Zemřel zpěvák a kytarista Bob Frídl

Brno - Zemřel Bob Frídl, idol československé pop-music sedmdesátých a osmdesátých let. V noci na dnešek ve svých pětašedesáti letech podlehl rakovině, se kterou dlouhou dobu bojoval. Mezi jeho vzory patřil Bob Dylan, od kterého si půjčil umělecké jméno stejně jako styl vystupování s kytarou a foukací harmonikou. Inspiroval se také tvorbou Donovana, Leonarda Cohena a později Bulata Okudžavy, jehož písně překládal do češtiny.

Písničkář přezdívaný český Bob Dylan působil celý život v Brně. Spolupracoval s pěveckým duem Marta & Tena, hrál a zpíval s doprovodnou hudební skupinou Jana Sochora a později i sólově. V anketě Zlatý slavík se pravidelně umísťoval v první desítce, jednou skončil na čtvrtém místě. Na vrcholu kariéry byl Frídl v 70. letech. Sólové koncerty měl v Československu i v zahraničí. Vydal například desky Jen vítr to ví, Abeceda a Všem svým láskám.

V polovině 80. let odešel Frídl do Řecka. Podnikal tam v cestovním ruchu. Po pádu komunismu se do Česka vracel a dále příležitostně koncertoval, objevoval se také v dresu fotbalové Bolkovy jedenáctky. Po roce 2000 mu vyšly nahrávky Divadlo života, Zastav se, človíčku, Sto patnáct havranů, Roky se už toulám.

Reportáž Zuzany Janákové (zdroj: ČT24)