohužel ČSSD nám nevyhověla,“ řekl šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Nahrávám video

Trnem v oku hnutí ANO i opozice jsou kromě peněz také chaty, které pro Jiřího Zimolu a jeho náměstka Jaromíra Slívu buduje na Lipně právě Martin Bláha. Hejtman v minulosti uvedl, že část peněz za objekt už zaplatil a zbytek uhradí po kolaudaci. 

„Pánové zatím tvrdí, že zaplatili dva miliony zálohu. Ty baráky už stojí, takže někdo musel zaplatit celou tu částku. Tvrdí nám, že to byl pan Bláha,“ říká Martin Kuba (ODS). „Když takovýto člověk staví chalupu pro svého kamaráda a nadřízeného, pana hejtmana Zimolu, tak to samozřejmě vyvolává řadu otázek,“ dodal Kuba.

Podle Jiřího Zimoly bylo již samo vyslovení požadavků vypovězením koaliční smlouvy. „Všechny tyto kauzy jsou záminkou. Jsou to pseudokauzy a moji kolegové z ČSSD mě podporují,“ uvedl a dodal, že jde o snahu ANO změnit podobu koalice.

„Jeho politické preference jsou orientovány více doprava, než může sociální demokracie nabídnout.“ Všechny kroky hnutí ANO podle Zimoly v posledních týdnech směřovaly k rozbití koalice.

Všechny indicie napovídají tomu, že na pozadí je načrtnuta jiná koalice, se kterou se hnutí ANO konec konců netajilo před krajskými volbami, ani bezprostředně po nich.
Jiří Zimola
hejtman Jihočeského kraje

„Hnutí ANO rozbíjí koalici s ČSSD proto, aby se mohlo spojit v jižních Čechách s ODS. A to rozhodně není pro občany tohoto kraje dobrá zpráva,“ reagoval premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Spojení ANO a ODS podle něj znamená návrat snahy o privatizaci zdravotnictví a sociálních služeb.   

Sobotka připustil i variantu, že sociální demokracie o místa ve vedení kraje přijde. „Pokud ČSSD vzniku pravicové koalice nedokáže zabránit, bude hájit zájmy občanů v krajském zastupitelstvu jako silná a důsledná opozice,“ dodal.

„Pokud skončíme v opozici, tak pochopitelně budeme i naši opoziční práci dělat velmi důsledně a budeme poukazovat na to, co podle nás není dobré a k čemu pravicová koalice v jižních Čechách povede,“ připustil Zimola.

Nahrávám video

ANO chce hejtmanku a koalici s ODS

Teď se bude čekat na jednání zastupitelstva – naplánované je za měsíc, mimořádně se ale může sejít dříve. Hnutí ANO bude chtít společně s opozicí odvolat hejtmana i krajskou radu. Podle Maxové uvažuje ANO o tom, že by na místo Zimoly, který zatím zůstává v čele kraje, navrhlo jeho dosavadní náměstkyni Lucii Kozlovou (ANO). 

V jednání o případné příští koalici osloví ANO občanské demokraty. Dalšími potenciální partnery by se mohly stát KDU-ČSL a koalice Pro Jižní Čechy. „Po volbách jsem se vyhraňovala proti KDU-ČSL, ale musím říct, že situace se vyvinula tak, že je to pro nás partner k jednání,“ řekla Maxová. Dodala, že spolupráci s KSČM zatím nevidí jako možnou.

Doufáme, že se podaří co nejdříve sestavit fungující koalici a že na nejbližším zastupitelstvu, uvidíme, jestli se stihne svolat mimořádné, dojde k obměně vedení kraje.
Radka Maxová
předsedkyně krajské organizace
Zastupitelstvo Jihočeského kraje
Zdroj: ČT24

ANO, ODS, KDU-ČSL a koalice Pro Jižní Čechy mají dohromady 29 zastupitelů z 55. Řádné zasedání zastupitelstva se uskuteční 11. května. Mimořádnou schůzi musí hejtman svolat do tří týdnů od chvíle, kdy obdrží tuto iniciativu podepsanou minimálně od 19 zastupitelů.

Po vlastní linii chtějí o koalici jednat také sociální demokraté. „I my se chceme pokusit o nějaký matematický model, uvidíme, nakolik nám bude přát štěstí a nakolik se pro něj kolegové vyjádří,“ prozradil Zimola s tím, že povinností ČSSD coby vítěze voleb je nerezignovat.

