Výnosy dluhopisů USA, Německa a Británie jsou na dně

New York/Londýn - Odklon investorů od rizikových aktiv, jako třeba akcií a komodit, přinesl nejen zvýšenou poptávku po zlatu a bezpečných měnách, ale i po bezpečných státních dluhopisech. Z toho důvodu ceny amerických, německých a britských obligací prudce rostou, zatímco ve čtvrtek výnosy těchto klíčových obligací s desetiletou splatností klesly na rekordní minima. Masový přesun k bezpečným dluhopisům je známkou sílících obav investorů z propadu americké a evropské ekonomiky do nové recese.

„Existují závažné obavy, že dříve či později přijde recese. Zažíváme fenomenální období,“ prohlásil pro Financial Times analytik Deutsche Bank Jim Reid. Kupříkladu výnos desetiletých dluhopisů ministerstva financí USA sestoupil až na 1,97 procenta, což je podle statistik centrální banky USA a ministerstva nejméně v historii. Záznamy soukromých institucí však zachycují krátké poklesy pod dvě procenta v období druhé světové války a Velké hospodářské krize.

Právě desetiletý americký bond je jedním z klíčových pilířů globálního finančního systému a používá se k oceňování řady aktiv po celém světě. Výnos dluhopisu vystoupil na maximum v hodnotě zhruba 14 procent počátkem 80. let, kdy centrální banka prudkým zvýšením úrokových sazeb bojovala proti dvouciferné inflaci.

Také výnos desetiletých německých dluhopisů ve čtvrtek klesl na rekordní minimum 2,028 procenta a obchodníci čekají další pokles ke dvěma procentům. Výnos britského desetiletého „giltu“ se pak snížil na rekordních 2,238 procenta.

Fed
Zdroj: ISIFA/EPA/MATTHEW CAVANAUGH

Investoři se spoléhají na dluhopisy, zlato a rezervní měny

Za odlivem investorů od akcií a komodit do defenzivních aktiv jako zlata, měn a dluhopisů stojí skutečnost, že trhy přestávají věřit v pokračování ekonomického růstu, který prospívá firemním ziskům a akciím i poptávce po komoditách, a obávají se recese. Objevují se úvahy, zda západní ekonomiky neprojdou stejnou „ztracenou dekádou“ jako Japonsko v 90. letech. To se po krachu „bublinové ekonomiky“, kdy koncem 80. let prudce spadly ceny nemovitostí a akcií, nebylo po celé desetiletí schopno vymanit z útlumu, výnosy vládních dluhopisů byly mimořádně nízké a stagnovaly i akcie.

Trhy sráží na kolena obavy z nového poklesu americké ekonomiky už téměř měsíc a katalyzátorem čtvrtečních přesunů byly nepříznivé dílčí údaje z USA v čele s oslabením průmyslové aktivity v centrální oblasti východního pobřeží. V Evropě tento týden vyšly údaje o prudkém zpomalení největších ekonomik eurozóny v čele s Německem a na trzích rostou obavy z dopadu dluhové krize na zdraví evropských bank.

Podle analytiků už investoři pochopili, že západní ekonomiky vzhledem k dluhům, které nahromadily, žádné růstové období nečeká, protože budou nyní muset snižovat zadluženost. „Prostá pravda, s níž se nyní trhy vyrovnávají, je, že výrazné snižování dluhů oslabí růst, což ztíží snahu o snižování dluhů, a to dále podkope růst a tak dále,“ uvedl pro britský list Didier Saint George z francouzské investiční firmy Carmignac Gestion.

