Ve Veletržním paláci začala instalace Slovanské epopeje

Praha - Ve Velké dvoraně Veletržního paláce v Praze začala instalace Slovanské epopeje. Restaurátoři začali rozvíjet první rozměrná plátna a zavěšovat je na předem připravené desky. Expozice, jejíž příprava stála 36 milionů korun, se veřejnosti otevře 10. května.

Restaurátoři svinutá plátna rozvíjejí na vyčištěnou plochu, provazy je vypnou a upevní na kovovou konstrukci, a poté za pomoci lan a hliníkových tyčí vyzvednou a připevní na výstavní plochy rozmístěné ve dvoraně. Poté budou obrazy osazeny dřevěnými rámy. Prosklenou střechu dvorany nechala galerie zakrýt, aby dovnitř nepadalo přímé venkovní světlo. Ve dvoraně zbývá nainstalovat osvětlení.

„Velká dvorana poskytuje velkorysý prostor, který návštěvníkům umožní prohlédnout si dílo z dálky a komplexně, ale i detailně, z blízka,“ upozornil restaurátor Tomáš Berger. Slovanská epopej je podle něj rozmístěna tak, aby na sebe plátna tematicky navazovala.

Dlouho očekávané otevření výstavy musela galerie několikrát odložit, zdržela ji úprava technologií ve výstavní hale. Investici si vyžádala úprava topení a klimatizace tak, aby byla plátna vystavena ve vyhovujících podmínkách. Expozice potrvá minimálně dva roky. „Ovšem já bych si ale přál, kdyby Slovanská epopej zůstala v galerii alespoň pět let,“ řekl ředitel Národní galerie Milan Bufka.

Stěhování Muchova díla z Moravského Krumlova i umístění obrazů ve dvoraně, o kterém rozhodla Praha, vyvolává už několik měsíců silné emoce. Proti se postavil jak Moravský Krumlov, kde bylo rozsáhlé dílo vystaveno od konce druhé světové války, tak potomci malíře. Jeho vnuk John Mucha usiluje o to, aby bylo dílo umístěno v secesní budově hlavního nádraží v Praze.

Reportáž I. Němcové a Z. Janákové (zdroj: ČT24)

Slovanskou epopej tvoří obrazy inspirované slovanskou mytologií a dějinami Čechů a Moravanů. Alfons Mucha obrazy daroval Praze pod podmínkou, že pro ně vystaví pavilon. To se dosud nestalo. Hlavní město totiž nemá na novou budovu peníze.

Instalace Slovanské epopeje ve Veletržním paláci
Zdroj: ČT24/ČTK
Vydáno pod