Ostravské studio ČT bude propouštět

Ostrava - Ostravské studio České televize (ČT) propustí v rámci snižování nákladů asi pět procent zaměstnanců. Ze stávajících 259 pracovníků tak v prvním kole přijde o práci nejvýše 13 lidí v důchodovém věku a zaměstnanci, jejichž práci by mohli převzít externisté. Po zasedání Rady České televize to řekl ředitel ostravského studia Ilja Racek. Úsporná opatření se podle něho projeví i ve výrobě televizních pořadů, diváci ČT by je ale neměli zaznamenat. „Budeme zvyšovat efektivitu pořadů tím, že na produkci bude pracovat méně lidí než doposud,“ naznačil Racek.

Další podrobnosti k propouštění nechtěl Racek sdělovat dříve, než generální ředitel ČT Jiří Janeček zveřejní výsledky personálního auditu, který si nechalo vedení ČT vypracovat v uplynulých měsících. Na základě něho začne ČT propouštět už na konci letošního roku, nejprve na ředitelských postech. 

Janeček řekl, že zásadní změny v personální struktuře ČT uspíšila hospodářská krize. „Výnosy jsou dlouhodobě konstantní, ale náklady stoupají. Tyto dvě křivky se protnou zhruba v roce 2011, kdy začnou chybět peníze na fungování ČT. Opatření, abychom s penězi vyšli, bychom v té době stejně museli podniknout,“ řekl.

Brzké propouštění budí u zaměstnanců obavy

Plánované propouštění vyvolává mezi zaměstnanci ostravského studia neklid a nervozitu, řekl tamní šéf výroby Miloslav Petronec. Během zasedání rady vyjádřil obavu ze ztráty zkušených pracovníků regionálního studia. „Hotového technika či kvalitního dramaturga najdete v regionu jen těžko. Pokud by se výroba opět navýšila, mohli bychom je těžko shánět zpátky,“ naznačil Petronec. 

Podle něho už letos produkce ostravského studia meziročně klesne. Studio vyrobí zhruba 2400 pořadů, což je o 12 procent méně než loni; objem hodin výroby se sníží o šest procent na 1220 hodin a výrobní náklady klesnou na 149 milionů z loňských 170 milionů Kč. „Rok 2010 bude ještě krušnější,“ dodal šéf výroby.