Hudební festival Hrady CZ to roztočí na Točníku

Praha – Oblíbený letní festival Hrady CZ se postupně v průběhu léta představí vždy v pátek a sobotu až do 31. srpna na hradech Švihov, Kunětická hora, Rožmberk nad Vltavou, Veveří, Hradec nad Moravicí, Bezděz a Bouzov. Devátý ročník největšího tuzemského festivalu na českých a moravských hradech nabízí na své první zastávce na hradě Točník koncerty Tomáše Kluse, Anety Langerové a kapel No Name, Monkey Business, Mandrage, Wohnout, Vypsaná fixa nebo Portless a dalších hudebníků. Program na Točníku zahájí MIG 21 nebo Mňága a Žďorp.

V sobotu 12. července se dění přesune do nového areálu na louky přímo v podhradí Točníku, kde na dvou velkých pódiích vystoupí třináct hudebních kapel a interpretů a první festivalový víkend uzavřou Kryštof, Iné kafe a Monkey Business. „Festival se postupně výrazně rozrostl, proto v letošním roce na Točníku a na Švihově přesouváme festivalový areál o kousek dál tak, aby vznikly větší prostory, kde se návštěvníci nebudou tlačit. Věřím, že to diváci ocení,“ říká organizátor festivalu Michal Šesták. Další hradní zastávkou pak bude 19. a 20. července hrad Švihov.

Projekt Hrady CZ, který v roce 2005 zahájil svou existenci první částí na hradech v Čechách, o pět let později organizátoři rozšířili letní hudební turné po hradech také na Moravu, zahrnuje dohromady vždy dvoudenní hudební program v blízkosti pěti českých hradů v pěti českých regionech, na Moravě jde o tři různé lokality ve třech moravských krajích. Hrady CZ tak v průběhu letní festivalové sezony umožňují hudebním fanouškům v různých regionech vychutnat si to nejlepší, co nabízí česká i slovenská hudební scéna.

  • Hrady CZ / Točník zdroj: Hrady CZ
  • Hrady CZ / Švihov zdroj: Hrady CZ

Páteční program festivalu začíná vždy v podvečer a často se odehrává přímo v prostorách hradu na jednom pódiu, součástí je také karneval v maskách spojený s tombolou o ceny. Sobotní program se koná většinou v podhradí v blízkosti hradu, kde se staví velké festivalové areály pro tisíce lidí se dvěma hudebními pódii.

Festivalové areály otevřou své brány v sobotu vždy v půl jedenácté dopoledne, první interpreti začnou hrát vždy od půl dvanácté. V programu dalších letošních hradních zastávek se návštěvníci můžou těšit také například na koncerty kapel Pražský výběr, Nightwork, Skyline, nedávno oceněných Zrní a dalších hudebních skupin či interpretů Davida Kollera nebo Rytmuse.

  • Hrady CZ / Kunětická hora zdroj: Hrady CZ
  • Festival Hrady.CZ na Bouzově zdroj: Hrady.CZ

Kromě hudby organizátoři návštěvníkům festivalu Hrady CZ umožňují poznat atraktivní místa v České republice a navštívit jednotlivé historické památky, a to i jejich prohlídkové trasy, protože vstupné na ně je zahrnuto v ceně festivalové vstupenky. Letitá spolupráce s projektem Kolo pro život přináší návštěvníkům také příležitost přijet na festival na kole a na místě konání festivalu využít úschovny kol. Stejně jako v minulých letech i letos pokračuje spolupráce s Národním památkovým ústavem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zemřel Clive Davis. Producent, jenž formoval dekády moderní hudby

Ve věku 94 let zemřel americký hudební producent Clive Davis, informovala agentura AP. Pomohl nastartovat kariéru zpěvačkám jako Whitney Houstonová či Alicia Keys, ale spolupracoval i s řadou dalších hvězd.
před 8 hhodinami

VideoSochař Hendrych představuje průřez svou tvorbou v Topičově salonu

Sochař Jan Hendrych letos slaví devadesát let. Jde o jednoho z nejvýznamnějších českých představitelů figurálního sochařství. Směr socialistického realismu, který v době Hendrychových začátků v umění převládal, ho nelákal – lidi chtěl ztvárňovat po svém. Experimentoval i s novými materiály, například s plastem. Průřez svou tvorbou od sedmdesátých let i nejnovější díla nyní představuje v pražském Topičově salonu.
20. 6. 2026

Festival Colours hlásí velký zájem o ubytování v kempech, hotely zdražily i několikanásobně

Ubytování v Ostravě se před jedním z největších hudebních festivalů v zemi Colours of Ostrava rychle plní. Místa pro vlastní stany v základním kempu už jsou podle webu festivalu všechna zabraná, vyprodané jsou i připravené stany pro dva v Tent Inn Kempu. K dispozici jsou ale ještě stany pro více lidí, stejně tak místa pro karavany nebo některé glampingové stany. Poprvé se letos mohou návštěvníci ubytovat i v kontejnerovém hotelu. Některé penziony a hotely ve městě pak zdražily i na pětinásobek.
20. 6. 2026

Přes sedmdesát portrétů dokládá rozmanitost druhé generace Vietnamců

Vyrostli mezi dvěma kulturami – českou a vietnamskou. Fotografická výstava Little Hanoi, Next Generation přibližuje druhou generaci Vietnamců žijících v Česku. V pražské Holešovické tržnici sdílí osobní příběhy více než sedmdesátky mladých lidí. „Chtěli jsme ukázat, že mladí Vietnamci se už rozkročili do všech možných oborů,“ uvedly autorky projektu při rozhovoru pro Studio 6.
20. 6. 2026

VideoKapela Něco něco přidala ke kytarám a synťákům Majonézu

Kapela Něco něco je prý na svém čtvrtém albu přímočařejší. Za hlavní esence nové nahrávky označují kytary, synťáky a majonézu – podle poslední ingredience se deska i jmenuje. Před křtem o ní mluvili zpěvačka Alžběta Trusinová a zpěvák, kytarista a producent Tomáš Tkáč.
19. 6. 2026

Fotil ZZ Top, U2 i své cesty. V Praze vystavuje Julian Lennon

Písničkář, muzikálový herec i básník Julian Lennon se v Praze představuje jako fotograf. Leica Gallery jeho snímky vystavuje pod názvem Mozaika. Skládá se z Lennonových cest po světě i portrétů hudebníků.
19. 6. 2026

Na Prague Proms se hraje hudba z francouzských komedií i bondovek

V Praze začíná hudební festival Prague Proms, který pořádá Český národní symfonický orchestr (ČNSO). V programu zazní mix hudebních žánrů: od filmových melodií přes komorní hudbu po jazz.
19. 6. 2026

VideoFilmové premiéry: Toy Story, Tahle párty je DEAD či dokument o Pavlíčkovi

Ve slovinském filmu Co je ti, holka? objevuje šestnáctiletá Lucia v italském klášteře dosud nepoznanou řeč vlastního těla. V české hororové komedii Tahle párty je DEAD čeká partu přátel – mezi nimi Vladimíra Polívku či Hynka Čermáka – na halloweenském večírku řetězec hádek a špatných rozhodnutí. Už popáté pokračuje v kinech Toy Story: Příběh hraček. Mezi Woodyho, Rakeťáka a další postavičky zavádí tablet ve tvaru žáby zcela nové pořádky. A dokument Michal Pavlíček: Rocker verze 7.0 nabízí vhled do života hudebníka, který se vrací po zdravotních potížích znovu na pódia.
19. 6. 2026
Načítání...