Fajt: Národní galerie může být zdarma už do tří let

Praha – Národní galerie by měla své expozice zdarma otevřít do dvou až tří let. V ČT24 to prohlásil její ředitel Jiří Fajt, který označil zavedení dobrovolného vstupného za jednu ze svých priorit. Nevztahovalo by se jen na náročnější, krátkodobé výstavy, jako je například ta Kokoschkova, již hlavní výstavní instituce Česka připravuje na příští rok.

6 minut
Fajt: Národní galerie za dobrovolné vstupné je moje priorita
Zdroj: ČT24

„Zpřístupnit Národní galerii, respektive její sbírkové expozice, na základě dobrovolného vstupného, mám za jednu ze svých hlavních priorit. Bohužel to nemůžeme udělat hned, myslím si ale, že v krátkodobém horizontu, řekněme, jednoho, dvou… maximálně tří let se nám to povede,“ prohlásil v Událostech, komentářích nový ředitel Národní galerie Jiří Fajt.

Dodal, že nyní galerie jedná o to, aby už od Nového roku byli od placení osvobozeni studenti a děti. Dobrovolné (a tedy případně i bezplatné) vstupné by se podle Fajta nevztahovalo jen na krátkodobé výstavy, které jsou podle něj náročné na přípravu a mají vlastní rozpočty. V příštím roce jich Národní galerie chystá hned několik.

Plány pro příští rok? Kokoschka a Rousseau

Dva hlavní projekty představuje výstava ruské umělecké avantgardy (podrobněji zde) a expozice s pracovním názvem Oskar Kokoschka a Československo. Ta začne v únoru, umožňuje uspořádat vstup generálního partnera. Fajt dnes podepsal smlouvu o partnerství s Komerční bankou, která zatím platí rok, podle obou stran se ale bude prodlužovat. „Částka se ve slušné společnosti neříká, ale pomůže nám udělat velmi kvalitní projekt se zahraniční účastí středního formátu,“ řekl Fajt. Jde o několik milionů korun.

V létě příštího roku by v Praze rád uvedl výstavu děl naivisty Henriho Rousseaua, která se předtím bude konat v benátském Palazzo Ducale. Praha z Rousseauovy tvorby vlastní jeho krajinářský autoportrét. S blížícím se výročím narození Karla IV. v roce 2016 by se v Praze měla reprízovat výstava, která vzniká na německé straně, jíž je však Fajt kurátorem. Představí umění na císařském dvoře 14. století v kontextu tehdejší společnosti, ale i přírodních změn, jež Evropu tehdy ovlivňovaly.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Nevyléčitelně nemocným pomáhá Sanitka splněných snů. Vznikl o ní dokument

Dokument Do posledního snu vypráví příběhy nevyléčitelně nemocných lidí, kteří si v posledních okamžicích života plní své sny díky Sanitce splněných snů. Autorka dokumentu, redaktorka ČT Lea Surovcová přiblížila v 90′ ČT24 zrod filmu. Jednu ze zakladatelek projektu Petru Homolovou potkala asi před dvěma lety a ta ji následně propojila i s jedním z hlavních hrdinů filmu Ondřejem Míčkem. Petra Homolová byla také hostem 90′ ČT24.
20. 12. 2025

Na česká pódia v roce 2026 zamíří MGK, Nick Cave nebo Marilyn Manson

Hudební hvězdy plánují své koncerty i několik let dopředu. Už je tak jasné, kdo z těch zahraničních má v roce 2026 v kalendáři jako svou zastávku také Česko.
20. 12. 2025

Oscar následuje diváky, od roku 2029 se přesouvá na YouTube

Na internetu a zdarma má být od roku 2029 k vidění ceremoniál cen Oscar. Prestižní filmové ocenění tak po desítkách let opouští televizní obrazovky a přesouvá se výhradně na největší on-line videoplatformu YouTube. Ostatně podobně jako spousta diváků, kteří si už zvykli sledovat filmy prostřednictvím streamovacích služeb spíš než v televizi nebo v kinech.
19. 12. 2025

Stávka v Louvre je u konce, muzeum se zcela otevřelo návštěvníkům

Pařížské muzeum Louvre se v pátek zcela otevřelo návštěvníkům poté, co odboráři ukončili stávku za lepší pracovní podmínky pro zaměstnance a větší výdaje na jejich bezpečnost, píše agentura AFP. Stávka, do které se zapojilo nejméně tři sta zaměstnanců, trvala od pondělí.
19. 12. 2025
Načítání...