Výhodné ještě pořád zůstávají japonské dluhopisy

V současnosti japonské desetileté dluhopisy nominálně vynášejí necelé jedno procento, ale protože země je stále na hranici deflace, je to pro investory pořád kladný výnos. V USA je však už reálná návratnost investic do státních dluhopisů záporná, protože meziroční inflace zde minulý měsíc vzrostla na 3,6 procenta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Firmy mohou opět získat úvěr se státní zárukou

Malé a střední firmy mohou po téměř dvouleté pauze znovu získat úvěr se státní zárukou. Peníze lze využít na provozní i investiční výdaje. Ministerstvo průmyslu a obchodu na program Národní záruka vyčlenilo 578 milionů korun, což umožní poskytnout až pět miliard. Resort očekává, že si je rozdělí zhruba tisíc podnikatelů. Žádosti přijímá Národní rozvojová banka. Ta v minulosti poskytla záruky v objemu padesáti miliard korun.
před 11 hhodinami

Schillerová chce stihnout legislativu k EET v příštím roce

Nová ministryně financí Alena Schillerová (ANO) již vytvořila na resortu pracovní skupinu pro zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Vyjádřila se tak v pořadu Týden v politice moderovaném Martinem Šnajdrem. Součástí připravovaného zákona má být také daňový balíček, který bude mimo jiné obsahovat osvobození spropitného od daní a pojistného, snížení DPH na nealko nápoje ve stravovacích službách nebo studentské a manželské slevy. Podle ministryně je reálné, aby se nezbytné legislativní změny stihly během roku 2026, zpracovaný legislativní text by chtěla mít do konce února, v říjnu by měl navázat pilotní projekt. Schillerová také znovu připustila, že schodek rozpočtu na příští rok by mohl být vyšší, než s jakým počítal návrh připravený předchozím kabinetem Petra Fialy (ODS).
před 18 hhodinami

Německá armáda koupí pistole od České zbrojovky

Česká zbrojovka, výrobce ručních palných zbraní, získala zakázku u německé armády, bundeswehr si vybral její pistoli jako svou novou služební zbraň. Uherskobrodská firma informovala, že zakázku získala v mezinárodním tendru a uspěla před několika globálními konkurenty. Cenu ani rozsah zakázky neuvedla.
19. 12. 2025

Inspekce: Prodej alkoholu nezletilým je na vánočních trzích nejčastějším prohřeškem

Desítky kontrol na vánočních trzích naplánovala před koncem roku Česká obchodní inspekce. Zaměřuje se při nich hlavně na prodej alkoholu nezletilým, který je podle inspektorů nejčastějším problémem, ale i na poctivost stánkařů.
18. 12. 2025

Nebude to hned, ale chceme k tomu směřovat, řekl Mach o vyrovnaném rozpočtu

Vláda hnutí ANO, SPD a Motoristů chce směřovat k vyrovnanému rozpočtu, zdůraznil ve čtvrtečním Interview ČT24 budoucí náměstek na ministerstvu financí Petr Mach (SPD). Cíle lze podle něj navíc dosáhnout bez zvyšování daní.
18. 12. 2025

ČNB ponechala základní úrokovou sazbu beze změny

Bankovní rada České národní banky (ČNB) ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na 3,5 procentech. Informoval o tom ředitel odboru komunikace ČNB Jakub Holas. Finanční trh stabilitu úrokových sazeb očekával.
18. 12. 2025Aktualizováno18. 12. 2025

Europoslanci schválili postupný zákaz dovozu ruského plynu

Evropský parlament (EP) ve středu ve Štrasburku schválil zákaz dovozu ruského plynu do Evropy nejpozději do podzimu roku 2027. Nařízení se týká zkapalněného zemního plynu (LNG), jehož dovoz by měl skončit nejpozději k 1. lednu 2027, i dovozu potrubního plynu, kdy je nejzazší termín za určitých podmínek 1. listopadu téhož roku.
17. 12. 2025Aktualizováno17. 12. 2025

Spotřeba uhlí bude letos rekordní, předpovídá agentura IEA

Spotřeba uhlí bude letos opět rekordní, proti loňsku se zvýší o půl procenta a dosáhne 8,85 miliardy tun. Částečně je to způsobeno politikou vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ve svém výhledu o vývoji poptávky po tomto palivu to píše Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Spalování uhlí je přitom jedním z největších zdrojů skleníkových plynů, které významně přispívají ke změně klimatu.
17. 12. 2025
Načítání...