Zlatou Palmou se pyšní Malickův Strom života

Cannes - Zlatou palmu, hlavní cenu pro nejlepší film, na festivalu v Cannes získal Strom života amerického režiséra Terrence Malicka. Další významné ceny si rozebraly ostatní snímky, žádný z nich se tak nestal jednoznačným vítězem. Cenu za nejlepší režii obdržel dánský tvůrce Nicolas Winding Refn za film Drive. Nejlepší herečkou byla vyhlášena Američanka Kirsten Dunstová (Melancholia), nejlepším hercem byl Francouz Jean Dujardin (The Artist).

Kirsten Dunstová (29), oceněná jako nejlepší herečka, hrála depresivní nevěstu ve filmu o konci světa Melancholia dánského režiséra Larse von Triera. „Jaký to byl týden!“ reagovala herečka na převzetí ceny a děkovala zároveň organizátorům festivalu, že film nechali v soutěži. Von Trier se totiž na festivalu předvedl nevhodnými poznámkami o sympatiích k Hitlerovi a zášti vůči Židům, za což si vysloužil vyloučení z účasti na dalším dění.

Nejlepším hercem byl vyhlášen Francouz Jean Dujardin (38), který se představil v roli padlé filmové hvězdy ve filmu The Artist (Umělec) svého krajana, režiséra Michela Hazanaviciuse. Snímek zaujal na první pohled mimo jiné tím, že je černobílý a němý. Dujardin prohlásil, že ocenění, které převzal od stálice francouzského filmu Catherine Deneuveové, vnímá nejen za sebe, ale i za partnerku ve filmu, svou krajanku Bérénice Bejoovou. Média herečku považují za nadějnou vycházející hvězdu.

Festival v Cannes (zdroj: ČT24)

Vítězství nebylo velkým překvapením

Vítězný snímek Strom života byl označován od samého počátku za jednoho z možných favoritů festivalu. Meditativní styl tvůrce Tenké červené linie z roku 1998 o vlivu despotického otce, hraje Brad Pitt, a v protikladu k němu chápavé a bezezbytku milující matky, Jessica Chastainová, na psychologický profil jejich syna, jako dospělého ho hraje Sean Penn, získal mnoho kladných ohlasů, ale i ty smíšené.

Strom života pojednává o dětství a dospívání nejstaršího syna rodiny ze středozápadu USA 50. let. Od dětské naivity se Jack O'Brien (Sean Penn) dostává k dospívání plného rozčarování a mnohdy i zklamání. Na jedné straně přísný, až despotický otec (Brad Pitt) a na straně druhé milující a laskavá matka (Jessica Chastain). Pozemské starosti rozvinuté do širších rozměrů zahrnujících základní existenciální otázky.

Strom života bude uveden také na letošním ročníku MFF v Karlových Varech. Do kin vstoupí 26. května.

Cenu za film převzal producent Bill Pohlad, který řekl, že je na místě velikána večera, tedy Malicka, který je podle něj „extrémně stydlivý a zdrženlivý“. „Vím, že je nadšen,“ dodal Pohlad. Strom života porazil další favority jako hojně zmiňovaný Le Havre finského režiséra Akiho Kaurismäkiho a také snímek The Artist (Umělec). S prázdnou ve svých kategoriích odešli američtí herci Sean Penn a Brad Pitt, kteří hráli ve vítězném Stromu života. Neuspěla ani hodně favorizovaná britská herečka Tilda Swintonová, která zazářila ve filmu We need to talk about Kevin (Měli bychom si promluvit o Kevinovi).

Nejlepším scenáristou byl vyhlášen izraelský tvůrce Joseph Cedar, který působí i jako režisér, za film Footnote (Poznámka pod čarou). Letošní Velkou cenu obdržely snímky Le gamin au vélo (Kluk na kole) belgických bratrů Jeana-Pierrea a Luka Dardenneových, kteří získali už dvakrát Zlatou palmu, a Bir zamanlar Anadoluda (Tenkrát v Anatolii) tureckého režiséra Nuriho Bilgeho Ceylana. Cenu poroty získal snímek Polisse Francouzky Maiwenn Le Bescoové.