Zapsat odklad splátek úvěrů do registru? Jednotný postup bank chybí

Nahrávám video
Události: Odklad splátek
Zdroj: ČT24

Odklad hypotečních nebo úvěrových splátek budou v souvislosti s aktuální krizovou situací banky umožňovat. Zároveň si však chtějí tuto informaci ukládat v registrech, kde zůstává roky. A klientům to může v budoucnu ztížit přístup k dalším půjčkám.

Vláda se ještě nezabývala otázkou, zda za odloženou splátku zápis do registru ano, či ne. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) ale v pátek slíbila, že téma začne řešit. 

Například Bankovní registr klientských informací provozuje společnost Czech Banking Credit Bureau. Jejími akcionáři jsou třeba Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, Moneta a UniCredit Bank.

Prostřednictvím registru si banky vyměňují informace o bonitě a důvěryhodnosti klientů. Když člověk žádá o půjčku, bankéř si údaje o něm v registru otevře a ví přesně, kde má kdo úvěr, jestli ho splácí pozdě nebo včas a ve kterém období měl finanční problémy.

Jednotný postup chybí

Jak se teď budou banky přesně chovat, se zatím neví. Jednotný postup neexistuje – každá se rozhoduje sama, jak s informací o odložené splátce naloží. Česká bankovní asociace, která banky zastřešuje, do té doby klientům doporučuje, aby se s touto otázkou obraceli přímo na svoji banku.

Česká spořitelna už s odkladem splátek začala. Nabídka se týká půjček, hypoték, úvěrů ze stavebního spoření i leasingů. Kdo zažádá do konce dubna, bude moci odložit splácení až o tři měsíce. Do negativního registru se žádný takový odklad splátek nepromítne.

„V případě, že klientovi přiznáme možnost odkladu z důvodu koronavirové pandemie, nebude v registru označen jako delikventní klient,“ řekl mluvčí České spořitelny Filip Hrubý. Informace o tom, že člověk potíže řešil, si ale v takzvaném pozitivním registru zřejmě banka ponechá.

Ostatní finanční domy ve sledování historie ještě nemají úplně jasno. Mluvčí ČSOB a Poštovní spořitelny Patrik Madle uvedl, že se zaměřují na možnost odkladu tří měsíčních splátek u spotřebitelských úvěrů pro fyzické osoby. Spustit ji plánují již v příštím týdnu. 

„Připravujeme možnost odkladu splátek hypotečních úvěrů, úvěrů Presto půjčka a úvěrů pro drobné podnikatele a živnostníky. Prosíme, sledujte naše webové stránky,“ řekl mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.

Odklad ano, ale za poplatek

Není také jasné, jestli samotné vyřízení žádosti bude vždy bezplatné. Na Českou televizi se začali obracet první klienti, kteří o odklad požádali. V jednom konkrétním případě se tomu leasingová společnost nebrání, ale naúčtovala si za to poplatky.

Podle společnosti by bylo mylné si současný odklad vykládat tak, že teď bude všechno absolutně bezúplatné – to by prý bylo neudržitelné. Konkrétní poplatek za vyřízení jedné žádosti u této společnosti jsou dva tisíce korun plus dvě setiny procenta z odložené částky za každý jeden den.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Chorvatsko dodává do Maďarska a Slovenska neruskou ropu, uvedla mluvčí EK

Chorvatsko přepravuje ropovodem Adria do Maďarska a Slovenska neruskou ropu, uvedla mluvčí Evropské komise Anna-Kaisa Itkonenová. V tuto chvíli podle ní neexistuje bezprostřední riziko pro bezpečnost dodávek v EU. Ještě donedávna proudila do obou zemí ruská ropa prostřednictvím ropovodu Družba, dodávky ale byly přerušeny na konci ledna. Kyjev uvádí, že ruský dron tehdy zasáhl část ropovodu a pracují na opravě. Bratislava a Budapešť ale namítají, že za dlouhodobý výpadek je zodpovědná Ukrajina.
před 9 hhodinami

Ceny nemovitostí loni vzrostly průměrně o dvanáct procent

Ceny nemovitostí stouply loni v Česku v celorepublikovém průměru meziročně o dvanáct procent, nájemní bydlení v některých regionech až o deset procent. Aktivitu na realitním trhu táhne Praha, u starší zástavby i Ústecký kraj. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace a společnosti Flat Zone.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Výbor doporučil sněmovně schválit rozpočet, opoziční úpravy nepodpořil

Sněmovní rozpočtový výbor doporučil plénu schválení návrhu letošního státního rozpočtu se schodkem 310 miliard korun. Usnesení podpořili poslanci koalice ANO, SPD a Motoristů, opoziční zákonodárci byli proti nebo se hlasování zdrželi. Výbor nepodpořil žádný ze čtyř podaných opozičních požadavků na přesuny peněz uvnitř rozpočtu. Vládní tábor do výboru žádnou úpravu nepředložil.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Zadlužení Čechů loni stouplo o dvanáct procent, nejvíce od roku 2021

Zadlužení obyvatel Česka loni vzrostlo meziročně o dvanáct procent na 4,05 bilionu korun. Je to nejvyšší růst od roku 2021. Objem nespláceného dluhu meziročně stoupl o 7,5 procenta na 35,2 miliardy korun. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací poskytnutých společností CRIF - Czech Credit Bureau.
před 15 hhodinami

Americký přepravní gigant žádá po zrušení Trumpových cel „plnou refundaci“

Americký přepravce zásilek FedEx v pondělí podal žalobu požadující kompenzace za cla zavedená americkým prezidentem Donaldem Trumpem, která minulý týden zrušil Nejvyšší soud USA. Podle agentury Reuters jde o zatím jeden z nejvýznamnějších pokusů o získání náhrady za tato cla a předpokládá se, že bude následovat vlna dalších žalob.
24. 2. 2026

Nejistota ohledně Trumpových cel dopadá i na české firmy

Spojené státy přestanou v úterý vybírat cla, která koncem minulého týdne zrušil americký Nejvyšší soud. Ten je označil za nezákonná. Místo toho ale mají začít platit nová cla, která americký prezident Donald Trump uvalil na základě jiné právní úpravy v reakci na rozhodnutí soudu. Nepřehledná celní politika dopadá i na české firmy.
24. 2. 2026

USA přestanou v úterý vybírat cla, která soud označil za nezákonná

Americký Úřad celní a hraniční ochrany (CBP) zastaví v úterý výběr cel uložených na základě zákona o mezinárodních mimořádných hospodářských pravomocích (IEEPA). Vyplývá to z oznámení zveřejněného v systému CSMS, což je oficiální komunikační platforma americké celní správy. V pátek Nejvyšší soud USA označil tato cla za nezákonná.
23. 2. 2026Aktualizováno23. 2. 2026

Za protispotřebitelské praktiky rozdal loni ERÚ rekordní pokuty

Energetický regulační úřad (ERÚ) uložil vloni obchodníkům za praktiky, které poškozují spotřebitele, pokuty za 18,5 milionu korun. Jde o rekordní částku za více než dvacetileté fungování úřadu. Za poslední dva roky se objem pokut více než zdvojnásobil. Součástí loňských sankcí byla i zatím nejvyšší samostatná pokuta šest milionů korun pro společnost Elgas Energy. Roste i počet případů takzvaných energošmejdů, informoval v pondělí ERÚ.
23. 2. 2026
Načítání...