Fenič žádá od Eklové omluvu, hrozí trestním oznámením

Praha – Producent a režisér Fero Fenič požaduje od členky Rady České televize Dany Eklové omluvu. Také žádá, aby odstoupila z Rady. Pokud tak neučiní, podá na ni trestní oznámení pro pomluvu a žalobu na ochranu osobnosti. Důvodem je její výrok pro list Deník, ve kterém prohlásila, že jeho projekty pro Českou televizi (ČT) byly předražené. Podle Eklové je celá situace důsledkem zjednodušení na stránkách listu.

Fenič patřil mezi 32 kandidátů na funkci generálního ředitele veřejnoprávní televize. A právě volby do této funkce, respektive prvního kola, které proběhlo ve středu 7. září, se výrok týká. „Pan Fenič si na České televizi vydělal asi 150 milionů, jeho projekty byly předražené. Já jsem na to radní před volbou upozornila, jasně jsem řekla, že jeho zvolení by bylo totéž jako udělat kozla zahradníkem,“ řekla v Deníku z 15. září Eklová.

„Tímto prohlašuji na svou čest, že nikdy, tedy ani mimo ČT, jsem si uvedenou sumu nevydělal a vydělat danou tvorbou nemohl,“ odmítá nařčení Fenič. Uvedená suma představuje podle něj pravděpodobně jen součet všech rozpočtů více než 1 000 pořadů, které jeho společnost v letech 1992–2004 vyrobila a dodala na objednávku České televizi. „Projekty nemohly být předražené, protože Česká televize sama určovala výši těchto rozpočtů, které vycházely z obvyklých cen na trhu a se kterými ona sama pracovala u všech svých dodavatelů,“ dodal Fenič.

Fenič požaduje po Eklové veřejnou omluvu na stránkách Deníku a okamžité odstoupení z funkce místopředsedkyně i členky Rady ČT do poledních hodin v úterý 20. září. Jinak na ni podá trestní oznámení a žalobu.

Podle Dany Eklové byla v Deníku celá věc formulována zjednodušeně. „Já jsem čerpala z toho, co nám říkal pan generální ředitel Janeček, že jeho (Feničova) firma inkasovala těch 150 milionů,“ řekla dnes Eklová. To podle ní neznamená, že by Fenič měl v takové výši zisk. Obávala se však, aby někdo nebral Feničovo zvolení do čela ČT jako střet zájmů, a měla tak o jeho volbě pochybnosti. Ve svých diskusích s dalšími členy Rady prý o Feničovi navíc mluvila i pozitivně, říkala, že si jej nesmírně váží jako umělce a že jeho pořady oceňuje jako kvalitní. Nedomnívá se tak, že by nějak ovlivnila to, že se nedostal do finálové pětice.

Na Feničovu stranu se postavil Český filmový a televizní svaz (FITES) a televizní odbory. „Jsme konsternováni zjištěním, že paní Dana Eklová, dokonce místopředsedkyně Rady České televize, která má dle zákona mimo jiné kontrolovat hospodaření, potvrdila výše uvedeným textem svou naprostou nekompetentnost vykonávat tuto funkci, ačkoliv se sama charakterizuje jako ekonomická odbornice,“ napsal FITES ve své stížnosti adresované Poslanecké sněmovně a předsedovi Rady ČT Milanu Uhdemu.

Otevřený dopis Uhdemu zaslala také Nezávislá odborová organizace ČT v Praze. „Je výsostnou věcí Rady ČT, jak se k prokazatelně lživým výrokům místopředsedkyně Eklové postaví,“ konstatoval za její výkonný výbor Adam Komers. Pokud se podle něj ukáže, že se někteří radní rozhodovali na základě informací Dany Eklové, pak je to „hodně smutný příběh a z volby nového generálního ředitele ČT se stává jen trapná fraška“.

Programy České Televize
Zdroj: ČT24

Výběrové řízení na generálního ředitele ČT rada vypsala v polovině července poté, co bývalý ředitel Jiří Janeček oznámil, že hodlá ze zdravotních důvodů rezignovat. Do tendru se přihlásilo cekem 36 lidí, čtyři z nich však byli vyřazeni, protože neposlali v pořádku přihlášku s materiály. Janeček odstoupil 31. srpna, ČT od té doby řídí statutární zástupce a vedoucí kanceláře generálního ředitele Vladimír Karmazín. Nového generálního ředitele chce rada vybrat na své schůzi ve středu 21. září.

Kromě někdejšího marketingového ředitele TV Prima a pražského dopravního podniku Jana Svobody a výkonného ředitele ČT24 Romana Bradáče postoupili do finálového kola ještě bývalý šéf TV Nova Petr Dvořák, bývalý výkonný ředitel TV Óčko Hynek Chudárek a prezident Česko-německé obchodní a průmyslové komory Radomír Šimek. Do finále se tak nedostal například režisér a producent Fero Fenič, někdejší ředitel vydavatelství Economia Michal Klíma či šéfdramaturgyně vývoje nových pořadů ČT Alena Müllerová.