K. H. Borovský na tři díly

Praha - Vychází třídílná monografie Karla Havlíčka Borovského, která vznikla na základě rukopisu tohoto básníka, politika a průkopníka české žurnalistiky. Borovského dosud nejobsáhlejší biografii zpracoval archivář a historik Karel Kazbunda.

Rozsáhlý rukopis K. H. Borovského patří do autorovy pozůstalosti, kterou spravuje Archiv Národního muzea. Kazbunda se studiu zhruba 2,5 tisíce stran pramenů věnoval několik desítek let, zemřel ale v roce 1982 předtím, než byla kniha vydána. Po edičních úpravách vychází až nyní zásluhou archivní správy a spisové služby Ministerstva vnitra.

Borovský (1821-1856) je považován za zakladatele české žurnalistiky, satiry a literární kritiky. Působil v Pražský novinách (přispíval i do přílohy Česká včela), Národních novinách a v časopise Slovan. Národní noviny založil v revolučním roce 1848 a byly prvním česky psaným deníkem. Zveřejňoval v nich své satirické epigramy, „malinké nádoby, do kterých vztek svůj nalévám, aby mi srdce nežral“. Právě v onom pro Evropu a rakouské císařství horkém roce byl Havlíček, ostrý kritik vlády, poprvé zatčen a několik dnů vězněn. V kritice ale pokračoval a následovalo vykázání z Prahy. Odstěhoval se tedy do Kutné Hory, kde založil Slovan, více se ale stáhl z veřejného života a vystupování proti státní moci až po skončení časopisu a dalším soudním procesu v roce 1851.

Vrátil se do Německého Brodu (dnes Havlíčkova), kde prožil část dětství; narodil se v nedaleké Borové, po níž si zvolil přídomek ke svému původnímu jménu Karel Havlíček. Rakouské úřady jej ale chtěly dostat do ještě většího ústraní - bez soudu byl zatčen a deportován do Brixenu v Jižním Tyrolsku. O svém vyhnanství satiricky psal v Tyrolských elegiích. V Brixenu vznikla také básnická skladba Král Lávra, inspirovaná irskou pověstí o králi s oslíma ušima. Kritická jsou i jeho další díla: Křest svatého Vladimíra a cestopis Obrazy z Rus.

Karel Havlíček Borovský
Zdroj: ČT24/ČTK

Návrat do Čech mu úřady povolily až téměř po čtyřech letech, kdy se písemně zavázal, že nebude pokračovat ve veřejných aktivitách. Bez práce, bez finančních prostředků a s podlomeným zdravím se vrátil do Německého Brodu. Vstup do Prahy mu byl umožněn až koncem července 1856, pár dní před smrtí. Jeho pohřeb pomáhal zařizovat Josef Němec, manžel Boženy Němcové, spisovatelka údajně na Borovského rakev položila trnovou korunu jako symbol mučednictví. Byl mučedníkem opravdu? 

„19. století nám má co říci a jistým způsobem ho musíme reinterpretovat, abychom nežili v soudech, které jsou dnes už sto dvacet let staré,“ domnívá se historik Zdeněk Beneš, že má smysl se k takové osobnosti, jakou byl Borovský, vracet, i když napsáno o ní už bylo mnohé.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Na „něco menšího“ Pú pomyslel před sto lety. Nebyl to ale žádný med

Na Štědrý den roku 1925 se představil dnes jeden z nejslavnějších medvědů na světě. List London Evening News totiž otiskl povídku, kterou britský autor Alan Alexander Milne napsal o hračce svého syna. Hlavní hrdina se jmenoval Medvídek Pú. A i když tisíce dětských čtenářů hloupoučké zvířátko měly a mají rádi, těm nejbližším, včetně autora, přinesla jeho sláva i dost frustrace.
24. 12. 2025

Filmové písničky postupně lidoví, pohádky by se bez hudby neobešly

Česká televize na Štědrý den představí novou pohádku Záhada strašidelného zámku – v hlavních rolích s Oskarem Hesem a Sofií Annou Švehlíkovou. Hudbu k pohádce Ivo Macharáčka, bez níž by se přirozeně neobešla, složil Jan P. Muchow. Mnoho filmových písní z pohádek přitom časem zlidovělo a staly se přirozenou součástí repertoáru jejich interpretů. Mezi nimi třeba Kdepak ty ptáčku hnízdo máš z klasiky Tři oříšky pro Popelku nebo Miluju a maluju z Šíleně smutné princezny.
23. 12. 2025

Pařížský Louvre po krádeži šperků umístil na okna mříže

Pařížské muzeum Louvre nechalo nainstalovat mříže na okna galerie, kudy se dovnitř muzea před dvěma měsíci dostali lupiči, informuje agentura AFP. Při krádeži z 19. října pachatelé odcizili šperky v hodnotě 88 milionů eur (2,1 miliardy korun). Muzeum po loupeži zavádí přísnější bezpečnostní standardy.
23. 12. 2025

Zemřel Vince Zampella. Udával směr moderních videoherních stříleček

Při autonehodě v Kalifornii zemřel Vince Zampella, vývojář, který stál za řadou ikonických videoherních sérií, mimo jiné Call of Duty nebo nejnověji Battlefield. Zemřel ve věku 55 let při nehodě svého Ferrari na dálnici severně od Los Angeles. Úmrtí Zampelly potvrdila společnost Electronic Arts, vlastník herního studia Respawn Entertainment, které Zampella založil.
23. 12. 2025

Anděl Páně už dvacet let baví miliony „nenapravitelných hříšníků“

Od premiéry pohádky Anděl Páně uplynula letos dvě desetiletí. V televizi ji diváci viděli na Štědrý večer o rok později. Dnes už je tento příběh evergreenem vánočního programu, stejně jako pokračování, které vzniklo před dekádou. A tvůrci v čele s režisérem Jiřím Strachem a herci Ivanem Trojanem a Jiřím Dvořákem od té doby dostávají otázky, jestli dojde i na Anděla Páně 3.
23. 12. 2025

Zemřel britský hudebník Chris Rea, bylo mu 74 let

Ve věku 74 let v pondělí ráno po krátké nemoci zemřel britský kytarista a zpěvák Chris Rea, sdělil portálu BBC a agentuře PA mluvčí rodiny. Hudebník s charakteristickým chraplavým hlasem se proslavil mimo jiné písněmi The Road to Hell, Julia či Driving Home For Christmas. Svou bluesrockovou tvorbu představil několikrát i v Praze.
22. 12. 2025Aktualizováno22. 12. 2025

KVÍZ: Nejen Pelíšky. Jak dobře znáte vánoční filmovou klasiku?

Ve svátečním programu České televize nemůže chybět ani tuzemská filmová klasika. Například Štědrý večer si už mnozí diváci ani nedovedou představit bez Pelíšků. A i letos pobaví během Vánoc oblíbené komediální tituly. Ověřte si v přiloženém kvízu, jak dobře je opravdu znáte.
22. 12. 2025

Třetí díl Avatara je v kinech, v plánu jsou další

Kina po světě i v Česku promítají film Avatar: Oheň a popel – další část jedné z nejdražších filmových sérií. Oscarový režisér James Cameron má v plánu další dvě pokračování, osud náročného projektu je ale nejistý.
21. 12. 2025
Načítání...