Předprodej vstupenek na Letní shakespearovské slavnosti zahájen

Praha - Letní shakespearovské slavnosti zahajují od 15. dubna předprodej vstupenek na rok 2008. Tradiční divadelní přehlídka pod širým nebem proběhne letos od 25. června do 8. září a kromě obvyklých scén v Praze, Brně a Bratislavě se nově odehraje také v Ostravě a Košicích. Festival poprvé nabídne i komfortní číslovaná sedadla na obou pražských scénách. Vstupenky na tři a více představení lze až do 15. května koupit přes exkluzivního předprodejce TICKETPORTAL. Teprve poté se rozběhne prodej lístků na jednotlivé večery.

„Předprodejem vstupenek na nejméně tři představení vycházíme vstříc věrným divákům, kteří na naše hry chodí v létě i několikrát,“ říká výkonný ředitel festivalu Václav Beránek. Ti tak mohou získat vstupenky v předstihu, najednou a v termínech dle svého výběru. Výhodná nabídka platí i pro firmy a není zpoplatněná žádnou další přirážkou.

Jak uvádí mluvčí festivalu Magdalena Bičíková, na programu české části festivalu je letos celkem devět inscenací včetně tří premiér. Těmi bude letos Komedie omylů v režii Ivana Rajmonta a česko-slovenská inscenace Sen noci svatojánské s Oldřichem Víznerem a Táňou Pauhofovou.

V obnovené premiéře uvedou Letní shakespearovské slavnosti i tragédii Othello, kde roli Jaga nově ztvární Martin Stránský. Počítá se i s úspěšnými reprízami: Bouří s vynikajícím Janem Třískou v roli otroka Kalibana, Kupcem benátským s Bolkem Polívkou v úloze lichváře Shylocka  a rozvernou komedií Jak se vám líbí s Mariánem Labudou, Martinem Dejdarem a sestrami Norisovými.

Festival přivítá i několik zajímavých hostů: hru Smím prosit, Lady? Macbeth v režii Martina Huby tu po několik exkluzivních večerů představí renomované brněnské Divadlo Husa na provázku. Teatr Ludowy z Krakova uvede tragédii Richard III v režii známého polského filmaře a divadelníka  Jerzyho Stuhra, který ztvární i hlavní roli. Svou verzi Komedie omylů předvedou na slavnostech i ostravští herci v produkci agentury PaS de théâtre a v režii Petera Gábora.

Novinkou slovenské části slavností bude Antonius a Kleopatra: historický kus Williama Shakespeara však diváci v České republice uvidí až příští rok.

Součástí programu bude i výstava Maximální fotografie v zahradách Pražského hradu, která představuje to nejlepší z fotografické sbírky skupiny PPF, generálního partnera slavností. Výstava bude letos věnována snímkům klasika české fotografie Václava Chocholy.

Jak uvedli pořadatelé z Agentury SCHOK, sedadla na obou pražských scénách budou v rámci všech tří zón hlediště poprvé číslována. „Vyšli jsme vstříc divákům, kteří na nabitých představeních už několik let volali po větším komfortu,“ říká Václav Beránek. „Tato změna je však umožněna zásadním zmenšením počtu sedadel - kapacita pražských hledišť tak letos klesne až o třetinu,“ upozorňuje výkonný ředitel festivalu. Už proto je výhodné obstarat si vstupenky na festival včas.

Lístky lze letos pořídit za 790 korun do první zóny hlediště, druhá zóna je za 540 korun. „Ceny nejlevnějších vstupenek - 280 korun do třetí zóny - jsme se rozhodli zachovat,“ říká Beránek, který zároveň poukazuje na výhodné slevy pro držitele ZTP, učitele a studenty.

Jen v Praze, v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu a na nádvoří hudební fakulty AMU na Malostranském náměstí 13, je plánováno 98 představení. Celkem se má v rámci festivalu odehrát až 156 shakespearovských večerů. Největší zájem pořadatelé předpokládají právě o novinky v čele s Komedií omylů: tvář Jitky Čvančarové, která v inscenaci ztvární žárlivou Adrianu, láká diváky na festival také z plakátů, pozvánek a přelepů na pražských tramvajích.                 

Vydáno pod