Rösel nastupuje do NG. S čím, to zveřejní za týden

Praha - Nový ředitel Národní galerie Vladimír Rösel si dnes u ministra kultury převzal jmenovací dekret. Od 1. června je tak oficiálním zaměstnancem NG. V čele instituce nahradí Milana Knížáka, který bude svému nástupci během nadcházejících týdnů předávat agendu a koncem srpna galerii opustí. Jakým směrem se NG po jeho odchodu vydá, oznámí Rösel na chystané tiskové konferenci, která by se měla konat 6. června.

Podle původních plánů měl Rösela na ministerstvu kultury jmenovat ministr Jiří Besser 1. června. „Pan ministr ale odjíždí na návštěvu Itálie, kde se zúčastní benátského bienále, takže jmenovací dekret novému řiditeli NG předal už dnes,“ vysvětlil mluvčí ministerstva Stanislav Brunclík.

„Ano, od zítřka (středy) jsem oficiálním zaměstnancem NG a půjdu tedy normálně do práce,“ komentoval převzedí dekretu Rösel. Jaké budou jeho první kroky v čele galerie, zatím není jasné. Své nejbližší spolupracovníky a detaily koncepce chce zveřejnit až na své první tiskové konferenci v úřadu. Při zveřejnění jména nového ředitele NG ministr Jiří Besser pouze prozradil, že v Röselově týmu bude Vít Vlnas, současný ředitel Sbírek starého umění NG.

Rösel: Sbírky moderního umění rušit nebudu

Obě jména vyvolala v uměleckých kruzích rozruch. Části umělecké obce se totiž nelíbí, že Rösel nemá kunsthistorické vzdělání. Podle ministra to ale není na překážku, Röselovy manažerské zkušenosti jsou pro vedení galerie naopak přínosem.

Kritiku si nový ředitel vyslechl i za výběr Vlnase jako svého blízkého spolupracovníka. Vlnas se totiž účastnil loňského výběrového řízení na post šéfa galerie a jedním z bodů jeho koncepce bylo, že by soudobou tvorbu měla spravovat jiná instituce a NG by se zaměřila více na staré umění.

„Rušení sbírek moderního umění v mé koncepci není. Naopak. Já sám jsem na schůzce s ministrem Jiřím Besserem řekl, že koncepce moje a předcházející návrh pana Vlnase nejsou totožné. Ani já, ani on nejsme nástrojem toho druhého,“ ubezpečuje ale Rösel.

Vladimír Rösel
Zdroj: Stanislav Peška/ČTK
Vydáno pod