„Porušila se koaliční smlouva, to ovšem neznamená, že se nemůže uzavřít jiná koaliční smlouva, v níž bude sociální demokracie integrována. V současné době je to na jednání špiček sociální demokracie v Jihočeském kraji,“ podotkl místopředseda ČSSD Milan Chovanec.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Do Česka dorazily bouřky a silný vítr. Komplikovaly dopravu

V Čechách a v Jeseníkách se v pátek večer vyskytují izolované bouřky. Srážek z nich mnoho není, výrazně suchý vzduch ve spodních hladinách ale způsobuje, že se u některých, i u těch méně výrazných, vyskytují nárazy větru schopné vyvracet i stromy, uvedli v pátek večer meteorologové a zmínili například slábnoucí bouřku na Svitavsku. V Hradci Králové v pátek večer úder blesku asi na půl hodiny přerušil provoz vlaků. Bouřky a silný vítr večer komplikovaly dopravu i na dalších tratích v Česku.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

VideoOstravský domov pro autisty skončí, rodiny klientů už dostaly výpovědi

Jediné pobytové zařízení pro lidi s nejtěžšími formami autismu v Moravskoslezském kraji zavírá. Výpovědi už dostalo všech osm rodin klientů. Ostravský domov Mikasa ukončuje služby kvůli nedostatku peněz. Jeho provoz platí rodiny klientů, město i Moravskoslezský kraj. Jenže hlavně krajská dotace byla nižší, než vedení zařízení počítalo. Na další provoz teď domovu chybí zhruba 3,5 milionu korun. Úřad ale tvrdí, že naděje na zachování služby stále existuje. O další podpoře budou zastupitelé rozhodovat ještě v září a podle kraje je pravděpodobné, že Mikasa peníze získá. Kolik ale dostane, zatím není jasné.
před 8 hhodinami

Teplotní rekordy v pátek padly na dvou třetinách stanic

Současná vlna veder přinesla do Česka i v pátek vysoké a mnohde rekordní teploty. Už kolem poledne přepsalo teplotní rekord pět stanic. Celkově během dne padl rekord pro poslední červencový den na 108 ze 171 stanic, které fungují alespoň třicet let. Pětina stanic pak má nové maximum pro celý červenec, a na pěti procentech padl dokonce absolutní rekord pro celý rok. Nejvíce naměřili v Plzni-Bolevci, kde bylo 39,4 stupně Celsia.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Lesní požár na Opavsku už se nešíří

Hasičům se v pátek dopoledne zhruba po 22 hodinách podařilo lokalizovat požár lesa v Novém Vrbnu na Opavsku. Stupeň požárního poplachu byl snížen z třetího na druhý. Novinářům to sdělila mluvčí hasičů Kamila Langerová.
před 18 hhodinami

Úsek D3 mezi Nažidly a Dolním Dvořištěm už funguje

Řidiči mohou od pátku využívat část dálnice D3 mezi Nažidly a Dolním Dvořištěm na Českokrumlovsku. Stavbu úseku, který měří tři a půl kilometru a stál přes miliardu korun, se podařilo oproti původním plánům urychlit zhruba o měsíc, předeslal již na začátku července vedoucí projektu Pavel Fišar. O zprovoznění informovali zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a ministr dopravy Ivan Bednárik (za SPD). V letních měsících po dálnici projede denně na dvacet tisíc vozidel, jinak se jejich počet pohybuje kolem 13 500. Jde o první napojení dálnice z Česka do Rakouska.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Vědci z Česka popsali gen, který pomáhá rostlinám zvládat sucho

Výzkumníci z centra CEITEC Masarykovy univerzity popsali gen, který pomáhá rostlinám odolávat horku, suchu a stresu, který tyto podmínky vyvolávají. Objev by mohl přispět ke šlechtění nových odrůd zemědělských plodin.
před 21 hhodinami

Na Opavsku hoří les, na místě působily i vrtulníky s bambivakem

V Novém Vrbnu na Opavsku hoří les. Kvůli požáru musel být vyhlášen třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. Hoří na ploše přibližně 27 hektarů. Na místě zasahuje speciální technika. Zásah komplikují vysoké teploty a především vítr, kvůli kterému se oheň už rozšířil i na přilehlé strniště. Na místě přes den zasahovalo 150 hasičů, požár se jim stále nepodařilo lokalizovat.
30. 7. 2026Aktualizováno30. 7. 2026

Teplotní rekordy padly ve čtvrtek na mnoha místech Česka. Podívejte se na mapu

Česko zažívá další vlnu mimořádně horkého počasí. V Doksanech na Litoměřicku ve čtvrtek odpoledne naměřili meteorologové 40,1 stupně Celsia. Teplotní rekordy padly na 114 ze 171 stanic. Přes 39 stupňů bylo v Plzni Bolevci, v Plzni na Mikulce a také Rokycanech. V pátek má být ještě o něco tepleji.
30. 7. 2026Aktualizováno30. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.