Ta Fantastika končí jenom zčásti

Praha – Divadlo Ta Fantastika se rozhodlo ukončit uvádění muzikálů a činohry a začalo rozprodávat rekvizity a kostýmy z her stažených z repertoáru. Toto rozhodnutí je důsledkem dosud nevyřešeného sporu, který začal v roce 2008, kdy tehdejší spolumajitel divadla Petr Kratochvíl podal k Evropské komisi stížnost na pražský grantový systém. Majitelům divadla vadí, že na rozdíl od některých jiných podnikatelů provozujících divadla nedostávají dotace od magistrátu.

„Je tady zvláštní situace, která flagrantně porušuje předpisy Evropské unie. Někteří soukromníci dostávají peníze od magistrátu, a někteří ne. Teď je to v soudním běhu a rozhodneme se, až nám přijde rozhodnutí Evropské komise, jestli je správně, že některý soukromník může dostat dotaci a některý nemůže, nebo jestli to správné není,“ prohlásil spolumajitel a výkonný ředitel Divadla Ta Fantastika Julius Hirsch.

Prohlášení Petra Kratochvíla:

Jako bývalý dlouholetý spolumajitel divadla a nynější jeho jediný jednatel bych rád ozřejmil situaci, která v současné době nastala v divadle Ta Fantastika. K postupné derniéře dospěly oba dva zbývající muzikály, tj. Láska je láska a Excalibur a tudíž od prosince 2010 nastává delší přestávka v uvádění her pro českého diváka a divadlo Ta Fantastika bude pokračovat pouze ve hraní multimediálních představení. Všichni (tj. současní majitelé Lucie Bílá, Julius Hirsch a já, jako jednatel divadla) jsme se dohodli, že vyčkáme definitivního rozhodnutí komise EU ohledně dotací soukromým subjektům a následně i definitivních výsledků soudní pře s pražským magistrátem. Do té doby nebudeme produkovat žádná další představení muzikálů ani činoher. Drtivá část všech nákladů na tato představení za poslední 3 roky byla totiž hrazena jednak z příjmů z multimediálních projektů divadla nebo z mých vlastních peněz a v současné diskriminační situaci a trvale probíhající nekalé soutěži již dále tímto způsobem pokračovat nechci.

Veškeré další, podrobnější informace jak pro veřejnost tak i pro sdělovací prostředky budeme dávat k dispozici až po finálním ukončení všech řízení i soudů, které v současné době probíhají v EU a následně proběhnou i na území ČR.

„Celá léta jsme jeli po dvou kolejích. Jedna kolej bylo černé divadlo, které na všechno vydělává, druhá kolej byl muzikál - jako 'bonbonek',“ konstatoval Hirsch. „Černé divadlo je záležitost pro turisty a od roku 1993 hraje přes 600 představení ročně a stejně tak tomu bude i letos. Jedeme dál,“ prohlásil.

Divadlo uvedlo celkem 12 muzikálů a činoher, na 2800 představeních je podle internetových stránek divadla vidělo přes milion diváků. Spolumajitelkou divadla je zpěvačka Lucie Bílá, která s muzikálem nekončí. Vystupuje v Hudebním divadle Karlín v titulní roli muzikálu Carmen, jehož se dosud odehrálo přes 250 představení. S nastudováním dalšího muzikálu v karlínské divadle počítá na přelomu letošního a příštího roku; mělo by jít o komedii.

Podle informací divadla i pražského magistrátu by se spor, kterým se nyní zabývá Evropská komise (EK), mohl v letošním roce vyřešit. EK nařídila magistrátu, aby pravidla pro přidělování dotací upravil. Podle vedoucí oddělení kultury pražského magistrátu Zuzany Návratové Praha do konce ledna pošle komisi konečný návrh pravidel. Ta by je mohla v únoru takzvaně notifikovat. „Doufáme, že je uzná,“ uvedla Návratová. Kdyby komise grantový systém neuznala, mohlo by podle Návratové hrozit, že někteří příjemci grantů budou muset dotace vrátit.

Před rokem 2008 Kratochvíl jako americký občan žaloval kvůli přidělování grantů také Českou republiku. Domníval se, že ČR neochránila jeho investice. Nakonec se ale s ministerstvem financí dohodl a žalobu stáhl. Žádnou finanční kompenzaci tehdy nedostal.

Kratochvíl začínal s projektem černého divadla Ta Fantastika v roce 1981 v New Yorku, po roce 1989 ho přenesl do Prahy a dodal k němu muzikálovou produkci.

