Hrad Rýzmburk prokoukne díky účastníkům workcampu

Kdysi monumentální hrad Rýzmburk nad Osekem na Teplicku zvelebují v těchto dnech účastníci mezinárodního workcampu. Studenti čistí okolí zříceniny od náletů a dřevin a podílejí se na údržbě památky, která se těší stále většímu zájmu turistů.

Do romantické krajiny pod Krušnými horami přijelo nyní jedenáct dobrovolníků z různých koutů světa. Rukavice si oblékli lidé z Polska, Španělska, Číny či Ukrajiny. „Pomáhají při údržbě hradu a pak budou pracovat při zdění kaveren,“ uvedl Benda.

Účastníci dvoutýdenního kempu jsou k ruce také archeologům, kteří pracují na místech, kde se bude zdít. „Archeologové prozkoumají patu zdi a podle jejich odhalení necháme zpracovat projekt. Zároveň výzkum prohloubí poznatky o hradu,“ řekl Benda. Dobrovolníci pracují zadarmo, město jim za to poskytuje ubytování a stravu a také pro ně pořádá výlety.

Obrovský hrad neboli Rýzmburk se rozhodlo zachránit město Osek, které před třemi lety zříceninu koupilo od Lesů ČR za 1,3 milionu korun. „Byla to jediná cesta, jak zabránit totální destrukci objektu ze 13. století,“ řekl Matěj Benda z městského úřadu.

Zříceninu opravuje devět dobrovolníků z celého světa (zdroj: ČT24)