  • Petr Kratochvíl autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/83/8257.jpg
  • Ta Fantastika / Aspects of Alice zdroj: Ta Fantastika http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2229/222887.jpg
  • Detail plakátu k muzikálu Němcová! autor: Ta Fantastika, zdroj: Ta Fantastika http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/216/21516.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Red Leather má pod kloboukem upřímné písně o temnotě a naději

Hrál na ulicích Los Angeles, obličej skrývá pod kloboukem s třásněmi a poslední čtyři roky míří mezi hudební elitu. Americký hudebník z Nevady Red Leather koncertoval v srpnu v Praze. V hudbě kombinuje country s rockovými melodiemi a v textech vypráví o zkušenostech se závislostmi.
před 4 hhodinami

VideoDo Síně slávy Národního divadla vstoupil tenorista Štefan Margita

Do Síně slávy Národního divadla (ND) u příležitosti zahájení 144. sezony při tradičním setkání se zaměstnanci vstoupil operní pěvec Štefan Margita. Jeho uvedení do Síně slávy ND je podle vedení divadla vyvrcholením jedné z nejuznávanějších operních uměleckých drah v historii české první scény. Svou cestu zde zahájil již v roce 1984 jako Lenskij v Evženu Oněginovi a koktavý Vašek v Prodané nevěstě. Národní divadlo zároveň ocenilo umělce a umělkyně do 35 let. Generální ředitel udělil cenu baletce Naně Nakagawové, pěvci Danielu Matouškovi, tanečníkovi Matyáši Rambovi a herci Zdeňku Piškulovi.
před 19 hhodinami

Máša, medvěd a sankce. Seriál vadí nejen Ukrajině kvůli ruské propagandě

Ukrajina zařadila na svůj sankční seznam tvůrce a distributory ruského animovaného seriálu pro děti Máša a medvěd. Příběhy, které nasbíraly miliardy zhlédnutí po celém světě, včetně Česka, považuje za propagandu.
před 21 hhodinami

Kvíz k Hradozámecké noci: Posviťte si na své znalosti

V sobotu 22. srpna se uskuteční Hradozámecká noc. Na sto čtyřicet památek, státních i soukromých, po celé republice zůstane otevřeno i po setmění, mnohé připravily navíc speciální program. Včetně třinácti, které jsme zařadili do kvízu o českých hradech a zámcích. Ověřte si v něm, jestli – pokud jde o znalosti – také netápete ve tmě.
22. 8. 2026

V Indii vzniká muzeum připomínající polské uprchlíky za druhé světové války

V indickém městě Valivade vzniká muzeum věnované tisícům polských uprchlíků, kteří během druhé světové války nalezli útočiště v Indii. Jeho otevření je plánováno na letošní podzim, uvedl polský deník Dziennik Gazeta Prawna.
21. 8. 2026

Hip Hop Kemp na poslední chvíli zrušil letošní ročník, lidé ale přijeli

Pořadatelé zrušili festival Hip Hop Kemp, zdůvodnili to mimo jiné tím, že program neoslovil dost lidí. Ke zrušení akce došlo ve čtvrtek večer, festival měl začít 21. srpna v areálu Cosmo Hadačky u Kralovic na severním Plzeňsku. Na místě tak už čekali návštěvníci z několika zemí Evropy. Festival se měl na hudební scénu vrátit po šestileté přestávce, naposledy se konal v roce 2019 v Hradci Králové. Organizátor Radek Maliník slíbil, že žadatelům vstupné refunduje, později doplnil, že vstupenky zůstanou platné na další ročník.
21. 8. 2026Aktualizováno21. 8. 2026

Rámájana versus Odyssea. Indický epos chce konkurovat Nolanově filmu

Hollywoodské převyprávění starořeckého eposu Odyssea stále plní kina, a už se na plátna chystají další, tisíce let staré mýty. Tentokrát z produkce Bollywoodu. Indická „továrna na sny“ nešetřila rozpočtem na dvoudílný snímek podle eposu Rámájana. První část se začne promítat v listopadu po celém světě a s ambicí konkurovat kinohitu od Christophera Nolana.
21. 8. 2026

Zemřel skladatel Zdeněk Šesták, objevitel cítolibské školy

Ve sto letech zemřel v pátek dopoledne hudební skladatel Zdeněk Šesták, sdělil ČT autor skladatelovy biografie Viktor Bezdíček s odvoláním na jeho rodinu. Šesták patřil k významným osobnostem českého hudebního života. Byl autorem několika symfonií, houslových koncertů a smyčcových kvartetů. K jeho dílu patří také tvorba písňová a sborová včetně skladeb na latinské liturgické texty a texty biblické. Jako muzikolog měl zásadní podíl na objevení, zpřístupnění a popularizaci odkazu cítolibské skladatelské školy.
21. 8. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.